خوشحالیم و مفتخریم که پس از 2 سال تلاش برای طراحی یک دوره کامل و جامع باغبانی، کشاورزی و گیاهشناسی برای مدارس مقطع دبستان، توانستیم با همکاری مدرسه علامه طباطبایی و مدرسه ایران زمین اولین دوره جامع باغبانی، کشاورزی و گیاهشناسی را از مهرماه 1397 برای پایه‌های پیش دبستان تا سوم دبستان آغاز نمائیم. دوره امسال به صورت آزمایشی برگزار می‌شود. در نظر داریم به تدریج دوره های باغبانی کودک را در پایه‌ها و مدارس بیشتری برگزار نمائیم.

طی این دوره مباحث مختلف تئوری و عملی نظیر: کاشت انواع گیاهان، آشنایی با گیاهان آپارتمانی سمی و غیر سمی، آشنایی با ساختار گیاهان، آشنایی با لوازم و ابزارهای باغبانی و کشاورزی، قلمه زدن، نشاءکاری و …  در طول یک سال تحصیلی طی 28 جلسه ( هر هفته یک جلسه) آموزش داده می‌شود.

متاسفانه در ایران برخلاف کشورهای دیگر، در مدارس چنین موضوعاتی با بچه‌ها کار نمی‌شود و بچه ها از لذت و مزایای داشتن چنین دوره‌هایی محروم هستند. تجربه ما طی برگزاری چنین دوره‌هایی نشان داده است که وجود چنین کلاس‌هایی علاوه بر ایجاد شادی و نشاط در بین بچه‌ها، تاثیرات بسیار مثبتی بر روی روح، روان و جسم آنها دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ضرورت برگزاری دوره‌های باغبانی و کشاورزی کودک می‌توانید مقالاتی نظیر: اهمیت باغبانی کودکان  و  دلیل برای بازی در نقش کشاورز کوچولو را در بخش مقالات سایت مریان مطالعه نمائید. همچنین مطالعه مقاله: مدرسه‌ی ‌باغبانی کودک و نوجوان  قسمت اول  و  مدرسه کشاورزی کودک قسمت دوم  و همچنین سایر مقالات مرتبط در این بخش نیز بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.