فواید و خواص گیاه سانسوریا در خانه

فواید و خواص گیاه سانسوریا در خانه

قبل از صحبت در مورد فواید و خواص گیاه سانسوریا در خانه، اجازه دهید بیشتر با این گیاه جذاب آشنا شویم. نام علمی این گیاه Sansevieria trifasciata  است که معمولاً به اختصار تحت عنوان Sansevieria شناخته می‌شود.  سانسوریا با نام‌ های گیاه ماری (snake plant) و همچنین زبان مادر شوهر(mother-in-law’s tongue) نیز شناخته می‌شود.

پرورش و مراقبت از گیاه سانسوریا در محیط خانه بسیار آسان است، بنابراین حتی اگر در باغبانی تجربه‌ی کافی هم نداشته باشید، بازهم می‌توانید گیاه ماری را در گوشه اتاق خود به راحتی نگهداری کنید و حتی آن را تکثیر نمایید. با توجه به فواید بی شمار گیاه سانسوریا، در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه داشتن یک گیاه سانسوریا در خانه می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. بنابراین، اگر هنوز در مورد خرید این گیاه فوق‌العاده تردید دارید، این مقاله را مطالعه نمایید.

فهرست مطالب

توجه : اگر به موضوع فواید گیاهان علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقالات فواید گیاه بامبو  و  فواید گیاه یشم را نیز مطالعه نمایید.

خواص گیاه سانسوریا در خانه (snake plant benefits)

خاصیت 1: خواص گیاه سانسوریا در فنگ شویی

همانطور که ذکر شد گیاه سانسوریا خواص زیادی برای ما به ارمغان می‌آورد. برای شروع به بررسی خواص گیاه سانسوریا در فنگ شویی می‌پردازیم. این گیاه اولین بار در چین کشت شد. مردم چین اعتقاد دارند که گیاه ماری برای صاحبش خوش‌شانسی و سعادت به ارمغان می‌آورد.

در فنگ شویی اعتقاد بر این است که گیاهان سیخی شکل نظر زبان مادر شوهر اگر در جای مناسب قرار گیرند، تأثیر قابل توجهی بر سطح چی منفی (negative chi) دارند. بنابراین، اگر گیاه زبان مادر شوهر را در بخش خلوت خانه خود قرار دهید، سطح بالایی از انرژی مثبت را برای شما به همراه خواهد داشت. همچنین اگر این گیاه را در مکان‌هایی مستعد بحث و جدل نظیر کلاس درس، قرار گیرد،  می‌تواند انرژی منفی و تنش را کاهش دهد.

خواص گیاه سانسوریا در فنگ شویی

خاصیت2: تصفیه هوا

فواید گیاه سانسوریا فراتر از کاهش انرژی منفی و آوردن شانس به خانه شما است. گیاه ماری می‌تواند هوا را تصفیه نماید  و CO2، بنزن، فرمالدهید، زایلن و سایر آلاینده‌های خطرناک هوا را از بین ببرد. گیاه ماری یکی از بهترین گیاهان تصفیه‌کننده هوا در آزمایش معروف ناسا بوده است. این آزمایش در سال 1989 بر روی تعدادی از گیاهان انجام شد و هدف از آن بررسی تأثیر گیاهان در کاهش آلودگی هوای محیط‌های سرپوشیده بود.  

در این آزمایش گیاه زبان مادر شوهر توانست همه آلاینده‌ها را به جز آمونیاک از بین ببرد. طبق یافته‌های ناسا، گیاهانی که سطح برگ بزرگ‌تری دارند، هوا را به طور مؤثرتری تصفیه می‌کنند. البته باید در نظر داشت که این آزمایش در یک اتاق کوچک انجام شد و نتایج  آن ممکن است برای محیط‌های بزرگ‌تر به طور کامل قابل تعمیم نباشد. با این حال، همچنان دلایل زیادی برای داشتن یک گیاه سانسوریا در خانه وجود دارد.

گیاه ماری و تصفیه هوا

خاصیت 3: بهبود کیفیت خواب

احتمالاً شنیده‌اید که گیاهان در شب CO2 تولید می‌کنند. قرار گرفتن در معرض غلظت بالای CO2 می‌تواند استرس را افزایش داده و کیفیت خواب شبانه را کاهش دهد. با این حال، وقتی صحبت از گیاه سانسوریا می‌شود، دیگر نباید نگران افزایش غلظت CO2 در هوای خانه باشید. یکی از خواص گل سانسوریا در خانه، کاهش  غلظت دی اکسید کربن حتی در شب است.

 گیاهان ماری جزو گیاهان CAM (Crassulacean Acid Metabolism) هستند. این گیاهان توانایی خاصی دارند. آن‌ها می‌توانند CO2 را در شب  جذب و به اکسیژن تبدیل کنند. در نتیجه، این گیاهان حتی در شب به کاهش CO2 و تولید اکسیژن ادامه می‌دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتماً یک گیاه سانسوریا در محیط اتاق‌خواب داشته باشید.

خواص گیاه سانسوریا در اتاق خواب

خاصیت 4: جلوگیری از بیماری سرطان

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، گیاه سانسوریا یک گیاه تصفیه‌کننده هوا است و می‌تواند مواد شیمیایی سرطان‌زای موجود در هوا مانند تولوئن، زایلن، بنزن و فرمالدهید را از بین ببرد. با وجود گیاه ماری در خانه، اعضای خانوده کمتر در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زا قرار می‌گیرند و بدین صورت این گیاه می‌تواند باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان این افراد گردد.

خاصیت 5: افزایش میزان اکسیژن محیط

همان‌طور که می‌دانیم تمامی گیاهان با انجام عمل فتوسنتز باعث تولید اکسیژن در محیط می‌شوند. اما در میان انواع گیاهان آپارتمانی؛  گیاه پتوس و گیاه سانسوریا بیشترین میزان تولید اکسیژن را دارند. در نتیجه حضور این دو گیاه در محیط خانه می‌تواند موجب افزایش میزان غلظت اکسیژن در محیط خانه گردد.

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

تخفیف ویژه دوره باغبانی کودک

شما می‌توانید تا پایان زمان تایمر، دوره باغبانی کودک را با 35 درصد تخفیف تهیه نمایید.        

کد تخفیف : web251  

گیاه زبان مادر شوهر

خاصیت 6: کاهش آلرژی

خواص گیاه سانسوریا در خانه تنها به تصفیه هوا و تولید اکسیژن محدود نمی‌شود. این گیاه دوست داشتنی با حذف CO2 و ذرات آلاینده می‌تواند خطر ایجاد آلرژی‌ هوا را به حداقل برسانند. در کنار حذف ذرات آلاینده، گیاه ماری با تولید اکسیژن و مرطوب کردن هوا نیز میزان آلرژی‌زا بودن محیط را کاهش می‌دهد.

خاصیت 7: کاهش آلودگی صوتی

یکی از فواید گیاه سانسوریا داشتن برگ‌هایی بلند و ضخیم است. برگ‌های ضخیم سانسویریا می‌تواند به جذب صداهای نامطلوب در خانه کمک کند. در نتیجه، هنگامی که گیاهان ماری به درستی در خانه قرار گیرند، می‌توانند آلودگی صوتی را کاهش دهند.

خواص گل سانسوریا در خانه

خاصیت8: بهبود سلامت روانی افراد خانواده 

یکی دیگر از خواص گل سانسوریا در خانه تأثیر روانی این گیاه است. هوای تصفی ه‌شده ‌ای که توسط گیاه سانسوریا ایجاد می‌شود، سطح استرس را کاهش داده و موجب شکل‌گیری احساس آرامش بیشتری در افراد خانواده می شود. در زندگی شهری که حضور در طبیعت خیلی سخت شده است ، حضوری گیاهانی نظیر سانسوریا می‌تواند به ما کمک کند که با طبیعت ارتباط برقرار کنیم و احساس آرامش نماییم.

فواید گیاه سانسوریا

خاصیت 9 : نگهداری و تکثیر آسان

یکی از دیگر از خواص گیاه سانسوریا نگهداری آسان آن در محیط خانه است. برای نگهداری از سانسوریا باید آن را در مکانی قرار داد که نور غیر مستقیم به میزان کافی به آن برسد و یک‌بار در هفته آبیاری شود. با توجه به اینکه این گیاه نسبت به کم‌آبی مقاوم است، حتی اگر فراموش کنید آن را هفته ‌ای یک ‌بار آبیاری کنید، مشکلی برای آن پیش نمی‌آید.

علاوه بر نگهداری آسان، تکثیر سانسوریا نیز راحت است. دو راه برای تکثیر این گیاه وجود دارد:

 1) قلمه زدن از برگ

 2) جدا کردن پاجوش

اگر گیاه سانسوریا شما پاجوش داشته باشد، می‌توانید پاجوش را از ساقه اصلی جدا کرده و در یک گلدان که حاوی خاک مخصوص سانسوریا بکارید. اما اگر گیاهتان پاجوش نداشت می‌توانید به راحتی برگ سانسوریا را برش داده و در آب قرار دهید تا ریشه‌دار شود. پس از ریشه دار شدن برگ می‌توانید آن را در یک گلدان جدید بکارید.

تکثیر آسان سانسوریا

نتیجه‌گیری:

در این مقاله به بررسی فواید و خواص گیاه سانسوریا در خانه پرداختیم. حال که با فواید گیاه سانسوریا آشنا شدید، وقت آن است که گیاه ماری خود را خریداری کرده و مراقبت از آن را آغاز کنید. گیاه سانسوریا هوای خانه شما را تصفیه و میزان اکسیژن خانه را افزایش می‌دهد. از طرفی گیاه ماری با زیبای خیره‌کننده خود فضای خانه را زیبا و دل‌انگیز می‌کند. این گیاه فوق‌العاده به شما کمک می‌کند تا دوباره با طبیعت ارتباط برقرار کنید و شاهد افزایش انرژی مثبت در خانه باشید.

راستی می دونستی که باغبونی یکی از بهترین روش‌ها برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به میوه‌‌ و سبزیجاته؟ اگر میخوای بچه‌هات رو به مصرف غذاهای سالم تشویق کنی، حتما باغبونی رو با اونا تمرین کن. تازه باغبونی باعث افزایش صبر، اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری بچه ها هم میشه😋

 حالا که اینقدر باغبونی خوبه🥰، یادت نره به فروشگاهمون هم سر بزنیا😉. تو فروشگاه مریان، هر چیزی که برای یادگیری و انجام باغبانی کودک و نوجوان نیاز داری رو می‌تونی پیدا کنی 😍

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا