ترکیب خاک مناسب پتوس سبز و طلایی چیست

ترکیب خاک مناسب پتوس چیست؟ + سؤالات متداول

گیاه پتوس یا پتوس طلایی با نام علمی Epipremnum aureum، یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی است که نگهداری از آن در محیط خانه بسیار آسان است. پتوس یک گیاه مقاوم است و به همین دلیل بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این گیاه را در هر نوع خاکی می‌توان پرورش داد. اما این درست نیست، حتی مقاوم‌ترین گیاهان نیز ترجیحاتی دارند. بنابراین برای اینکه بتوانید یک گیاه پتوس سالم و با طراوتی داشته باشید، بهتر است از یک ترکیب خاک مناسب پتوس برای گیاهتان استفاده نمایید. 

یک ترکیب خاک مناسب برای پتوس باید به‌گونه‌ای باشد که خواص آن مشابه خاک زیستگاه این گیاه در طبیعت باشد. در این صورت گیاه سالم خواهد ماند و بیشترین رشد را تجربه می‌کند. در این مقاله ما به عوامل تأثیرگذار بر کیفیت خاک آپارتمانی مناسب پتوس و همچنین دو دستورالعمل برای تهیه ترکیب خاک مناسب پتوس سبز و طلایی می‌پردازیم.  

فهرست مطالب

توجه : این مقاله توسط گروه باغبانی مریان تالیف شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر  در زمینه خدمات و محصولات باغبانی مریان می‌توانید به بخش فروشگاه و یا صفحه اصلی مراجعه نمایید.

گیاه پتوس

ویژگی‌های ترکیب خاک مناسب گیاه پتوس

ساخت ترکیب خاک در خانه به شما این امکان را می‌دهد که کیفیت و نسبت مواد را به راحتی مدیریت و کنترل نمایید.  قبل از آنکه اجزای موردنیاز برای ساخت ترکیب خاک را تهیه نمایید، باید عوامل تأثیرگذار بر کیفیت خاک مناسب پتوس را بشناسید. در اینجا به چهار عامل مهم و تأثیرگذار بر کیفیت خاک پتوس می‌پردازیم :

زهکشی

هنگام مراقبت از گیاهان پتوس، ضروری است که آن‌ها را در گلدان و خاکی که زهکشی خوبی دارد قرار دهید. همیشه به یاد داشته باشید که گلدانی را انتخاب کنید که کف آن سوراخ باشد تا آب اضافی به راحتی تخلیه شود. قبل از افزودن خاک به گلدان نیز بهتر است 2 تا 5 سانتی‌متر سنگریزه و یا پوکه معدنی (لیکا) در کف گلدان ریخته شود تا زهکشی بهبود یابد.

حفظ رطوبت و هوادهی

خاک پتوس باید به نحوی باشد که رطوبت را حفظ نماید و در عین حال زهکشی خوبی را فراهم نماید. شاید در نگاه اول داشتن این دو ویژگی به طور همزمان امری متناقض به نظر برسد. اما باید توجه داشت که خاک زیستگاه اصلی این گیاه یعنی مناطق جنوب شرق آسیا چنین ویژگی‌ هایی دارند. برای داشتن یک ترکیب خاک مناسب پتوس با قدرت حفظ رطوبت مناسب می‌توان از پیت ماس و کوکوپیت استفاده نمود. 

در عین حال در کنار این دو جزء می‌توان از عناصری نظیر پرلیت و ماسه در خاک استفاده نمود تا  امکان حرکت آب درون خاک فراهم گردد. در این حالت با حفظ رطوبت کافی، زهکشی بهبوبد یافته و آب اضافی از محیط گلدان خارج می‌شود. در کنار پرلیت و ماسه می‌توان از مواد بزرگتری نظیر پوکه معدنی و یا بارک (پوست درختان سخت نظیر کاج و بلوط) در ترکیب خاک پتوس استفاده نمود تا میزان هوا دهی خاک نیز افزایش پیدا کند.

آبیاری پتوس

مواد مغذی

ترکیب خاک مناسب پتوس به اندازه کافی باید مواد مغذی داشته باشد تا گیاه رونده پتوس بتواند به راحتی رشد کند و برگ‌های جدیدی ایجاد نماید. البته باید این امر را نیز در نظر داشت که حتی با وجود مواد مغذی کافی، معمولاً پس از گذشت چند ماه از رشد گیاه، برای تقویت خاک نیاز است که به طور منظم کود دهی انجام شود.

pH

خاک مناسب پتوس سبز باید تا حدودی اسیدی باشد.  pH مناسب خاک پتوس بهتر است بین 6.1 تا 6.5 باشد. خوشبختانه، pH اکثر خاک های گیاهان آپارتمانی در این محدوده قرار می‌گیرند. زرد شدن برگ های گیاه پتوس می‌تواند نشانی از قلیایی شدن خاک باشد. در چنین شرایطی، افزودن پیت ماس به سطح خاک می‌تواند به کاهش pH خاک کمک کند.

ترکیب خاک مناسب پتوس

علائم استفاده از ترکیب خاک اشتباه برای پتوس

اگر آبیاری گیاه پتوس خود را به طور منظم انجام می‌دهید و در عین حال می‌بینید که گیاهتان طراوت لازم را ندارد، احتمالاً مشکل از خاک شما است. خاک نامناسب معمولاً باعث مرگ پتوس نمی‌شود، اما باعث کاهش رشد این گیاه می‌شود. اگر پتوس در خاک نامناسب قرار گیرد، رشد برگ های آن آهسته و اندازه برگ ها کوچکتر می‌شوند.

به همین دلیل باید علائمی که نشان‌دهنده‌ی استفاده از خاک نامناسب باشد را بشناسیم. برخی از این علائم که ممکن است هنگام استفاده از خاک اشتباه برای گیاه پتوس باشد، شامل موارد زیر می‌شود:

برگ های قهوه ای یا زرد

عفونت قارچی معمولاً در خاک مرطوب رشد می‌کند. قارچ ها باعث پوسیدگی ریشه و زرد شدن برگ ها  می‌شوند. اگر از زهکشی خاک خود اطمینان دارید ولی همچنان شاهد قهوه ای و زرد شدن برگ ها هستید، برای رفع این مشکل بهتر است فواصل زمانی آبیاری را افزایش دهید.  

تعویض خاک پتوس

رشد آهسته گیاه

 اگر رشد گیاه پتوس شما کند شده است، ممکن است نیاز به افزودن کود به خاک باشد. یک کود متعادل (مانند NPK 20-20-20) برای این کار مناسب است. با استفاده از این کود می‌توان مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تأمین کرد و شاهد رشد سریع و درشت برگ های جدید در پتوس بود.

برگ های افتاده

اگر برگ گیاهان پتوس شما حالت افتاده دارند، این امر می‌تواند نشان‌دهنده خشکی بیش از حد خاک باشد. مطمئن شوید که برنامه آبیاری شما منظم است. زمانی که عمق 3 تا 6 سانتی‌متری خاک گیاه خشک ‌شده باشد، بهترین زمان برای آبیاری خاک گیاه پتوس است. به طور میانگین اگر کیفیت خاک مناسب باشد، هر یک تا دو هفته یکبار باید گیاه پتوس را آبیاری نمود.

گیاه پتوس در گلدان

بهترین ترکیب خاک برای گیاه پتوس

ساخت یک ترکیب خاک مناسب پتوس در خانه بسیار آسان است. برای این کار شما تنها به چند ماده ساده نیاز دارید که در اکثر فروشگاه های باغبانی  و کشاورزی موجود هستند. به طور کلی بهترین ترکیب خاک پتوس شامل 2 قسمت کوکوپیت یا خاک برگ، 2 قسمت پیت ماس، 1 قسمت پرلیت و 1 قسمت کود ورمی کمپوست می‌شود.

اگر برای ساخت یک ترکیب خاک مناسب پتوس زمان کافی ندارید و یا حوصله تهیه این مواد و ترکیب آن‌ها را ندارید، می‌توانید از خاک های آماده گیاهان آپارتمانی موجود در بازار استفاده نمایید. اما باید در نظر داشته باشید که بهترین حالت زمانی خواهد بود که خودتان در خانه یک ترکیب خاک مناسب برای گیاهتان بسازید.

سؤالات متداول

خیر. گیاهان پتوس در خاک مخصوص کاکتوس به خوبی رشد نمی‌کنند.

خاک مخصوص بنفش آفریقایی یک ترکیب خاک خوب است. با این حال، این بهترین ترکیب خاک موجود برای گیاه پتوس نیست. چرا که ممکن است این خاک نتواند رطوبت کافی را برای گیاه پتوس تأمین نماید. عدم حفظ رطوبت به میزان کافی، بزرگترین مشکل خاک بنفشه آفریقایی است. ترکیب خاک مناسب گیاه پتوس باید در کنار داشتن زهکشی مناسب، رطوبت را میزان کافی در خود نگه دارد.

برای این کار می توان هر 4 تا 6 هفته یکبار با استفاده از کود NPK 20-20-20  و یا کود های ارگانیک، خاک را طبق دستورالعمل روی بسته بندی، کود دهی نمود.

خاک برگ به تنهایی برای پتوس مناسب نیست خاک برگ معمولاً به عنوان بهبوددهنده خاک به کار می‌رود و به تنهایی یک خاک کامل نیست. خاک برگ حفظ رطوبت نسبتاً خوبی دارد اما مواد مغذی کمی دارد. در نتیجه بهتر است خاک برگ را در ترکیب با سایر خاک ها برای پتوس استفاده نمود.

منبع:

این مقاله برگرفته از مقاله انگلیسی زبان << Best soil for Pothos>> است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا