راهنمای خرید اره باغبانی: 6 نکته مهم در خرید

راهنمای خرید اره باغبانی: 6 نکته مهم در خرید

اره‌های باغبانی متنوعی با سرعت و قدرت برش متفاوت برای هرس کردن شاخ‌ و برگ ظریف درختان یا بریدن قسمت‌های تنومند درخت وجود دارد. برای خرید اره درخت‌بر متناسب با نیاز خود باید به مواردی مانند نوع اره، وزن و اندازه اره، جنس دسته و تیغه، قابلیت تنظیم و تعویض تیغه آن دقت کنید. به‌عنوان مثال اره‌های فولادی با درصد کربن بالا، مناسب برای برش شاخه‌های خشک شده ظریف درختان هستند. با خواندن این مطلب، در عرض چند دقیقه، با ویژگی‌های اره باغبانی متناسب با نیازتان آشنا بشوید.

وزن و اندازه اره باغبانی؛ نکته طلایی برای خرید اره

۱. نوع اره باغبانی را براساس کاربری موردنیاز انتخاب کنید

انواع اره باغبانی بر اساس کاربری و اولویت فرد به چند مدل دستی، برقی، شارژی و بنزینی تقسیم‌بندی می‌شوند. 

  • اره دستی: این مدل اره‌ها برای هرس کردن شاخه‌های نازک و زیباسازی کاربرد دارد.
  • اره‌ برقی: منبع انرژیاین نوع اره‌ها، برق شهری است؛ این اره‌ها سرعت برش بسیار بالایی دارند و نسبت به اره‌های دستی در زمان کمتری چوب درختان را برش می‌دهند. 
  • اره‌ شارژی: منبع تغذیه این اره‌ها باطری است. اره‌ شارژی برای بریدن چوب‌های ظریف‌تر مانند شاخه درختان مناسب است.
  • اره بنزینی:  این نوع اره‌ها مناسب برای بریدن چوب‌های درختانی با ضخامت بالا مناسب‌اند. 

نکته مهم هنگام کار با انواع اره‌های درخت‌بر استفاده از تجهیزات ایمنی مانند لباس کار و کفش کار است؛ زیرا در صورت لغزش دست، افتادن اره یا حواس‌پرتی شخص، امکان آسیب جسمی وجود دارد. درنتیجه هنگام خرید اره درخت‌بر برای تهیه تجهیزات ایمنی به کیفیت و قیمت کفش کار، دستکش ضدبرش و لباس کار توجه کنید.

کاربرد اره باغبانی شارژی؛ بریدن شاخه ظریف درختان

۲. وزن اره‌ باغبانی را براساس کاربری و مدت زمان برش چوب، انتخاب کنید

هرچه وزن اره سبک‌تر باشد، دست فرد هنگام هرس کردن شاخه درختان کمتر خسته شده و در درازمدت دچار آسیب نمی‌شود؛ ازطرفی برای برش چوب‌هایی با ضخامت بالا باید از اره‌هایی با وزن بالا استفاده کرد تا کنترل اره هنگام کار از دست نرود. اره باغبانی پلاستیکی وزن کمتری نسبت به اره‌های چوبی داشته و برای هرس کردن تعداد زیادی از شاخه‌های درختان مناسب‌تر هستند. هنگام خرید اره را در سایزهای استاندارد تهیه کرده تا هنگام کار به‌راحتی از آن استفاده کنید. به‌علاوه، برای حفظ ایمنی، هنگام کار با اره‌های برقی و دستی حتماً دستکش ضد برش به‌کارببرید.

۳. توجه به تعداد و سایز دنده‌ها؛ نکته‌ای طلایی برای قدرت برش اره

تعداد دنده‌های اره پارامتری مهم برای خرید اره باغبانی است؛ زیرا هرچه تعداد دندانه‌های اره بیشتر باشد، سرعت برش اره بیشتر می‌شود. به‌عنوان مثال اگر اره‌ای در یک سانتی متر ۶ دندانه داشته باشد، سرعت برش آن بیشتر از اره‌ای با ۳ دندانه در طول یک سانتی‌متر است. 

اره‌هایی با دندانه بزرگ برای برش شاخه‌های با ضخامت بالا و اره‌های دندانه کوچک برای برش شاخه‌های نازک‌تر درختان مناسب هستند. برای حفظ ایمنی کار با انواع اره درخت‌بر حتما باید مجهز به تجهیزات ایمنی لازم مانند دستکش ضد برش، کفش و  لباس کار ایمنی باشید.

۴. اره‌هایی با تیغه و دسته باکیفیت، ضمانت‌کننده، طول عمر اره هستند

هرچه جنس تیغه و اره باکیفیت‌تر و مقاوم‌تر باشد، طول عمر اره باغبانی بیشتر می‌شود. همچنین برای جلوگیری از خستگی دست، هنگام تهیه اره به‌راحتی و خوش دست بودن، دسته آن توجه کنید. به‌علاوه، استفاده از اره‌های ضدتعریق، مانع از لیز خوردن دست هنگام کار می‌شود. همچنین کمان یک اره ارگونومیک طولی به اندازه ۶۰ سانتی‌متر داشته و تیغه آن ضخامتی به اندازه ۱ الی ۱۵ میلی‌متر است.

تیغ اره‌ها را از جنس‌های مختلفی مانند فولاد با درصد کربن بالا، ترکیب چند فلز باهم، استیل، آلومینیوم یا کاربیدی می‌سازند. اره‌های فولادی-کربنی برای برش شاخ‌وبرگ ظریف درختان مناسب است. درصورتی‌که نیاز به برش شاخه‌های تنومند درخت دارید، اره‌های فلزی ترکیبی یا کاربیدی گزینه مناسب‌تری هستند؛ زیرا  تیغ این اره‌ها دوام بیشتری داشته و دیرتر کند می‌شوند. به‌علاوه، اره‌هایی از جنس استیل و آلومینیوم به دلیل مقاومت در برابر زنگ‌زدگی انتخابی مناسب برای اره درخت‌بر هستند.

جنس دسته و تیغه؛ عاملی مهم در طول عمر اره باغبانی

۵. برای حفظ ایمنی، غلاف یا کیفی برای نگه‌داری اره باغبانی تهیه کنید

نگه‌داشتن اره بدون وسایل محافظتی آن مانند غلاف نگه‌داری،خطرناک است؛ زیرا نگه‌داشتن اره بدون کیف محافظتی باعث آسیب دیدن دنده‌های اره می‌شود. همچنین با نگه‌‌داری اره بدون غلاف امکان آسیب دیدن بدن افراد هنگام برخورد با آن وجود دارد. درنتیجه برای حفاظت از سلامت و بالا رفتن طول عمر اره ‌های باغبانی، کیف‌ها یا غلاف‌های مخصوص برای نگه‌داری اره را تهیه کنید.

۶. قابلیت تنظیم و تعویض تیغه؛ ویژگی بهترین اره باغبانی

تیغه‎‌های اره باغبانی بر اثر استفاده طولانی مدت کند می‌شوند؛ به‌همین دلیل برای کارایی بالاتر اره، هر زمان تیغه اره دچار کندی شد باید آن را تعویض و تنظیم کنید. ازاین‌رو باتوجه‌به تنوع بالا در اره‌های باغبانی، اره‌ای خریداری کنید که قابلیت تعویض تیغه داشته باشد؛ درغیراین‌صورت، با کند شدن تیغه‌ها، کارایی اره پایین می‌آید و پس از مدتی قابلیت استفاده ندارد. همچنین قیمت اره باغبانی که قابلیت تعویض دارد بالاتر از مدل‌های غیرقابل تعویض آن است.

اره باغبانی را بر اساس اولویت و نیازتان خریداری کنید

هنگام خرید اره‌های درخت‌بر باید به نوع اره درخت‌بر، وزن و اندازه اره، جنس دست و تیغه، تعداد و سایز دنده‌ها، قابلیت تنظیم و تعویض تیغه و داشتن غلاف توجه کرد. هنگامی تهیه اره باغبانی براساس اولویت و کاربری موردنیازتان نوبت به تهیه تجهیزات ایمنی لازم مانند دستکش ضدبرش برای کار با اره باغبانی است؛ زیرا هیچ‌ چیز از سلامت جسمانی مهم‌تر نیست. برای خرید وسایل ایمنی کار، می‌توانید به فروشگاه‌هایی مانند ماه‌ایمن که تجهیزات ایمنی را باکیفیت بالا و باقیمت برابر تولیدی‌ها عرضه می‌کنند، مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا