فواید و خواص گیاه یشم ( کراسولا اواتا)

فواید و خواص گل یشم در خانه ( کراسولا اواتا)

گیاه ساکولنت کراسولا اواتا (Crassula ovata) که با نام‌های گیاه یشم (Jade plant)، گیاه خوش‌شانس، گیاه پول یا درخت پول نیز شناخته می‌شود، یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب و بومی آفریقا است. گیاه یشم یک درختچه چند ساله است که شرایط نگهداری آسانی دارد. در صورتی نگهداری صحیح از این گیاه، در تابستان گل های ظریف صورتی یا سفید آن شکوفا می‌شود.

این گیاه آپارتمانی خواص فوق‌العاده‌ای دارد و به راحتی در محیط منزل رشد می‌کند. در این مقاله ما به بررسی خواص گل یشم می‌پردازیم تا شما را ترغیب کنیم که اگر در داخل خانه این گیاه را ندارید،  حتماً یکی از آن‌ها را خریداری و در منزل نگهداری کنید.

فهرست مطالب

توجه :اگر به موضوع فواید گیاهان علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله فواید گیاه شفلرا (Schefflera Plant Benefits) را نیز به زبان انگلیسی مطالعه نمایید.

درباره گیاه یشم

گیاهان یشم بومی مناطق خشک آفریقا هستند. آن‌ها می‌توانند در زیستگاه طبیعی خود یا محیط‌های مشابه تا ارتفاع 3 متری رشد کنند. مانند کاکتوس و آلوئه ورا، گیاهان یشم تنه و برگ‌های گوشتی دارند. در نتیجه این گیاهان از درون خود به عنوان یک مخزن برای نگهداری آب استفاده می کنند. این ویژگی به آنها کمک می کند تا بتوانند در محیط زندگی خود که آب کمی در دسترس است، آب مورد نیاز خود را تامین نمایند.. با توجه به آنکه این گیاهان برگ‌های براق و شاخه‌های مومی شکلی دارند،  تبخیر آب از روی برگ ‌ها و شاخه ‌های آن‌ها بسیار کم است.

گیاه یشم در گلدان

چرا گیاه یشم به عنوان یک گیاه آپارتمانی محبوب است؟

گیاه یشم گیاهی است که هم به عنوان گیاه آپارتمانی و هم به عنوان گیاه بیرونی در آب و هوای غیر یخبندان بسیار محبوب است. برگ‌های براق، طیف متنوعی از اشکال و رنگ‌ ها و آسان بودن نگهداری از گیاه یشم  در داخل خانه، از جمله دلایلی است که موجب علاقه‌مندی بسیاری از افراد به این گیاه می‌شوند.  

فواید و خواص گل یشم در خانه

فواید و خواص گیاه یشم (Jade plant benefits) بسیار زیاد است. در این بخش از مقاله ما به برخی از فواید گیاه یشم در خانه و محیط کار اشاره می‌کنید.

درختگه گیاه یشم

تصفیه هوا

مطالعات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که هوای داخل خانه ممکن است به اندازه هوای بیرون خطرناک و سمی باشد. ضعف، خستگی، سردرد، آلرژی و بی خوابی همگی می‌توانند با وجود مواد شیمیایی آلی فرار مانند استون، بنزن و تولوئن در محیط خانه ایجاد شوند.

افزودن گیاهان آپارتمانی تصفیه ‌کننده هوا مانند گیاه سانسوریا، پوتوس طلایی، گیاه گندمی ، آلوئه ورا و گیاه یشم می‌تواند به کاهش این ترکیبات سمی کمک کند. نتایج تحقیقات انجام شده در دانشگاه ایالتی نیویورک نشان می‌دهد که گیاه یشم می‌تواند آلودگی‌هایی نظیر استون و تولوئن را از بین ببرد.

خواص گیاه یشم- تصفیه کننده هوا

نماد خوش‌شانسی

بسیاری از مردم معتقدند که گیاه کراسولا اواتا برای آن‌ها شانس می‌آورد و به همین دلیل حداقل یک گیاه یشم در خانه خود نگهداری می‌کنند. طبق اصول و قواعد فنگ شویی چینی، گیاه یشم می‌تواند انرژی منفی را دفع کند و از طرفی موجب شادی، پول، موفقیت و سلامتی شود.

کاهش میزان کربن دی اکسید در شب

مانند چندین گونه گیاهی دیگر مناطق خشک نظیر زبان مادرشوهر، گیاه یشم از متابولیسم منحصر به فرد تثبیت کربن یا همان  CAM (CrassulaceanAcid Metabolism) استفاده می‌کند. گیاهان یشم به لطف مکانیسم CAM می‌توانند کربن دی اکسید موجود در هوا هنگام شب جذب کنند و میزان این ماده در هوا را کاهش دهند. به همین دلیل این گیاه همانند گیاه سانسوریا می‌تواند یک گزینه مناسب برای اتاق خواب باشد.

گل یشم- گیاه یشم در حال گل دادن

خواب بهتر

برای سلامتی و استراحت بهتر، همه انسان‌ها  به اکسیژن نیاز دارند. فتوسنتز گیاهان در شب کند می‌شود که این امر باعث افزایش غلظت کربن دی اکسید در هوا می‌شود. با این حال، اگر گیاه یشم در اتاق خواب وجود داشته باشد، می تواند باعث افزایش سطح اکسیژن و کاهش سطح کربن دی اکسید هوای اتاق گردد.

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، گیاه یشم می‌تواند برخی مواد آلاینده موجود در هوا را جذب و هوای محیط را تصفیه کند. این امر باعث تمیزتر شدن هوای اتاق خواب شما می‌شود در نتیجه کیفیت خواب شما بهبود پیدا می‌کند.  

فواید و خواص گل یشم

نگهداری آسان در محیط خانه

یکی از فواید و خواص گل یشم آن است که نگهداری از آن در محیط منزل آسان است. بنابراین هر کسی می‌تواند به راحتی با داشتن یک گیاه یشم در خانه، از مزایای این گیاه جذاب و زیبا بهره ببرد.

گیاهان یشم ساکولنت هستند. بنابراین، آن‌ها به آب زیادی نیاز ندارند. شما می‌توانید هر دو هفته آن‌ها را آبیاری کنید. گیاهان یشم دماهای گرم‌، یعنی بین 12 تا 24 درجه سانتی‌گراد و خاک گلدان با زهکشی خوب را ترجیح می‌دهند. این گیاه حداقل به مدت چهار تا شش ساعت در روز به نور خورشید نیاز دارند.

به دلیل سرعت رشد پایین آن‌ها، نیازی به هرس زیاد این ساکولنت های خارق‌العاده نخواهید داشت. آن‌ها همچنین به کود زیادی نیاز ندارند، همین امر آن‌ها را به یک گزینه عالی برای افرادی که مشغله کاری زیادی دارند تبدیل می‌کند. علاوه بر این، آفات و بیماری های رایج معمولاً مشکلات کمی برای گیاهان یشم ایجاد می‌کنند.

گل های گیاه یشم

گل گیاه یشم

خواص درمانی برای پوست

یکی دیگر از فواید گیاه یشم این است که می‌تواند انواع بیماری ها و مشکلات پوستی را درمان کند. می‌تواند سوختگی پوست و همچنین زخم، میخچه، تورم، خارش، جای جوش، بریدگی و خراش را درمان کند.

برای درمان چنین مشکلات پوستی، آب و عصاره برگ‌های کراسولا اواتا باید استخراج شود و به صورت موضعی روی پوست مالیده شود. خواص ضد ویروسی، ضد التهابی و ضد باکتریایی آب گیاه یشم به بهبود زخم و کاهش ناراحتی پوستی کمک می‌کند.

گیاه دارویی

اگرچه گیاه کراسولا اواتا  جزء مهمی از داروهای گیاهی نیست، اما در درمان‌های عامیانه برای زگیل پیشنهاد می‌شود. این روش شامل بریدن یک برگ و پوشاندن زگیل با گوشت مرطوب برگ گیاه یشم برای چند روز است. علاوه بر این، می‌توان از این گیاه برای رفع حالت تهوع استفاده کرد. کراسولا اواتا همچنین در آفریقا برای درمان صرع، اسهال، میخچه و پاکسازی روده استفاده می‌شود.

فواید گیاه یشم

تکثیر آسان

با تکثیر گیاه یشم، می‌توانید به طور فزاینده‌ای از خواص گیاه یشم در خانه خود بهره ببرید. تکثیر این گیاه زیبا به راحتی به کمک قلمه زدن ساقه امکان‌پذیر است. حتی برای تکثیر گیاه یشم می‌توان از برگ‌های آن‌ها نیز استفاده کرد. اما به طور کلی روش قلمه زدن از ساقه ساده‌ترین روش تکثیر این گیاه است

برای این کار، ساقه‌ای را انتخاب کنید که دارای چندین برگ و گره باشد و بین 5 تا 10 سانتی‌متر طول داشته باشد. یک برش دقیق بر روی ساقه ایجاد کنید و سپس پایین‌ترین برگ ها را از ساقه جدا کنید. قلمه را درون خاک مرطوب و یا لیوان آب قرار دهید تا ریشه‌دار شود.

گل دادن گیاه یشم

زیبایی خانه

یکی دیگر از خواص گل یشم زیبایی خیره‌کننده این گیاه است. گیاه یشم با برگ‌های براق، مستطیلی یا گرد خود ، زیبایی خاصی به خانه می‌دهد. شکل ظاهری این گیاه به دلیل سبک مدرنی که دارد، برای صندلی‌های اداری و میز ناهارخوری ایده‌ال است. علاوه بر ساختاری زیبا، در اواخر زمستان و اوایل بهار، گل های صورتی و سفید دوست داشتنی بر روی گیاهان یشم پدیدار می‌گردد که زیبایی آن‌ها را دو چندان می‌کند.

منبع: Floristkid.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا