باغبانی نوجوان - باغبانی شهری

باغبانی نوجوانان در قالب باغبانی شهری

به احتمال زیاد با ما هم عقیده باشید که تجربه ای مشابه مشاهده‌ی سر برآوردن گیاه از دل خاک نیست. دانه‌ای در خاک فشرده می شود و چندی بعد یک گل چیدنی یا سبزی خوردنی متولد می‌شود. نوشته حاضر را به باغبانی نوجوانان، به ویژه آن‌هایی که از محیط‌های طبیعی دور هستند و در شهرهای دود و دم گرفته رشد می‌کنند، اختصاص داده‌ایم. این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که مطالعات علمی نشان می‌دهند که باغبانی نوجوان ها سه دستاورد برجسته دارد: باغبانی شهری

 ♦ این عمل نوجوانان برای فراگیری آموزش های آینده(چه علمی و چه عملی) آماده می کند؛

 ♦ طی فرایند باغبانی، ترس نوجوان از شکست محو می‌شود و حس تلاش و تکاپو برای رسیدن به اهداف در او برانگیخته می‌شود؛

 ♦ و در آخر اینکه باغبانی، نوجوانان را در مسیر مسئولیت پذیری سوق می‌دهد.

توجه : این مقاله توسط گروه باغبانی مریان تالیف شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر  در زمینه خدمات و محصولات باغبانی مریان می‌توانید به بخش فروشگاه و یا صفحه اصلی مراجعه نمایید.

باغبانی نوجوان، پژوهشگران چه می گویند؟

برای مقدمه و شناخت اهمیت باغبانی نوجوان، سراغ تحقیقِ Dame Gillian Pugh یکی از برجسته ترین اعضای Cambridge Primary Review and the National Children’s Bureau رفته‌ایم. این پژوهش حاصل تحقیقی است که بر روی 12 هزار مدرسه ی انگلیسی انجام شده است. پراکندگی مدارس این تحقیق از لندن تا دوردست ترین روستاهای بریتانیا (Yorkshire) را در بر می‌گیرد. از همین رو، نتایج و ثمراتِ “باغبانی نوجوانان” و هرآنچه ارائه می شود، محدود به باغبانی شهری یا روستایی نیست، بلکه به طور جامع تاثیر باغبانی بر روی نوجوانان را هدف قرار داده است.

در قسمت زیر چکیده‌وار یافته‌های پژوهش فوق را بیان می‌کنیم:

  •  باغبانی نوجوان، سبب ایجاد شخصیت مستقل در او می‌شود. به بیان دقیق تر نوجوان یاد می‌گیرد چگونه متناسب با چالش های پیش رویش خود را آماده سازد و مهارت‌های مورد نیاز را فرا گیرد.
  •  این که یک نوجوان بتواند از خود اعتماد به نفس نشان دهد و مسئولیت کارهای خود را به عهده گیرد موضوع کمی نیست. باغبانی برای این بازه سنی ثمره‌ی مهمی دارد و آن ساختن شخصیتی مستقل و هدفمند است. نوجوان یاد می‌گیرد برای رسیدن به هدفش، باید تلاش کند و باید بهای تصمیم و عملکرد خود را بپذیرد.
  •  کمتر کسی به این موضوع اشاره می کند که باغبانی نوجوان چه اثراتی روی موفقیت های کاری آینده او دارد. باغبانی در سنین نوجوانی(حتی کودکی) مهارت های اساسی از قیبل قدرت ارائه، ارتباط و روابط عمومی، کار تیمی و از همه مهم تر کارآفرینی را در نوجوانان به وجود می آورد.
  •  باغبانی به خصوص در نواحی شهری(باغبانی شهری) می تواند فردی پر انرژی، فعال و سالم بسازد.
  •  در آخر باید افزود که باغبانی نوجوانان از همان سنین، قدرت همکاری با طیف وسیعی از افراد را برای او به ارمغان آورده و تعمیق می‌دهد. این امر می‌تواند به عنوان مولفه‌ای موثر در موفقیت و آینده‌ی روشن کاری نوجوان عمل نماید.

باغبانی نوجوان - باغبانی نوجوانان - باغبانی شهری

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

تخفیف ویژه دوره باغبانی کودک

شما می‌توانید تا پایان زمان تایمر، دوره باغبانی کودک را با 35 درصد تخفیف تهیه نمایید.        

کد تخفیف : web251  

باغبانی نوجوانان، باغبانی شهری، چگونه؟

آن چه در بالا ارائه دادیم بیشتر تکیه بر فواید باغبانی نوجوانان داشت. اما چگونگی عملی ساختن و در اختیار گرفتن این دست از حسنات، موضوعی چالش برانگیز است. به عنوان مثال در مدارس انگلیس که موضوعِ پژوهش فوق بود، برنامه ی باغبانی نوجوان به صورت جامع اجرا می‌گردد و خانواده ها فرزندان خود را در چنین دوره‌هایی ثبت نام می‌کنند. در ایران اما آن طور که باید و شاید به چنین رفتارهایی اهمیت نمی دهند، در نتیجه خانواده ها شخصا باید دست به کار شوند. درباره ی افرادی که در روستاها یا منازل ویلایی سکونت دارند، کار با سهولت بیشتری پیش می رود اما آپارتمان نشین ها باید با چالش هایی دست و پنجه نرم کنند.

به همین خاطر حوزه ای پدید آمده به نام باغبانی شهری، خود ما در بعضی از مقاله هایمان به چگونگی باغبانی شهری و دستورالعمل‌های اجرایی آن پرداخته‌ایم. اما اگر بخواهیم اشاره‌ی دیگری داشته باشیم، به شرح پیش رو بیان می‌کنیم :

 کافی است که یک بالکن داشته باشید، یا پنجره و اگر هیچ کدام از این ها نبود، دیوار و در(می توانید گلدان های کوچک را به صورت آویز کار کنید) برای تحقق دادن به تئوری باغبانی شهری کافی است. مهم سامانه‌ای است که در نهایت به رشد و تولد گیاه(چه گل، چه سبزی خوراکی) منجر شود. در واقع آن چه اهمیت دارد، کاشت است: یعنی آماده سازی گلدان یا بطری یا چیزی که ساخته اید تا خاک نگه دارد و سپس قرار دادن دانه در خاک. پس از این مرحله داشت اهمیت پیدا می‌کند. داشت یعنی نور رسانی به گیاه چه خورشید و چه چراغ، آب دادن و به طور کلی نگهداری از گیاه مورد نظر. در مرحله آخر آنچه که باقی می‌ماند، برداشت محصول مورد نظر است. این “روندی” است که اگر به درستی صورت نگیرد شکست می‌خورد و محصول به دست نمی آید(یا کمتر از آن چیزی است که مد نظر بوده) و اگر خوب اجرا گردد موفقیت آمیز است و طعم خوش پیروزی را به نوجوان می‌چشاند.

 

یک سوال:

چگونه لوازم و ابزارهای مناسب برای باغبانی نوجوان ها را تهیه نمائیم؟

یکی از بهترین راهکارها برای تهیه لوازم و ابزارهای مناسب برای کودکان نوجوانان، استفاده از بسته‌های باغبانی نوجوان است. این گونه بسته‌ها و پکیج‌ها توسط شرکت‌های این حوزه ویژه کودکان و نوجوانان تولید و ارائه می‌شوند. استفاده از این گونه بسته‌ها می تواند تضمین گر یک باغبانی سالم و مفید برای نوجوان ها باشد. باید توجه داشت که اگر والدین خود بخواهند به تهیه بذر و خاک و لوزام باغبانی مبادرت ورزند، ممکن است بذر و یا خاک نامناسبی برای باغبانی نوجوانان تهیه نمایند. در این حالت احتمال آنکه کودک نتواند گیاه مورد علاقه‌اش را به خوبی پرورش دهد بالا می‌رود و از انجام فعالیت باغبانی ناامید می‌گردد. علاوه بر آن در این حالت ممکن است خاک نامناسبی تهیه گردد که باعث آلودگی محیط و سایر گیاهان آپارتمانی به انواع آفات گردد. در همین راستا بهترین گزینه برای باغبانی کودک و نوجوان در داخل منزل و آپارتمان، استفاده از بسته‌های باغبانی ویژه کودکان ونوجوانان است. باغبانی شهری

در این راستا گروه مریان به عنوان یکی از تخصصی ترین شرکت‌ها در زمینه باغبانی کودک و نوجوان، بسته‌هایی نظیر: بسته باغبانی کودک میشا و بسته کشاورزی کودک را عرضه می‌نماید. کودکان و نوجوانان می‌توانند با استفاده از این پکیج‌ها به راحتی  لذت باغبانی در منزل و یا حتی محیط‌‌های باز را تجربه نمایند.

منبع:

http://www.growingschools.org.uk/Resources/Downloads/RHS-Gardening-in-Schools.pdf

راستی می دونستی که باغبونی یکی از بهترین روش‌ها برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به میوه‌‌ و سبزیجاته؟ اگر میخوای بچه‌هات رو به مصرف غذاهای سالم تشویق کنی، حتما باغبونی رو با اونا تمرین کن. تازه باغبونی باعث افزایش صبر، اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری بچه ها هم میشه😋

 حالا که اینقدر باغبونی خوبه🥰، یادت نره به فروشگاهمون هم سر بزنیا😉. تو فروشگاه مریان، هر چیزی که برای یادگیری و انجام باغبانی کودک و نوجوان نیاز داری رو می‌تونی پیدا کنی 😍

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا