به سرزمین مِریان خوش آمدید

مِریان برگرفته از لغت مَریان است. مَریان به معنای شهر درختی و نام روستایی واقع در بخش مرکزی تالش است. البته باید گفت که در برخی لغت‌نامه ها نظیر لغت‌نامه دهخدا تلفظ مِریان نیز برای این روستا ذکر شده است.

گروه باغبانی مِریان در تیرماه سال 1395 توسط تنی چند ازعلاقه‌مندان حوزه باغبانی و کودک شکل گرفت. ایده اولیه‌ی شکل‌گیری آن اشاعه فرهنگ باغبانی کودک  و تهیه محصولاتی مرتبط با این موضوع بود. پس از شروع تحقیقات اولیه، این گروه متوجه شد که جدا از بحث کودکان، به طور کلی در ایران نیاز به ارائه خدمات در حوزه باغبانی خانگی به شدت احساس می‌شود. براین اساس موسسین مریان تصمیم گرفتند که کار خود را با تمرکز بر هر دو حوزه کودک و خانواده آغاز نمایند.

پس از شکل‌گیری این گروه جوان، تحقیقات در زمینه باغبانی کودک و خانواده آغاز شد و پس از 11 ماه تحقیق و بررسی، گروه باغبانی مریان در خردادماه سال 1396 فعالیت خود را آغاز نمود. به طور خلاصه عمده فعالیت‌های مریان تا به امروز، شامل موارد زیر می‌شود:

 1. طراحی و تولید بسته‌های آموزش باغبانی ویژه کودکان و نوجوانان
 2. ارائه ابزار و وسایل باغبانی و کشاورزی کودک و خانواده
 3. برگزاری دوره‌های باغبانی و کشاورزی کودک در مدارس، مهدکودک‌ها و سازمان‌ها

 

چرا مِریان؟ ما در این سرزمین به دنبال چه هستیم؟

مریان را می‌توان یک سرزمین در نظر گرفت که متعلق به یک گروه و یا فرد خاصی نیست بلکه متعلق به تمامی کسانی که در آن کار، همکاری و یا به نحوی از خدمات و محصولاتش استفاده می‌کنند. تمامی کسانی که به سرزمین مریان وارد می‌شوند مریانی نامیده می‌شوند و ویژگی مشترک همه آن‌ها دغدغه و یا علاقه‌مندی به بحث باغبانی خانگی و باغبانی کودک است.

ما در سرزمین مریان به دنبال دستیابی به اهداف زیر هستیم:

 • طبیعتی زیبا در خانه: در دنیای ماشینی و پر از استرس امروزی، وجود آرامش در خانه جزو ضروریات زندگی مدرن است. بهترین راه برای ایجاد حس آرامش درخانه‌های امروزی، تزئین آن‌ها با انواع گل و گیاه است. با ورود به سرزمین مریان می‌توانید هر لحظه از زندگی در آغوش طبیعت لذت ببرید.
 • شکوفایی کودکان: زندگی مدرن امروزی کودکان ما را از طبیعت دور کرده است. این دوری از طبیعت اثرات جبران ناپذیری بر روی کودکان دارد. در سرزمین مریان کودکانتان می‌توانند ارتباط جدیدی با گیاهان شکل دهند و از این طریق در آینده شخصیتی خلاق، مسئولیت‌پذیر و سالم ( از نظر جسمی و روحی) داشته باشند. شما با ورود به این سرزمین می‌توانید ازتماشای لحظه به لحظه‌ی بازی کودکانتان در طبیعت خانگی تان وهمچنین تعامل زیبای آنان با گیاهان، لذت ببرید.
 • تجربه‌ای خاص و خلاقانه: در سرزمین مریان محصولات و خدمات خاص و خلاقانه‌ای در زمینه باغبانی کودک و نوجوان عرضه می‌شود که در سرزمین‌های دیگر به ندرت یافت می‌شود. پس اگر شما هم مثل ما، دوست دارید خودتان و فرزندانتان تجربه‌ی استفاده از چنین امکانات فوق‌العاده و جذابی را داشته باشید، وقت آن است که به مریانی‌ها بپیوندید.

 

ماموریت، چشم انداز و ارزش‌ها :

ماموریت :

رسالت اصلی مریان توسعه و تسهیل باغبانی برای کودکان و خانواده‌ها و در کنار آن ایجاد فضایی مناسب در جهت لذت بردن حداکثری افراد از باغبانی در محیط خانه است. برای این منظور این گروه می‌کوشد تا بهترین محصولات، خدمات آموزشی و مشاوره‌ای مرتبط با این حوزه را برای تمامی علاقه‌مندان آن ارائه دهد.

چشم انداز :

مریان در نظر دارد که در ایران به عنوان مرجع اصلی عرضه خدمات و محصولات باغبانی کودک و خانواده شناخته شود. بر همین اساس امیدواربم که شرایطی ایجاد شود که هر ایرانی یک مریانی باشد و بتواند به راحتی در خانه خود به فعالیت‌های باغبانی بپردازد و از آن لذت ببرد.

ارزش ها :

 • ما بر این اعتقاد هستیم که جذابیت، تفریح و لذت پارامترهایی هستند که باید در تمامی برنامه‌ها و محصولاتی که توسط مریان اجرا و یا عرضه می‌شوند، وجود داشته باشد.
 • ما براین باور هستیم که رشد، پیشرفت و توسعه سرزمین مریان تنها با ایجاد یک فضای گرم و دوستانه بین اعضای آن، امکان‌پذیر است.
 • در این گروه همکاری  و کار تیمی حرف اول را می‌زند. مریانی‌ها با تکیه بر هدف مشترکشان که همانا انجام فعالیت باغبانی توسط تک‌تک اعضای خانواده‌ه است، دست در دست یکدیگر سرزمین مریان را شکل می‌دهند.
 • احترام متقابل و صداقت جزو ارزش‌های بنیادی این سرزمین است و همه مریانی‌ها  اعم از مصرف‌کننده‌ها، همکاران و اعضای هسته اصلی موظف به رعایت این دو اصل هستند.
 • بهبود مستمر جزو ارزش‌های مریان محسوب می‌شود. در نتیجه بر تمامی افراد واجب است که با ارائه نظرات و انتقادهای خود به بهبود مستمر و به شکل‌گیری هرچه بهتر و کامل‌تر سرزمین مریان کمک نمایند.
 • حفاظت و صیانت از کره زمین و محیط زیست نیز جزو ارزش‌های مریانی‌ها است. مریانی‌ها در کنار اشاعه فرهنگ پرورش گل و گیاه در منزل، همواره به دنبال راهکارهایی هستند که با عوامل آلوده کننده محیط زیست مقابله کنند و در راستای کمک به محیط زیست گامی مفید بردارند.
اسکرول به بالا