اسباب بازی سبز

تعریف اسباب بازی سبز

منظور از اسباب بازی سبز چیست؟ یکی از مشکلات ساخت اسباب بازی ها صدمه‌ای است  که این لوازم اغلب پلاستیکی به محیط‌زیست وارد ‌می‌کنند. هیچ جایی به مانند یک اسباب بازی فروشی بچه ها را شگفت‌زده نمی‌کند. مشاهده چهره یک کودک بعد از اینکه کادو اسباب بازی خود را باز می‌کند  یکی از خوشایندترین صحنه ها در دنیا است. ولی به مجرد اینکه به مشکلات و صدماتی که این پلاستیک ها می‌توانند به محیط‌زیست وارد کند، توجه کنید، در می‌یابید که خیلی از این محصولات پلاستیکی هستند و این  مشکل سبب شده  که دیگر جادوی اسباب بازی برای شما جذاب نباشد.

بعضی از سازندگان اسباب بازی ها به دلیل اینکه دوستدار محیط‌زیست بوده و همچنین از اثربخشی این لوازم بر روح و روان کودکان مطلع هستند سعی در ساخت لوازمی کرده‌اند که با محیط‌زیست هماهنگی کافی داشته باشد.

قسمتی از تربیت کودکان سرحال و تندرست فراهم‌سازی محیطی سالم است. آیا گمان نمی‌کنید که مواظبت از محیط‌زیست هم قسمتی از آن است؟ اسباب بازی سبز را می‌توان محصولی در نظر گرفت که نه فقط با خیالی آسوده برای فرزند شما تولیدشده است بلکه مواد به کار گرفته در آنها سازگار با محیط زیست است و یا صد در صد مواد بازیافتی در تولید این محصولات بکار برده شده است. این محصولات گاهی از ظروف پلاستیکی بازیافتی تولیدشده‌اند و بسته‌بندی آن‌ها هم با مواد بازیافتی است یا اینکه در تولید آن‌ها از موادی استفاده می‌شود که سازگار با محیط‌زیست بوده ( نظیر اسباب بازی های نخی و کاموایی) و به راحتی در طبیعت تجزیه می‌شوند.

توجه : این مقاله توسط گروه باغبانی مریان تالیف شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر  در زمینه خدمات و محصولات باغبانی مریان می‌توانید به بخش فروشگاه و یا صفحه اصلی مراجعه نمایید.

مزایای داشتن اسباب بازی سبز برای کودکان

اسباب بازی سبز همانطور که از نامش مشخص است یک محصول دوستدار محیط‌زیست است. این محصولات کاملاً از مواد بازیافتی یا سازگار با محیط‌زیست تولیدشده‌اند و دیگر نباید نگران خطرات احتمالی آن برای کره زمین باشید. این اسباب بازی های مزایای دیگری نیز دارند که شامل موارد زیر می شوند:  

طول عمر بالا

یکی از مزایای اسباب بازی سبز نظیر اسباب بازی های چوبی طول عمر زیاد آن است. بچه‌ها حین بازی با اسباب بازی های خود معمولاً احتیاط نمی‌کنند و ممکن است آن‌ها را روی زمین و پیرامون خود پرت کنند و یا به آن‌ها فشار زیاد یا ضرباتی مستمر وارد نمایند. اکثر اسباب بازی های پلاستیکی یا الکترونیکی به دلیل این ضربات خیلی زود خراب می‌شوند و یا دیگر کاربردی نخواهند داشت. این در حالی است که برخی از  اسباب بازی های سبز از مقاومت و پایداری مطلوبی برخوردار هستند. به نوعی که خراب کردن و شکستن آن‌ها معمولاً از قدرت و توان کودکان خارج است. ماهیت این نوع از اسباب بازی سبز به نوعی است که چنانچه خراب شوند به راحتی قابل تعمیر هستند. بدین علت است که اکثراً از طول عمر زیادی بهره‌مندند و افزون بر این هزینه خرید آن‌ها در مقایسه با خیلی از لوازم الکترونیکی یا پلاستیکی ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر است. در این صورت کودکان می‌توانند مدت زمان زیادی خود را با آن‌ها سرگرم کنند. از این دست اسباب بازی سبز با دوام می‌توان به اسباب بازی چوبی اشاره کرد.

اسباب بازی

وزن مطلوب آن‌ها

نمو و تقویت ماهیچه بچه‌ها یکی از احتیاجات اصلی آن‌ها برای تکامل و به دست آوردن نیرو و توانایی است.  این موضوع معمولاً یکی از معضلات بزرگ پدر و مادر به شمار می‌آید. اغلب اوقات بکارگیری لوازم سنگین وزن مانند اقسام اسباب بازی های پلاستیکی، فلزی و … نه تنها سبب تکامل ماهیچه‌های بچه نمی‌شود بلکه وضعیتی ایجاد می‌کند که فرم گیری استخوان‌بندی بچه ها دستخوش مشکل می‌شود.

بچه ها به اسباب بازی های خود وابسته هستند و مدت زمان زیادی را در طول روز به ان ها اختصاص می‌دهند و حتی ان ها را با خود به جاهای مختلفی می‌برند. در نتیجه اسباب بازی که برای بازی بچه ها در نظر گرفته می‌شود، بایستی وزن زیاد نداشته و متناسب باشد و به راحتی قابل جابجایی باشد.

سازگاری با محیط‌زیست

یکی دیگر از عمده‌ترین ویژگی‌های اسباب بازی سبز سازگاری آن با محیط‌زیست است. این اسباب بازی ها همواره از مواد خالص و طبیعی تولیدشده‌اند. در نهایت جهت بازیافت آن‌ها هیچ مسئله‌ای وجود نخواهد داشت و در برابر اسباب بازی های پلاستیکی و فلزی یک انتخاب مناسب و هماهنگ با محیط‌زیست می باشند که تولید و بازیافت آن‌ها به هیچ عنوان آسیبی به زیستگاه نمی‌زند.

قسمت بزرگ زباله‌هایی که هر سال ایجاد می‌شوند از باقی‌مانده ظروف و لوازم پلاستیکی مانند اسباب بازی های خراب و شکسته شده، بطری‌ها و … است. با تهیه اسباب بازی های مطلوب می‌توان در حفظ زیستگاه خود نقش بسزایی داشت، این عمل هرچند کوچک، می‌تواند در  کم کردن ایجاد زباله می‌تواند کمک شایانی نماید.

انواع اسباب بازی سبز

همانطور که  ذکر شد اسباب بازی سبز معمولاً برای محیط‌زیست ضرر ندارند و یا ضرر آن‌ها نسبت به سایر اسباب بازی ها کمتر است. در ادامه به چند مورد از این اسباب بازی ها اشاره خواهیم کرد.

چرتکه چوبی

به‌کارگیری این وسیله  به عنوان اسباب بازی سبز یکی از مطلوب‌ترین شیوه‌هایی است که خردسالان می‌تواند با آن حساب کردن را بیاموزند. این چرتکه ها معمولاً ده ردیف دارند که هر ردیف ده مهره رنگی رنگی دارند و استفاده از آن کودک را با ریاضی به صورت مختصری آشنا می‌کند.

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

تخفیف ویژه دوره باغبانی کودک

شما می‌توانید تا پایان زمان تایمر، دوره باغبانی کودک را با 35 درصد تخفیف تهیه نمایید.        

کد تخفیف : web251  

چرتکه چوبی

مداد کاشتنی روزنامه‌ای

این مدادها از جنس روزنامه بازیافتی هستند و در انتهای آن‌ها محفظه‌ای ژلاتینی حاوی بذر وجود دارد. کودکان پس از نوشتن و لذت بردن از این مدادها، آن‌ها را در زمین می‌کارند و به تماشای رشد و نمو گیاهان می‌نشینند. اسباب بازی سبز

مداد بذردار سبز

ساعت چوبی

طرح‌ریزی این اسباب بازی برای بچه ها به نوعی است که کلیه شماره‌های روی ساعت بر روی تکه‌های مجزایی درج شده است. هر تکه رنگ و فرم متمایزی دارد. کودک بایستی هر کدام را در جای خود بگذارد.

ساعت چوبی یک اسباب بازی سبز

بسته‌ کشاورزی کودک

این بسته‌ها حاوی انواع بذر، خاک بهداشتی، گلدان، زیرگلدانی و راهنمای کاشت هستند. کودکان به کمک این پک ها می‌توانند به فعالیت باغبانی و کشاورزی بپردازند و با طبیعت و گیاهان ارتباط برقرار کنند. البته باید توجه داشت که برخی از این بسته های کشاورزی گلدان پلاستیکی دارند. اما با توجه به آنکه می‌توان گلدان پلاستیکی را سالیان سال برای کاشت گیاهان و کاربردهای مختلف بکار برد، ضرر آن برای محیط‌زیست بسیار کمتر از سایر اسباب بازی های پلاستیکی یکبار مصرف است. اگر چه برخی تولیدکنندگان بسته‌های باغبانی جهت هر چه نزدیک‌تر شدن به استانداردهای اسباب بازی سبز، از گلدان‌های سفالی استفاده می‌کنند.

بسته کشاورزی سبز

پازل چوبی

این پازل کاملاً مشابه پازل‌های مقوایی است. ولی در قیاس با آن‌ها از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار است. بر روی هر قطعه این اسباب بازی یک طرح مجزا به تصویر کشیده شده است و خردسالان با یک پازل معمولاً چند پازل را خواهند داشت.

یک نکته‌ای که در مورد اسباب بازی های چوبی وجود دارد آن است که درسته این اسباب بازی ها جزو خانواده اسباب بازی سبز محسوب می‌شوند، اما برای تولید آن‌ها قطع درختان صورت می‌گیرد که خود لطمه بدی به محیط‌زیست و طبیعت می‌زند. در این راستا برخی تولیدکنندگان اسباب بازی سبز چوبی از چوب هایی استفاده می‌کنند که متعلق به جنگل و طبیعت نیستند و درختان آن جهت برداشت چوب، توسط انسان ها پرورش داده‌شده‌اند.

پازل چوبی سبز

—————————————————————————————-

همانطور که در این مقاله بیان شد، امروزه ضرورت حضور اسباب بازی سبز در میان اسباب بازی های کودکان بیش از پیش احساس می‌شود. کیت های باغبانی یکی از این اسباب بازی های سبز هستند که می توانند کودکان را با گیاهان ، طبیعت و اهمیت حفظ محیط زیست آشنا نمایند. گروه باغبانی کودک مریان به عنوان یک گروه پیشرو در زمینه باغبانی و کشاورزی کودکان ارائه دهنده انواع کیت های باغبانی و کشاورزی کودکان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد این محصولات به صفحه فروشگاه مریان مراجعه نمایید و یا با ما تماس بگیرید.

راستی می دونستی که باغبونی یکی از بهترین روش‌ها برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به میوه‌‌ و سبزیجاته؟ اگر میخوای بچه‌هات رو به مصرف غذاهای سالم تشویق کنی، حتما باغبونی رو با اونا تمرین کن. تازه باغبونی باعث افزایش صبر، اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری بچه ها هم میشه😋

 حالا که اینقدر باغبونی خوبه🥰، یادت نره به فروشگاهمون هم سر بزنیا😉. تو فروشگاه مریان، هر چیزی که برای یادگیری و انجام باغبانی کودک و نوجوان نیاز داری رو می‌تونی پیدا کنی 😍

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا