باغبانی نوجوانان

باغبانی نوجوانان، شش دستاورد فوق العاده

تا به حال کسی را دیده‌اید که فعالیت‌های میدانی را برای روند آموزشی و پرورشی نوجوانان مضر بداند؟ در دهه‌ی اخیر بی‌شمارند پژوهش‌هایی که تأکید دارند بر گنجاندن باغبانی و کشاورزی در فعالیت‌های روزانه‌ی نوجوانان، به ویژه در مناطق شهری. آن طور که از یافته‌های علمی استنباط می‌شود مهم‌ترین دلیل تأکید بر باغبانی نوجوانان در محیط‌های شهری، خصوصیات مثبتی است که از این طریق این فعالیت در وجود انسان “نهادینه” می‌شود.

در سطرهای پیش رو به‌طور مشخص به شش دستاورد اصلی باغبانی نوجوانان پرداخته‌ایم. در همین ابتدا تأکید بر این نکته لازم است که منظور از باغبانی نوجوانان کلی و جامع است، یعنی محدود به حیاط منزل یا ویلا و روستا نمی شود، آن چه تحت عنوان باغبانی شهری معرفی شده هم مشمول فواید و مشخصاتی است که در ادامه شرح داده ایم.

توجه : این مقاله توسط گروه باغبانی مریان تالیف شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر  در زمینه خدمات و محصولات باغبانی مریان می‌توانید به بخش فروشگاه و یا صفحه اصلی مراجعه نمایید.

باغبانی نوجوان - باغبانی نوجوانان

شش دستاورد ملموس باغبانی نوجوانان

 1. فعالیت باغبانی نوجوانان کمک می‌کند که عادت‌های سالم غذایی در افراد از سنین پایین نهادینه شود

نتایج یک تحقیق (منبع شماره 1) نشان می‌دهد که نوجوانان درگیر در فعالیت‌های باغبانی(چه در فضاهای روستایی و چه شهری)، نسبت به سایرین سلامت تغذیه بالاتری دارد. آن‌ها به‌طور عمومی مصرف محصولات ارگانیک، میوه و سبزیجات را در دستور کار خود دارند. نتیجه‌ی این امر سلامت بیشتر روح و روان نوجوان است.اگر دقیق بنگریم نتیجه‌ی کسب‌شده منطقی به نظر می‌رسد، شاید بتوان گفت که بیشترِ لذت باغبانی برای باغبانان، مصرف دسترنج خودشان است.

 1. کسب سلامت جسمانی به کمک باغبانی شهری

نوجوان شما با وقت گذاشتن در فعالیت‌های مرتبط با باغبانی نوجوانان، با تحرکی که صورت می‌دهد به صورت خود به خودی سلامت جسمانی خود را تضمین می‌کند. نتایج یک تحقیق دیگر ( منبع شماره 2) نشان می‌دهد که یک ساعت فعالیت باغبانی به‌طور متوسط بین 250 الی 500 کالری نیاز دارد، به خصوص در مناطق شهری، به نظر می‌رسد این همان چیزی باشد که فرزندانمان به آن احتیاج دارند.

 1. باغبانی نوجوانان از آن‌ها کوه اعتماد به نفس می‌سازد

اعتماد به نفس یا Confidence را پایه‌ی تمامی موفقیت‌های بشری دانسته‌اند. نوجوانی که اعتماد به نفس دارد آموزش‌های مدرسه و پرورش اجتماعی سالم‌تری را تجربه می‌کند. جالب اینکه Dr. Wendy Matthews یکی از فعالان حوزه‌ی رفتارشناسی کودکان، در یافته‌های خود به ارتباط مستقیم باغبانی و ارتقای اعتماد به نفس نوجوانان پرداخته است.

 1. باغبانی قدرت تحلیل و پردازش نوجوان را ارتقا می‌دهد

باغبانی نوجوانان پر است از مسائل چالش برانگیزی که نیاز به مدیریت، سامان‌دهی و استدلال و تحلیل و پردازش دارند. تمرین تمامی این امور در یک چرخه‌ی هدفمند ذهن مستعد نوجوان را پرورش می‌دهد و برای معضلات و دغدغه‌های آینده‌ی زندگی آماده می‌کند.

اهمیت این موضوع به خصوص بیشتر می‌شود وقتی که یک نوجوان در فضای شهری باغبانی می‌کند. فائق آمدن بر محدودیت‌های مکانی و زمانی و ایجاد تعادل بین برنامه‌های مختلف و باغبانی، همان چیزی است که یک نوجوان به آن احتیاج دارد.

باغبانی شهری نوجوانان و کودکان

 1. آرامش، دور شدن استرس و اضطراب فایده‌ی دیگر باغبانی نوجوان

مسئله آن قدر گسترده و جامع الاطرف است که هر کس از منظر تخصص خود به آن می‌نگرد. متخصصان روانشناسی(منبع شماره 4)،  مهم‌ترین و برجسته‌ترین فایده‌ی باغبانی نوجوانان را برطرف ساختن استرس‌های وجودی فرد در آن سنین حساس می‌دانند. چنین اظهاراتی ریشه‌های مستند علمی دارند، به عنوان مثال پژوهشی (منبع شماره 5) روی نوجوانان آمستردام هلند نشان داده که کاهش استرس و ارتقای سلامت روان نتیجه‌ی مستقیم فعالیت‌های باغبانی و کشاورزی است.

 1. افزایش تمرکز و حافظه دیگر دستاورد باغبانی نوجوانان   

یکی از نشریات معروف آمریکایی در زمینه‌ی سلامت[6] به یافته‌هایی دست پیداکرده که به وضوح نشان از تقویت حافظه‌ی افراد در اثر باغبانی دارد. این اثرات با شروع فعالیت در سنین کودکی و نوجوانی می‌تواند به صورت ویژگی‌های شخصیتی در وجود شخص نهادینه شود.

—————————————————————————————-

امروزه با توجه به اهمیت موضوع مدرسه باغبانی کودک، گروه باغبانی مریان به عنوان یک شرکت‌ پیشرو در زمینه باغبانی و کشاورزی نوجوانان فعال است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این مبحث به بخش مقالات مراجعه نمایید. همچنین جهت آشنایی با محصولات و خدمات ما به بخش فروشگاه و بخش درباره ما سایت مراجعه نمایید. چناچنه سوالی داشتید با ما تماس بگیرید.

منابع:

 1. http://www.rasmussen.edu/degrees/education/blog/gardening-for-kids-benefits/
 2. . http://horttech.ashspublications.org/content/10/3/593.full.pdf+html
 3. https://www.sustainweb.org/resources/files/reports/HealthyWeight_Factsheet.pdf
 4. . http://www.orlykatz.com
 5. http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1359105310365577
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1448497

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا