باغبانی خانگی

چرا باغبانی خانگی را جدی بگیریم؟

برای باغبانی، به ویژه باغبانی خانگی، فواید مختلف و گوناگونی بر شمرده می‌شود. ابعاد و اثرات وسیعِ روانشناسی و فیزیکی، در حوزه های طراحی منظر و دکوراسیون داخلی تنها گوشه هایی از جوانب و حاشیه های دنیای وسیع باغبانی و باغبانی خانگی است. در این نوشته تمرکز خود را معطوف به فواید سلامتی و پزشکی باغبانی خانگی کرده‌ایم و اهمیت دخیل ساختن گیاهان در محیط خانواده را بر شمرده‌ایم.

به طور خلاصه، قبل از ورود به بحث اصلی، فواید باغبانی خانگی را می‌توان به این صورت برشمرد:

 • فراهم آوردن هوای تمیز و سالم در محیط داخلی منزل؛
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف؛
 • ارتقای سلامت روح و روان از طریق ایجاد لحظات دلنشین؛
 • کمک به تعمیق حافظه و ارتقای قدرت تمرکز.

توجه: این نوشتار بر مبنای یافته های دکتر Deborah Weatherspoon  نگارش شده است.

بی‌شمارند مقاله‌های علمی که اثبات می‌کنند گیاهان در فضاهای داخلی می‌توانند اثرات مثبت و قابل توجهی داشته باشند. در بعضی از یافته های علمی تمرکز روی بهره‌وری کار، فعالیت و در بعضی دیگر سلامت جسمی و روانی به صورت انفرادی تحت بررسی قرار گرفته است. اما روی هم رفته اتفاق نظر روی فواید باغبانی خانگی وجود دارد. این طور توصیه می شود که در هر صد متر مربع، حداقل یک گیاه داشته باشید و باغبانی آن گیاه را به صورت خانوادگی به عهده بگیرید. اما بیایید دقیق‌تر موضوع را زیر ذره بین قرار دهیم.

توجه : این مقاله توسط گروه باغبانی مریان تالیف شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر  در زمینه خدمات و محصولات باغبانی مریان می‌توانید به بخش فروشگاه و یا صفحه اصلی مراجعه نمایید.

باغبانی خانگی، پاکیزگی هوا

گیاهان مثل یک شکارچی در کمین آلودگی های فضا‌های داخلی هستند. گاهی آلودگی و ذرات مضر را به خود جذب می‌کنند و گاهی دیگر از طریق فعل و انفعلاتی آن‌ها را تبدیل به موادی با درجه خطر پایین‌تر می‌سازند. انسان‌ها بیش از 80 الی 90 درصد وقت خود را در فضاهای داخلی می‌گذرانند. آلودگی این فضا به سبب عدم حضور گیاه و جدی نگرفتن باغبانی خانگی می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات و بیماری‌های زیر را افزایش دهد:

 • افزایش 34 درصدی خطر سکته ی مغزی
 • افزایش 26 درصدی مشکلات قلبی و عروقی
 • افزایش مشکلات تنفسی تا 22 درصد
 • افزایش سرطان ریه تا 6 درصد

باغبانی خانگی، کاهش یا تعدیل مشکلات

تحقیقاتی که در دانشگاه واشنتگتن صورت گرفته نشان می‌دهد که گیاهان خانگی می‌توانند تا 10 درصد هوا را سالم‌تر سازد و از مشکلاتی که هوای ناسالم بر سلامت انسان می گذارد، جلوگیری کنند. در زیر آثار عمومی باغبانی خانگی در این زمینه را لیست کرده‌ایم:

 • کاهش 30 درصدی خستگی
 • کاهش 25 درصدی درد در صورت وجود
 • کاهش 35 درصدی سرفه
 • کاهش خارش چشم به میزان 20 درصد
 • کاهش آبریزش بینی به میزان 20 درصد

از تمامی موارد بالا و بسیاری مشکلات دیگر تنها با نگهداری و پرورش چند گیاه معمول خانگی و ارج نهادن به باغبانی خانگی، می توان جلوگیری به عمل آورد.

ارتقای سلامت روح و روان

ساختن لحظاتی زیبا و دلنشین

دانشگاه علوم پزشکی تگزاس در تحقیقاتی دریافته‌اند که افرادی که باغبانی می‌کنند و با گیاهان وقت می‌گذرانند، نه تنها برای خود بلکه برای دیگران نیز ارزش، احترام و اهمیت بیشتری قائل می‌شوند. این یعنی باغبانی خانگی می‌تواند از ما انسان‌های سالم‌تری چه از بعد جسمی و چه از بعد روحی و روانی بسازد.

تحقیقات مشابه دیگری نشان می‌دهد که افسردگی با باغبانی و گذراندن وقت در کنار گیاهان رابطه‌ای معکوس دارد و شادی ثمره‌ی باغبانی خانگی است.

فراوان هستند یافته‌های علمی که می‌توانند در حکم شاهد برای فواید گسترده‌ی باغبانی خانگی بر شمرده شوند. بسته به اینکه نیاز و علاقه چه باشد، می‌توان دلیلی قرص و محکم برای روی آوردن به باغبانی خانگی پیدا کرد. قصد تسهیل و تقویت روند درمان خود را دارید؟ سلامت جسمانی اعضای خانواده برایتان اهمیت دارد؟ به حافظه و احساسات خود علاقه دارید؟ تفاوتی نمی‌کند، می‌توانید هزاران دلیل برای به کارگیری گیاهان در فضای منزلتان و مشغول شدن به باغبانی خانگی بیابید.  

کشاورزی خانگی

منبع اصلی :

https://www.healthline.com/health/importance-plants-home#takeaway

1 در مورد “چرا باغبانی خانگی را جدی بگیریم؟”

 1. خوشبختانه این روزها حتی کمپوست مورد نیاز باغبانی خانگی را می تواند در داخل خانه و آشپزخانه تولید کرد! سطل های بوکاشی براحتی قابلیت استفاده در داخل خانه و آپارتمان را دارند، بی آنکه تولید کننده بوهای نامطبوع باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا