فواید باغبانی برای کودکان و تعریف کشاورزی برای کودکان

فواید باغبانی کودکان و تعریف کشاورزی برای کودکان

لحظه ای به خاطرات دوران کودکی خود فکر کنید، فرقی نمی کند در روستایی کوچک بزرگ شده باشید یا در یک شهر بزرگ، احتمالاً از بازی های کودکانه خود در طبیعت، بازی با مورچه ها، پروانه ها، گرفتن بچه قورباغه‌ها، جمع کردن حلزون‌ها، تماشای لانه پرندگان، سرکشی در لابه لای انبوه گیاهان و … خاطرات خوشی به یاد دارید. متاسفانه امروزه شاهد آن هستیم که کودکان ما با رشد زندگی شهرنشینی و ماشینی کمتر از نسل های گذشته با طبیعت انس گرفته اند و بیشتر وقت خود را

توجه : این مقاله توسط گروه باغبانی کودک مریان تهیه و تنظیم گردیده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر  در زمینه خدمات و محصولات باغبانی کودک مریان می‌توانید به بخش فروشگاه و یا صفحه اصلی مراجعه نمایید.

باغبانی و پرورش گل و گیاه یکی از لذت های زیبای زندگی و یکی از آسان­ترین راههای ارتباط کودکان با طبیعت است. کودکانی که از نخستین سالهای زندگیشان شاهد باغبانی پدر و مادرشان هستند و یا خود به کارهاي باغبانی پرداخته‌اند از سلامت روانی بالاتری برخوردار هستند و در بزرگسالی نیز ارتباط مثبتتری با محیط برقرار می‌کنند. متاسفانه کودکان شهرهای بزرگ که در آپارتمانها و برجها ساکن هستند، فضای کافی برای داشتن یک باغچه شخصی ندارند. متخصصان روانشناسی توصیه میکنند  حتی در این محیطها نیز حتما والدین فضایی را برای باغبانی کودکان شان ایجاد نمایند. در این راستا آنها می‌توانند گلدانها یا باغچههای گلدانی برای کودکان تهیه کنند تا آنان با رشد طبیعی گیاهان آشنا شوند و از پرورش آنها در خانه لذت ببرند.

به عقیده متخصصان، باغبانی یکی از حرفه‌هایی است که در آن هر پنج حس انسان به کار گرفته می‌شود و در نتیجه یکی از مفیدترین فعالیت‌ها برای کودکان است که باعث یادگیری پایههای علوم تجربی، هنر، ریاضی در آنان می‌شوند. کودکان از طریق تجربه، دانش زیادی درباره رشد گیاهان به دست می‌آورند. آنها در مقایسه با دانش ­آموزانی که تنها به يادگيري تئوری علوم می‌پردازند، فهم بهتری از دروس مدرسه کسب می‌کنند. علاوه بر آن، این کودکان احساس مسئولیت‏ پذیری بیشتری پیدا می‌کنند و بلوغ فکریشان نیز بیشتر از سایر همسالان خود خواهد بود.

باغبانی کودک

فواید باغبانی برای کودکان

تمامی افراد در هر سنی می‌توانند از باغبانی لذت می‌برند، اما کودکان از باغبانی لذت ویژه‌ای می‌برند. باغبانی در واقع یک فعالیت آموزشی است که جدا از بحث لذت‌بخش بودن، فواید بسیار ویژه‌ای برای کودکان دارد که در نهایت باعث رشد مهارت‌ها و ایجاد توانایی‌های جدیدی درکودکان می‌شود. در واقع تعریف کشاورزی برای کودکان را می توان فعالیتی فیزیکی و لذتبخش دانست که در کنار ایجاد شادی و لذت، فواید زیادی را برای کودکان به دنبال دارد. فواید باغبانی برای کودکان عبارتند از:

مسئولیت پذیری:

 کودکان با نگهداری از گیاهانی که کاشته‌اند حس مسئولیت پذیری را یاد می‌گیرند و چون این گیاهان حاصل دسترنج خودشان است همواره با کمال دقت از آن‌ها مراقبت می‌کنند.

افزایش‌صبر: 

انتظارکشیدن کودک در به ثمر رسیدن گل مورد علاقه‌اش باعث افزایش صبر و شکیبایی او برای رسیدن به اهداف زندگی می گردد.

قدرت درک و فهم: 

هنگامی که کودکان از گیاهان خود مراقبت می‌کنند با رابطه علت و معلولی موجود در چرخه  رشد و حیات گیاهان آشنا می‌شوند و این باعث رشد قدرت درک و فهم آنها می‌شود. آنها یاد می‌گیرند که چگونه زنبورها به شکوفا شدن گل‌ها کمک می‌کنند رابطه بین زندگی گیاه و آب، نور و خاک را در می‌یابند و درک می‌کنند که چگونه وجود علف‌های هرز مانع رشد گیاهانشان هست.

اعتماد به نفس:

 وقتی کودکان به نتیجه و هدف دلخواهشان در باغبانی که همانا رسیدن به محصول نهایی نظیر میوه، سبزی و یا گل می‌رسند، بسیار خوشحال می‌شوند و به این باور می‌رسند که توانایی انجام کارهای مختلف را دارند.

فعالیت فیزیکی: 

انجام باغبانی به ویژه در فضای خارج از خانه، باعث تحرک فراوان کودکان می‌شود که این امر در دنیای ماشینی امروز بسیار با اهمیت است و می‌تواند ضامن سلامت روحی و جسمی کودکان در آینده باشد.

کشاورزی کودک - باغبانی کودکان - باغبانی کودک

خلاقیت:

یکی دیگر از فواید باغبانی برای کودکان شکوفایی خلاقیت است. باغبانی و محیط‌های طبیعی خلاقیت کودکان را شکوفا می‌کند. کودکان در خلال باغبانی از خلاقیت خود استفاده می‌کنند و با امتحان کردن روش‌های مختلف سعی می‌کنند راه های جدیدی را برای پرورش گیاهان خود بیابند.

تشویق به مصرف میوه و سبزیجات: 

فعالیت کودکان در کاشت و برداشت سبزیجات منجر به افزایش رغبت کودکان در مصرف سبزیجات می گردد. این موضوع باعث افزایش دانش تغذیهای کودکان می‌شود و از این طریق کودکان از مزایای خوردن سبزیجات و میوهها در مقابل تنقلات آگاه می‌شود. کودکانی که از خوردن سبزی سرباز می‌زنند، با کاشت، مراقبت و تماشای رشد و نمو گیاهانشان، تمایل بیشتری برای مصرف میوه و سبزیجات از خود نشان خواهند داد.

تخفیف ویژه دوره باغبانی کودک

شما می‌توانید تا پایان این ماه، دوره باغبانی کودک را با 20 درصد تخفیف تهیه نمایید.        

کد تخفیف : web251  

ارتباط با طبیعت: 

وقتی کودکان در فعالیت باغبانی شرکت می‌کنند نسبت به دنیای اطراف خود آگاهی بیشتری پیدا می‌کنند. آنها در کنار یادگیری علوم زیستی، ارتباط نزدیکتری با طبیعت برقرار می‌کنند. این امر تقدیر و القای احترام آنها به طبیعت را افزایش می‌دهد. کودکان از این طریق یاد می‌گیرند که در زندگی برای طبیعت و محیط زیست خود ارزش قائل باشند و این احساس تا دوران بزرگسالی حفظ می‌شود.

بهببود سیستم ایمنی بدن:

 در فعالیت‌های باغبانی کودک با خاک ارتباط برقرار می‌کند. عناصر و باکتری‌های مفیدی در خاک وجود دارد که سیستم ایمنی کودکان را در مقابل بیماری‌های تقویت می‌کند. دکتر جوئل وین استاک ، استاد دانشگاه تخصصی ایمنولوژی می گوید: باید این اجازه به کودکان داده شود تا با پای برهنه به داخل خاک بروند و بازی کنند و هنگام غذا خوردن مجبور نباشند دستشان را بشویند. وی معتقد است در خاک عناصری مانند میکرو ارگانیسم‌ها و موجودات ذره بینی وجود دارند که عدم وجود این عناصر در بدن کودکان در سنین خردسالی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را در سنین بالاتر دچار نقص کند.

باغبانی کودک - فواید باغبانی برای کودکان

شاید با خود بگویید همه این محسنات ذکر شده، مستلزم وجود بسترهاي لازم در خانه‌های کوچک و آپارتمانی ما است. در اين خصوص اينگونه مي ­توان پاسخ داد که والدین میتوانند با خرید گلدانی کوچولو، کودکان را تشویق به این کار کنند. همراهی والدین، مشوقی برای کودکان جهت شروع و ادامه کار است.  البته طبق توصیه متخصصان روانشناسی، پدر و مادرها پس از تهیه فضای مناسب برای باغبانی، باید به کودکانشان چگونگی رشد و مراقبت از گیاهان را نيز آموزش دهند و در راستای شکوفا شدن خلاقیت کودکانشان آن‌ها را محدود نکنند.

اگر خواستید فضای کافی برای باغبانی در بیرون از خانه داشتید، در یک روز معتدل بهاری، آموزش باغبانی به کودک خود را آغاز کنید چون کودکان در هوای سرد یا بارانی ترجیح می‌دهند در خانه بمانند. معمولا روزهای آفتابی، احساس خوبی به انسان دست می‌دهد.

به یاد داشته باشید که در وعدههای غذایی، از سبزیجاتی که کودکانتان کاشته‌اند و مورد علاقه‌شان می‌باشد، استفاده کنید. کودکانتان می‌توانند گلدان‌های گلی که پرورش دادهاند را در مناسبت‌های مختلف به دوستان خود هدیه دهند. با این کارها آنان احساس خود ارزشمندی فراواني پیدا می‌کنند. پس با اين تفاسير، کاشت گیاهانی را که تا این اندازه کودکان را سر ذوق می‌آورد و انرژی زا و دوست داشتنی هستند را فراموش نکنید و در اولویت قرار دهید تا با کار لبخند را بر لبان کودکان بنشانید.

یک سوال:

در این مقاله ما با تعریف کشاورزی برای کودکان و فواید باغبانی برای کودکان آن آشنا شدیم، اما چگونه لوازم و ابزارهای مناسب برای باغبانی کودکان را تهیه نمائیم؟

یکی از بهترین راهکارها برای تهیه لوازم و ابزارهای مناسب برای کودکان، استفاده از بسته‌های باغبانی است. این گونه بسته‌ها و پکیج‌ها که به نوعی اسباب بازی پسرانه و هم اسباب بازی دخترانه هستند، توسط شرکت‌های این حوزه ویژه کودکان و نوجوانان تولید و ارائه می‌شوند. استفاده از این گونه بسته‌ها می تواند تضمین گر یک باغبانی سالم و مفید برای کودکان باشد. باید توجه داشت که اگر والدین خود بخواهند به تهیه بذر و خاک و لوزام باغبانی مبادرت ورزند، ممکن است بذر و یا خاک نامناسبی برای کودکانشان تهیه نمایند. در این حالت احتمال آنکه کودک نتواند گیاه مورد علاقه‌اش را به خوبی پرورش دهد بالا می‌رود و از انجام فعالیت باغبانی ناامید می‌گردد. علاوه بر آن در این حالت ممکن است خاک نامناسبی تهیه گردد که باعث آلودگی محیط و سایر گیاهان آپارتمانی به انواع آفات گردد. در همین راستا بهترین گزینه برای باغبانی کودکان در داخل منزل و آپارتمان، استفاده از بسته‌های باغبانی ویژه کودکان است.

در این راستا گروه مریان به عنوان یکی از تخصصی ترین شرکت‌ها در زمینه باغبانی کودک و نوجوان، بسته‌هایی نظیر: بسته باغبانی کودک میشا و پکیج کشاورزی کودک را عرضه می‌نماید. کودکان و نوجوانان می‌توانند با استفاده از این پکیج‌ها به راحتی  لذت باغبانی در منزل و یا حتی محیط‌‌های باز را تجربه نمایند.

تعریف کشاورزی برای کودکان - کشاورزی کودک

راستی می دونستی که باغبونی یکی از بهترین روش‌ها برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به میوه‌‌ و سبزیجاته؟ اگر میخوای بچه‌هات رو به مصرف غذاهای سالم تشویق کنی، حتما باغبونی رو با اونا تمرین کن. تازه باغبونی باعث افزایش صبر، اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری بچه ها هم میشه😋

 حالا که اینقدر باغبونی خوبه🥰، یادت نره به فروشگاهمون هم سر بزنیا😉. تو فروشگاه مریان، هر چیزی که برای یادگیری و انجام باغبانی کودک و نوجوان نیاز داری رو می‌تونی پیدا کنی 😍

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا