بهترین گیاهان برای از بین بردن جای جوش

بهترین گیاهان برای از بین بردن جای جوش

حس زیبایی شناختی و داشتن ظاهری زیبا و دلنشین، موضوعی است که از گذشته تا کنون مورد توجه انسان ها بوده است. همچنین حفظ زیبایی و جوانی موضوعی است که دغدغه ی خانم‌ها و آقایان است و برای آن ها اهمیت فراوانی دارد. اهمیت زیبایی باعث شده است تا تلاش برای رسیدن به ظاهری زیباتر همیشه برای افراد در هر سن و موقعیتی حایز اهمیت باشد. در این میان افرادی هستند که در دوران کودکی بر اثر بیماری آبله مرغان یا در دوران بلوغ پوست صورت آن ها دچار جوش شده و پس از بهبودی ، جای جوش ها در صورتشان باقی مانده است. این افراد تلاش فراوانی می کنند تا بتوانند جای جوش هایی که بر روی زیبایی شان اثر گذاشته است را درمان کنند. 

لیزر جای جوش در کلینیک ایران

درمان جای جوش با روش های سنتی

برای درمان جای جوش، هم روش های سنتی وجود دارد که استفاده از گیاهان خاصی در آن توصیه می‌شود و راهکارهایی خانگی ارائه می دهد؛ هم روش های غیر سنتی وجود دارد که به کمک روش های پزشکی و توسط پزشکان متخصص صورت می گیرد. ما در این مقاله قصد داریم به بیان کوتاه و مختصری از روش های سنتی و گیاهان مفید توصیه شده در آن و همچنین روش های غیر سنتی مانند لیزر جای جوش بپردازیم. در ادامه روش‌ های خانگی درمان جوش با مواد طبیعیی را بیان می کنیم و شما را با این ترکیبات طبیعی و روش استفاده از آن‌ها برای رفع جوش و آکنه آشنا می‌کنیم.

معرفی گیاهان برای درمان جای جوش

از دیرباز تا کنون استفاده از گیاهان برای درمان جای جوش در روش های سنتی متداول است و اثر این گیاهان در طول سالیان و مصرف مداوم به اثبات رسیده است.

روغن درخت چای

می توان گفت روغن درخت چای صدرنشین گیاهان مفید برای پوست است. خواص روغن درخت چای با آزمایشات گوناگون به اثبات رسیده است از میان خواص آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

روغن درخت چای یک ماده طبیعی ضد قارچ، ضد باکتری و ضد التهاب است؛ به این معنی که این روغن می تواند پروپیونی باکتریوم آکنه (باکتری ایجاد کننده آکنه) را که در سطح پوست زندگی می کند، از بین ببرد. همچنین روغن درخت چای خواص ضد التهابی دارد و می‌تواند تورم و قرمزی جای جوش‌ها را نیز کاهش دهد.

محصولات ساخته شده با عصاره درخت چای 

عصاره درخت چای در برخی از کرم های پوستی، ژل های شست و شو دهنده یا اسانس های روغنی وجود دارد. شما می توانید این محصولات را خریداری کرده و روی آکنه‌های صورتتان بمالید. البته فراموش نکنید که روغن خالص درخت چای بسیار غلیظ است و اگر قصد استفاده از آن را دارید، حتماً ابتدا آن را در یک روغن حامل رقیق کنید و بعد به صورت خود بمالید. به عنوان مثال شما می توانید دو قطره روغن درخت چای را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل خالص ترکیب کرده و روی جوش های صورت خود بمالید.

روغن جوجوبا

جوجوبا گیاه دیگری است که روغن آن را می گیرند. این روغن ماده طبیعی مومی شکلی دارد؛ برای استخراج روغن آن از دانه‌های درختچه جوجوبا استفاده می‌شود. مواد مومی موجود در روغن جوجوبا به ترمیم پوست آسیب‌دیده و التیام آکنه ها کمک می‌کند. تجربه ثابت کرده است که این مواد مومی شکل می‌توانند در تسریع بهبود زخم‌ها (از جمله آکنه و آسیب‌های ناشی از آن) بسیار موثر باشند. روغن جوجوبا حاوی ترکیباتی است که می تواند قرمزی و تورم اطراف جوش‌ها، جوش‌های سر سفید و سایر التهابات پوستی را کاهش دهد.

روش استفاده از روغن جوجوبا 

درمان جای جوش با لیزر

اگر بتوانید اسانس روغن جوجوبا را با ژل، کرم یا ماسک صورت و یا خاک رس مخلوط کنید و آن را روی آکنه بمالید، در درمان آن بسیار اثر گذار است، در غیر این صورت چند قطره روغن جوجوبا را روی پنبه بریزید و به آرامی روی آکنه‌ها را با پنبه مالش دهید.

روغن هاماملیس یا فندق افسونگر یا نارون کوهی

فندق افسونگر، نارون کوهی یا هاماملیس، هر سه نام‌های یک گیاه بسیار پرفایده و سودمند است. این گیاه یکی از بهترین داروهای سنتی شناخته شده و به اثبات رسیده برای از بین بردن جای جوش است. این گیاه توانایی آن را دارد که التهاب و قرمزی پوست را کنترل کند و تا درصد بالایی بهبود بخشد. همچنین این گیاه توانایی آن را دارد که سرعت رشد باکتری‌ها روی پوست را کاهش دهد.

روش استفاده از روغن هاماملیس یا فندق افسونگر یا نارون کوهی

شما باید یک قاشق غذاخوری پوست گیاه را به مدت 30 دقیقه در یک فنجان آب بخیسانید. بعد از آن باید مخلوط را روی اجاق گاز بگذارید تا به جوش بیاید، وقتی به جوش آمد، درب ظرف را ببندید؛ حرارت را کم کنید و بگذارید 10 دقیقه دیگر بجوشد. حالا جوشانده به دست آمده را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه بماند تا خنک شود. بعد مایع را با صافی، صاف کنید و در ظرف دربسته‌ای بریزید و در یخچال نگهدارید.

در نهایت شما می‌توانید از این ماده 1 تا 2 بار در روز (یا به صورت دلخواه) استفاده کنید و با آغشته کردن توپ های پنبه‌ای به مایع به دست آمده و مالیدن آن روی پوست تمیز، از التهاب جای آکنه در صورت خود بکاهید. خبر خوش برای کسانی که تهیه و یا استفاده سنتی از این گیاه برایشان سخت است، این است که شرکت های دارویی ژل، دستمال مرطوب و سایر محصولاتی که حاوی هاماملیس هستند، را تولید کرده اند. پس شما می توانید این محصولات را خریداری کنید و به راحتی از آن ها استفاده کنید‌.

گیاهان دیگری مانند زیتون، لیمو، چای سبز، سیب زمینی و…. نیز وجود دارند که بر درمان جای جوش و آکنه اثر خوبی دارند که ما از ارائه توضیحات در مورد آن ها صرف نظر می کنیم تا به بیان اثر روش های غیر سنتی مانند لیزر جای جوش بپردازیم.

لیزر جای جوش یا همان لیزر درمانی 

لیز جای جوش

لیزر درمانی روشی برای رفع اسکار آکنه است که به شیوه های مختلف اعمال می‌شود. لازم به ذکر است که لیزر درمانی برای رفع جوش و جای جوش شامل تکنیک‌های مختلفی می شود و استفاده از هر تکنیک به نظر پزشک متخصص پس از معاینه ی پوست و بررسی نوع جوش و اسکار، نوع پوست و برخی عوامل دیگر، مشخص می شود. عموماً پزشکان متبحر و صاحب نظر بهترین و مناسب‌ترین روش را به بیماران پیشنهاد می‌کنند. البته هیچ تضمینی وجود ندارد تمام افراد نتیجه یکسان و مطلوبی از لیزر درمانی جای جوش بگیرند. نتیجه این روش هم مانند سایر روش‌ها متغیر است و به پارامترهای مختلفی از جمله شرایط بدنی هر فرد بستگی دارد.

مکانیزم عمل در روش لیزر جای جوش 

ابتدا حرارت لیزر، قسمتی از خارجی‌ترین و سطحی ترین لایه پوست شما را که جای زخم در آن به وجود آمده است، از بین می‌برد. با جداشدن این لایه، پوست صاف‌تر شده و جای زخم کمتر به چشم می‌آید.

خوبی این روش به گونه ای است که وقتی با لیزر بافت اسکار از هم جدا می‌شود، گرما و نور لیزر نیز سلول‌های سالم پوست را تحریک می‌کند تا تکثیر شده و پوست سالمی به وجود آورند. میزان جریان خون نیز به دلیل گرمای لیزر در این ناحیه افزایش می‌یابد. با افزایش جریان خون در ناحیه مورد نظر اکسیژن رسانی به بافت بیشتر می‌شود و مواد مغذی داخل خون به میزان بیشتری به ناحیه مورد نظر می‌رسد و در نهایت رگ‌ های خونی توسط پرتوی لیزر، باعث کاهش التهاب و قرمزی جای آکنه ها می‌شود. در نهایت برآیند تمام این اتفاقات باعث می‌شود برجستگی و قرمزی جای زخم‌ها کمتر به نظر برسد و ظاهر آن‌ها کوچک‌تر دیده شود.

سخن آخر

اگر شما به دنبال پیدا کردن بهترین کلنیک زیبایی هستید، می توانید با مراجعه به کلینیک ایران از حضور ارزشمند پزشکان مجرب و امکانات پیشرفته ی این مرکز نهایت استفاده را ببرید. برای ارتباط و گرفتن وقت مشاوره شما می توانید برای ارتباط و گرفتن وقت مشاوره با مشاورین و متخصصان مجرب کلینیک ایران با تلفن های 02175113 و 09124145132 در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا