خرید اسباب بازی و وسایل بازی

اهمیت انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان

در موضوع رشد خلاقیت و یادگیری کودکان هیچ چیز به اندازه اسباب بازی مناسب نمی‌تواند تأثیرگذار باشد‌ بیشترین زمانی که یک کودک تا قبل از ۶ سالگی صرف می‌کند مربوط به بازی کردن با وسایل بازی است. بیان احساسات، تخلیه انرژی، استرس‌های عصبی همه و همه در جریان یک بازی خلاقانه می‌تواند به طور طبیعی روی دهد. پس مهم‌ترین چیزی که در کنار این عوامل می‌تواند مهم باشد کسب مهارت است که کودک از طریق بازی کردن با وسایل مناسب و خلاقانه کسب می‌کند.خرید اسباب بازی

کودک در طی فرآیند بازی کردن با اسباب بازی های مختلف می‌تواند به درک و یادگیری درباره خود، مسائل محیط اطراف و یادگیری چگونگی حل مسائل دست یابد. هر وسیله‌ی بازی با هدف خاصی طراحی می‌شود و قصد آن آموزش و درک یک مهارت خاص است.

والدین ممکن است برای آموزش برخی از مهارت به کودک از زبان مستقیم استفاده کنند و هیچ نتیجه‌ای دریافت نکنند. چطور است آموزش‌ها را در روند یک بازی به کودک آموزش دهید. وقتی کودک در جریان بازی در موقعیت‌های مختلف قرار می‌گیرد آموزش مهارت، تصمیم‌گیری و ارتباط با دیگران هم راحت‌تر می‌شود. پس می‌توانیم دنیای بازی کودکان را مانند دنیای واقعی فرض کنیم و بگذاریم که کودک کم‌کم و با قرار گرفتن در جریان بازی و قدم گذاشتن در آن دنیای واقعی را درک و کشف کند.

توجه : این مقاله توسط گروه باغبانی مریان تالیف شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر  در زمینه خدمات و محصولات باغبانی مریان می‌توانید به بخش فروشگاه و یا صفحه اصلی مراجعه نمایید.

اسباب بازی

نقش وسایل بازی در فرآیند رشد و خلاقیت

آرزوی تمامی والدین رشد سریع کودک و یادگیری بهتر و موفق‌تر است. حتماً تجربه داشته‌اید که وقتی یک مهارت را با استفاده از داستان و یا اسباب بازی مناسب آموزش داده‌اید چقدر تأثیرگذار بوده است. فرآیند رشد و خلاقیت یک فرآیند پیچیده است چون کودک مدام در حال تجربه کردن است و هر چیزی را که ببیند و بشنود سریعاً به حافظه می‌سپارد. چقدر خوب است آموزش اولین‌ها به کودک از طریق والدین با وسایل بازی مناسب باشد چون به زودی تأثیرگذاری چند برابری آن را خواهند دید.

انواع اسباب بازیهای کودکانه

کودکان تا سنین قبل از ۱۵ سال همچنان به خرید اسباب بازی و وسایل جدید بازی کودکانه علاقه دارند و هر روز با توجه به سنشان در انتخاب نوع وسایل بازی حساس‌تر می‌شوند. به طور کلی این وسایل در دو مدل سازمان‌یافته و سازمان نیافته تقسیم می‌شوند.

طراحی اسباب بازی های سازمان‌یافته به منظور کار مشخصی می‌باشد. نمونه‌ای از این اسباب بازی ها می‌تواند به جغجغه و وسایل رنگی بالای تخت کودک ‌باشد که صرفاً جهت سرگرمی کودک در سنین پایین‌تر طراحی شده‌اند. اسباب‌بازی‌های سازمان‌یافته برای تقویت خلاقیت طراحی می‌شوند.

هر کدام از این وسایل بازی می‌تواند باعث تقویت یکی از مهارت های کودک گردد. به عنوان مثال استفاده از مهره‌های رنگی و رد کردن نخ از سوراخ مهره‌ها، استفاده از اشکال هندسی مختلف، جورچین ها باعث تقویت مهارت‌های حرکت دست و هماهنگی چشم با انگشتان کودکان می‌شود. کارت های مصور رنگی برای تقویت قوه تشخیص مناسبت هستند و استفاده از سازهای مختلف، بوق، سوت، کارت مشاغل و … باعث تقویت مهارت گویایی و بیان می‌شوند.

خرید اسباب بازی های کودکانه

در این بین وسایل بازی ساختنی مانند لگو ساختمان سازی و مکعب ها و …  هم هستند که برای تقویت قوه خلاقیت به کار گرفته می‌شوند. یکی دیگر مواردی که کودک به آن نیاز دارد، بیان و ابراز احساساتش است. اگر کودک برای بیان احساسات خود مشکل داشته باشد می‌توان از ابزارهای نقاشی برای او استفاده کرد چون مؤثرترین وسیله‌ای که کودک با استفاده از آن احساسات خود را بیان می‌کند نقاشی کشیدن است.

در این بین برای بازی های تجسمی و تخیلی اسباب بازی هایی مانند عروسک، خمیر مجسمه‌سازی، شن و ماسه و آب طراحی‌شده‌اند که همه‌ی آن‌ها جزء وسایل سازمان نیافته به شمار می‌روند.

 علاوه بر بحث سازمان یافته و نیافته، می‌توان وسایل بازی را از جهات دیگری نیز دسته بندی کرد. می توان اسباب بازی های کودکان را دو دسته اسباب بازی پسرانه و دخترانه دسته بندی کرد. در زیر لیستی از انواع وسایل بازی دخترانه و پسرانه آورده شده است.

 • وسایل عروسکی
 • وسایل شخصیت کارتونی
 •  وسایل نقلیه
 •  وسایل ورزشی و فعالیت بدنی
 • وسایل مهارتی
 • وسایل معما و بازی
 • وسایل سازه‌ای
 • وسایل اکتشافی
 • وسایل کمک درمانی ( لکنت زبان و…)

انواع اسباب بازی مناسب کودک شما

اسباب بازی متناسب با سن و مهارت کودک کمک بسیاری به توانایی‌های ذهنی و رشد کودک می‌کند. اگر دقیقاً وسایل بازی با سن کودک انتخاب شوند، در تقویت خلاقیت مؤثرتر خواهند بود. در این بین باید دو فاکتور مهم  را برای خرید اسباب بازی مناسب در نظر بگیرید.

 • گرایش و علایق کودک: سنجیدن تمایل و علاقه کودک با سن و جنسیت کودک به تقویت یادگیری کمک می‌کند.
 • ایمنی: اسباب بازی باید علاوه بر سرگرمی کودک ایمنی او را تأمین کند. هر چه کودک سن کمتری داشته باشد باید از اسباب بازی های نرم‌تر و سبک‌تر استفاده کرد و باید از در اختیار گذاشتن وسایل با قطعات ریز کلاً خودداری کرد. هر چه سن کودک بالاتر رود، باید از وسایل بازی ای استفاده نمود که کودک بتواند به راحتی با آن‌ها بازی کند و صرفاً تماشاگر نباشد.

وسایل بازی کودکان

—————————————————————————————-

بسته های کشاورزی و باغبانی جزو آن دسته از اسباب بازی هایی هستند که موجب تقویت حس مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، صبوری، خلاقیت و علاقه مندی کودکان به مصرف میوه سبزیجات می‌شوند. با تهیه و خرید اسباب بازی هایی از این دست می توان، به رشد و شکوفایی هر چه بیشتر کودکان کمک کرد. برخی از این وسایل بازی سبز عبارتند از :

بسته باغبانی میشا

بسته کشاورزی کودک

مداد کاشتنی

دونه شانسی

چاردونه

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا