مراحل ساخت گلخانه با بهترین تجهیزات و مناسب‌ترین قیمت

مراحل ساخت گلخانه با بهترین تجهیزات و مناسب‌ترین قیمت

تهیه مواد اولیه و تجهیزات گلخانه را می‌توان از مهم‌ترین گام‌ها درزمینه طراحی و ساخت این سازه دانست که به ایجاد فضایی مناسب برای رشد بهینه گیاهان کمک می‌کند.

اگر از علاقه‌مندان به باغبانی در خانه باشید یا به‌دنبال سرمایه‌گذاری درزمینه تولید محصولات گیاهی هستید، این مقاله شما را با دانش و دستورالعمل‌های گام‌به‌گام برای ایجاد واحد گلخانه‌ای مجهز آشنا می‌کند.

برای ساخت گلخانه چه مراحلی را باید دنبال کرد؟

ساخت گلخانه مزایای زیادی دارد، از افزایش فصل رشد گرفته تا محافظت از گیاهان حساس در برابر شرایط آب‌وهوایی سخت که همین مسائل باعث گسترش راه‌اندازی این سازه‌ها در مناطق مختلف شده است.

با برنامه‌ریزی مناسب، تهیه مصالح و تجهیزات گلخانه و داشتن درک روشنی از روند ساخت‌وساز شما به‌خوبی می‌توانید برای پرورش گیاهان مختلف، یک فضای عالی ایجاد کنید که نیاز به دنبال‌کردن مراحل زیر دارد.

برنامه ریزی و طراحی ساختار گلخانه

قبل‌از شروع ساخت گلخانه باید برای ارزیابی فضای موجود و منابعی که در اختیار دارید، وقت بگذارید. شما باید به‌طور دقیق و براساس نیازهای گیاهی که می‌خواهید پرورش دهید یا محیطی که در دسترس شما است، نسبت به طراحی یک گلخانه اقدام کنید.

هر فضایی نیاز به تجهیزات و مصالح خاصی دارد که در فصل‌های مختلف سال برای ایجاد شرایط مناسب جهت رشد گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرند که باید در مرحله طراحی به این مسئله توجه کرد.

درضمن شما باید به‌طور دقیق انواع گلخانه‌های صنعتی را بشناسید تا متوجه شوید که برای محل مورد نظر شما و گیاهی که قرار است کشت شود، باید چه مدلی را طراحی کنید.

زمانی که تصمیم شما برای ساخت گلخانه نهایی می‌شود بهترین کار برای طراحی اصولی سازه، مراجعه به کارشناسانی است که دراین‌زمینه تخصص کافی را دارند که برای این منظور می‌توانید از بیلچی کمک بگیرید.

این مجموعه صفرتاصد تامین تجهیزات گلخانه، طراحی و اجرای این سازه را براساس استاندارد برای شما انجام می‌دهد، همچنین امکان مشاوره درزمینه کاشت، داشت، برداشت و فروش محصول را نیز برای متقاضیان فراهم می‌کند.

تهیه مواد و مصالح مورد نیاز برای گلخانه

چنانچه می‌خواهید از اسکلت فلزی برای ساخت گلخانه استفاده کنید بهترین کار این است که تمامی مواد اولیه مورد نیاز خود را براساس ابعاد و وسعت گلخانه بخرید که شامل سیم مفتول، انواع پروفیل، پوشش‌های سقف و دیوار می‌شود.

در همین راستا یکی از گام‌های لازم درزمینه تامین تجهیزات گلخانه توجه به هزینه مورد نیاز برای این کار خواهد بود که باید به بررسی قیمت سیم مفتول گالوانیزه، پروفیل‌های مختلف، دستمزد نیروی انسانی و برخی موارد دیگر بپردازید.

ازآنجایی‌که قیمت پروفیل به‌دلیل عوامل مختلفی دچار تغییر می‌شود، برای اینکه در تامین بودجه خود دچار مشکل نشوید باید قبل‌از هر اقدامی قیمت پروفیل امروز را از یک مرجع معتبر بررسی کنید تا در بهترین زمان قادر به خرید محصولات مورد نیاز خود باشید.

فولادینو به‌عنوان مرجع مناسبی شناخته می‌شود که امکان بررسی قیمت مفتول گالوانیزه یا دیگر آهن‌آلات و خرید انواع محصولات فولادی مورد نیاز برای راه‌اندازی یک گلخانه را برای شما فراهم می‌کند.

ساخت سازه گلخانه

آماده‌سازی زمین احداث گلخانه

اگر زمینی که تجهیزات گلخانه در آن نصب می‌شود بیش از حد نامنظم باشد، به‌منظور تنظیم محدودیت‌های لازم برای طراحی این سازه، نیاز به خاک‌برداری خواهید داشت.

در همین راستا یکی از مراحل ساخت و مونتاژ گلخانه، تسطیح محل نصب آن است که با جابه‌جایی خاک سطحی طبق معیارهای زهکشی آب منجر به بهبود شرایط کار در گلخانه می‌شود که مراحل لازم عبارت‌اند از:

 • باید هرگونه پوشش گیاهی را حذف کنید.
 • خاک را تا حد امکان فشرده کنید تا باعث مقاومت بالای فونداسیون سازه شود.
 • نصب سیستم‌های زهکشی برای منحرف‌کردن آب اضافی از گلخانه را در نظر بگیرید.

اجرای ساختار گلخانه در محل احداث

با آماده‌شدن خاک سطحی باید اسکلت اصلی را برای قرارگیری تجهیزات گلخانه آماده کنید که امکان دارد بسته به نوع سازه و مواد مصرفی، این کار کمی متفاوت باشد که به‌طور کلی شامل موارد زیر است:

 • مونتاژ اسکلت: هنگام قرارگیری اسکلت اصلی گلخانه باید دستورالعمل‌ها به‌طور دقیق اجرا شود تا مطمئن شوید که همه قطعات ایمن، تراز و محکم در محل قرار گرفته‌اند.
 • نصب در و پنجره: درها، پنجره‌ها و هر دریچه دیگری که لازم دارید باید در این مرحله نصب شود که با آب‌بندی درست آن‌ها، نسبت به جلوگیری از اتلاف انرژی اطمینان حاصل می‌کنید.
 • نصب پوشش: هنگامی که اسکلت شما کامل شد، مرحله بعدی نصب پوشش است که معمولا با استفاده از اتصال پانل‌های شیشه‌ای، پلاستیکی یا پلی‌کربنات انجام می‌شود.

تجهیز کردن گلخانه

هنگامی که سازه در جای خود قرار گرفت، وقت آن است که گلخانه خود را با ابزارها و سیستم‌های مورد نیاز برای رشد گیاه تجهیز کنید که یکی از مراحل ضروری در روند ساخت سازه به‌شمار می‌رود.

تجهیزات گلخانه، تنوع بالایی دارند که هرکدام از آن‌ها با توجه به نوع کارایی و شرایطی که برای گیاهان فراهم می‌کنند باید مطابق با اصول و استانداردهای لازم در محل اصلی خود قرار بگیرند که عبارت‌اند از:

 • تهویه: یکی از مهم‌ترین تجهیزات در گلخانه، سیستم تهویه مناسب است که برای حفظ جریان آزاد هوا و جلوگیری از تجمع رطوبت ضروری به‌نظر می‌رسد که با نصب فن‌های خروجی این کار را انجام می‌دهند.
 • سیستم گرمایشی: هر گلخانه‌ای باید دارای گرمایش مناسب برای ایجاد یک محیط سالم باشد که ارتباط مستقیمی با نوع رشد گیاهان دارد و شامل استفاده از بخاری‌های پروپان، گاز طبیعی و نفت یا لوله‌های آب‌گرم می‌شود.

آماده سازی گلخانه

 • سیستم خنک‌کننده: سیستم‌های خنک‌کننده مکانیکی و طبیعی از دیگر تجهیزات گلخانه هستند که برای کاهش دمای اتاق به‌کار می‌روند و نیازگیاه را به‌خوبی برآورده می‌کنند.
 • نورپردازی: چراغ‌های مخصوص، نور اضافی را در طول روز برای رشد بهینه گیاه فراهم می‌کنند که بهتر است مدل‌های LED یا فلورسنت کم‌مصرف را برای دستیابی به بهترین نتایج انتخاب کنید.
 • آبیاری: نگهداری از گیاهان سالم، مستلزم نصب یک سیستم آبیاری کارآمد است که درحال‌حاضر به‌صورت قطره‌ای یا مه‌پاش انجام می‌شود تا امکان دسترسی دائمی به منابع آب را برای گیاهان فراهم کند.

جمع‌بندی

زمانی که به‌دنبال ساخت سازه‌ای برای قرارگیری تجهیزات گلخانه هستید باید مراحل خاصی همچون طراحی و برنامه‌ریزی، انتخاب مصالح مصرفی، آماده‌سازی زمین و دیگر موارد مهم را دنبال کنید.

هرکدام از مراحل اجرایی برای ساخت یک گلخانه مجهز نیاز به بررسی‌های دقیق دارد تا در نهایت به شما کمک کند که یک سازه مناسب را برای رشد بهتر گیاهان بسازید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا