خرید سرور مجازی برای سایت ما چه مزایایی خواهد داشت؟

خرید سرور مجازی برای سایت ما چه مزایایی خواهد داشت؟

اگر عزم خود را جذم کرده اید و تصمیم گرفته اید که یک وبسایت عالی برای کسب و کار خود ایجاد کنید، یک مرحله مهم و حساس پیش رو دارید و آن هم انتخاب یک سرور عالی برای راه اندازی وبسایت و تامین منابع لازم برای آن است.

وقتی این وبسایت قرار است آدرس دیجیتالی کسب و کار شما باشد، هر چقدر که امنیت و قدرت بیشتری برای هندل کردن درخواست های کاربران داشته باشد، نمودار پیشرفت شما هم صعودی تر خواهد بود. 

اینجاست که با طیف گسترده ای از هاست های اشتراکی، سرور های اختصاصی و مجازی روبرو خواهید شد که انتخاب را برای شما سخت تر می کنند. 

خرید سرور مجازی

شاید هاست های اشتراکی برای سایت های آزمایشی و کم ترافیک مفید باشند ولی مطمئناً اگر شما مشتاق رشد و ترقی هستید، روز به روز با افزایش ترافیک به منابع بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد و هاست اشتراکی امیدهای شما را به باد خواهد داد. سرور های اختصاصی هم از لحاظ هزینه خرید و نگهداری می توانند برای شما مشکل ساز باشند.

اما یک راه میانبر دارید  و آن هم خرید سرور مجازی است. سرور مجازی، بخشی از یک سرور اختصاصی است که با استفاده از ابزارهای مجازی ساز ایجاد شده است و منابع و امکانات لازم برای راه انداری وبسایت را برای شما فراهم می کند، آن هم با هزینه کمتر و انعطاف بالاتر. 

حالا که نوری برای مسیر خود پیدا کرده اید، بیایید با سرور مجازی و مزایای خرید سرور مجازی برای سایت آشنا شویم تا متوجه شوید که با استفاده از سرور مجازی، قرار است چه لطفی در حق خودتان و بازیدکنندگان وبسایتتان انجام دهید. پس بیایید شروع کنیم:

سرور مجازی ( VPS) چیست؟

VPS مخفف Virtual Private Server است و از تقسیم منابع یک سرور اختصاصی به وجود می آید. ایده کلی این است که یک سرور اختصاصی با منابع قوی و اضافی که برای میزبانی یک وبسایت بیش از حد قدرتمند است، با استفاده از ابزاری های مجازی ساز مثل Hypervisor به چند نسخه مجازی تبدیل شود و هر کدام از این نسخه ها، مقداری از منابع سرور اختصاصی را به صورت کاملاً  ایزوله در اختیار بگیرند.

سرور مجازی که در پشت صحنه یک وبسایت فعالیت می کند، دارای منابع اختصاصی است و قرار نیست میزبان فعالیت و درصد مصرف منابع وبسایت های موجود در نسخه های مجازی دیگر مربوط به همان سرور فیزیکی در فعالیت وبسایت شما اختلال ایجاد کنند چون هر کسی محدود به منابع پلنی است که موقع خرید سرور مجازی انتخاب کرده است.

VPS این امکان را به شما می دهد که وبسایت خود را روی یک سرورِ مجازی اما خصوصی پیاده سازی کنید. این حالت تقسیمی و اشتراکی که بین سرورهای مجازی مربوط به به یک سرور فیزیکی وجود دارد هم به هیچ وجه نباید باعث نگرانی شما در مورد کمبود منابع یا امنیت اطلاعات شود. 

در واقع، خرید سرور مجازی شبیه خرید ملک تجاری در یک مرکز خرید است. با این که مرکز خرید، میزبان چند ملک است اما فضایی که برای برند و کسب و کار شما اختصاص یافته است، به صورت انحصاری متعلق به شماست و می توانید هر گونه که خواستید از آن استفاده کنید. 

مزایای یک سرور مجازی تنها در انحصاری بودن خلاصه نمی شود. با مطالعه مزایای زیر متوجه می شوید که سرور مجازی، جواب تمام سوالاتی است که باعث نگرانی و دودلی شما شده شده اند.

خرید سرور مجازی

مزایای سرور مجازی

می دانیم که مشتاق آشنایی با مزایای VPS هستید پس مستقیم می رویم سر اصل مطلب:

عملکرد فوق العاده

وقتی موقع خرید سرور مجازی، منابع موردنیاز خود را در نظر می گیرید و بر اساس آنها یک پلن مناسب انتخاب می کنید، این منابع به صورت تضمین شده و اختصاصی در اختیار شما قرار می گیرند یعنی هر فرآیندی که قرار است روی آن سرور اجرا شود، ظرفیت و قدرت موردنیاز خود را در اختیار دارد و هیچ ارتباطی بین منابع مصرفی فرآیندهای سرور شما با فرآیندهای سرورهای مجازی مربوط به همان سرور اختصاصی وجود ندارد.

در اختیار داشتن منابع لازم برای وبسایت باعث افزایش سرعت پردازش درخواست ها و بارگذاری صفحات می شود. افزایش سرعت وبسایت هم مصادف است با رضایت بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو، رتبه بالاتر و نرخ تبدیل بیشتر.

آپتایم هم یکی از فاکتورهای مرتبط با عملکرد سرور است. به این صورت که اگر سرور شما به دلایل مختلف دچار خرابی شود، سیگنال های منفی ناشی از عملکرد ضعیف و ناکافی باعث افت رتبه وبسایت شما در نتایج جستجو می شود.

با خرید سرور مجازی نه تنها به آپتایم ۱۰۰ درصدی می رسید بلکه ارائه دهندگان سرور مجازی هم هر لحظه آماده پشتیبانی و کمک رسانی به شما هستند تا عملکرد سرور خود را به حداکثر برسانید.

اطمینان بالا

پایداری و ثبات از ویژگی های اصلی یک وبسایت ایده آل است که با هاست اشتراکی تضمینی برای آنها نیست. اختصاصی و انحصاری بودن منابع سرور مجازی برای هر وبسایت باعث می شود اختلال یا نوسان سایر وبسایت ها باعث از کار افتادن سرور شما نشود.

البته، خرابی های سخت افزاری سرور می تواند باعث اختلال در وبسایت شود ولی اگر با شرکت های ارائه دهنده معتبر و کاربلد همراه باشید، متوجه می شوید که چنین اتفاقاتی بسیار نادر هستند.

امنیت بالا

با سرور مجازی، دیگر خبری از استانداردهای امنیتی ضعیف هاست اشتراکی نیست چون شما تنها کسی هستید که به سرور مجازی خود دسترسی دارید. 

در نتیجه، امنیتی که یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی موتورهای جستجو است با سرور مجازی تضمین می شود. مخصوصاً اگر از یک VPS مدیریت شده استفاده کنید که ارائه دهندگان هر لحظه آماده انجام عملیات امنیتی لازم برای سرورهای شما باشند، دیگر نیازی نیست که نگران تهدیدات امنیتی باشید.

هزینه پایین

شاید هزینه خرید سرور مجازی در مقایسه با هاست اشتراکی بالا باشد، ولی اگر می خواهید به صورت اختصاصی از منابع دلخواه خود استفاده کنید و بعدها به خاطر افزایش بازدید و حجم محتوای وبسایت خود با کمبود منابع مواجه نشوید، هاست اشتراکی نمی تواند پاسخگویی انتظارات شما باشد.

سرور اختصاصی هم با اینکه از نظر کارایی حرف اول را می زند ولی قابلیت هایی که دارد برای شما که تازه اول راه هستید و قدم به قدم در مسیر حرکت می کنید، اضافی است. پس، با خرید سرور اختصاصی هم از لحاظ بودجه به مشکل می خورید. هزینه ای که بعدها هزینه نگهداری و تنظیمات هم به آن اضافه خواهد شد.

پس، با مثال هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست جلو می رویم و به سرور مجازی که  آماده ایجاد یک تعادل مناسب بین عملکرد و هزینه است، می رسیم.

قابلیت سفارشی سازی

اینکه موقع انتخاب پلن سرور مجازی می توانید قطعات سخت افزاری مثل پردازنده و رم و همچنین نرم افزار را متناسب با نیازهای خود سفارش دهید، تنها یک گوشه از مزیت قابلیت سفارشی سازی است.

یکی از بهترین جنبه های سفارشی سازی این است که اگر بعدا به خاطر افزایش ترافیک یا محتوای وبسایت تصمیم گرفتید پلن سرور مجازی خود را آپگرید دهید، با هیچ محدودیتی روبرو نخواهید بود. یا برعکس، اگر به خاطر هزینه یا هر دلیل دیگر نیاز به منابع کمتری داشتید و خواستید پلن خود را دانگرید کنید، باز هم اختیار با شماست.

سفارشی سازی اسکریپت ها و اپلیکیشن ها با استفاده از دسترسی روت، تغییر تنظیمات DNS، راه اندازی CDN برای بهبود زمان بارگذاری و … از مزیت های ویژگی سفارشی سازی سرور مجازی هستند.

دسترسی روت

اگر به  دنبال کنترل بیشتر هستید و دوست دارید کارهایی مثل نصب پچ های امنیتی برای سرور مجازی خود انجام دهید، باید دسترسی روت داشته باشید که با سرور مجازی تامین می شود.

با دسترسی روت به راحتی می توانید از عهده کارهایی مثل مدیریت پورت های سرور، نصب اپلیکیشن در سرور، نصب برنامه های امنیتی و … را انجام دهید و اصلا نیازی نیست که نگران دسترسی های روت سایر وبسایت های موجود در سرورهای مجازی موجود در همان سرور اختصاصی باشید چون به قول معروف، هر کسی گلیم خودش را از آب بیرون می کشد و تاثیرات مطلوب یا نامطلوب فعالیت های هر کدام از سرور های مجازی، گریبان گیر خود آنهاست.

نتیجه گیری

خرید سرور مجازی در عین هزینه کمتر، مزایای زیادی را برای شما به همراه دارد که اگر یک انتخاب درست انجام دهید، از یکی تیم پشتیبانی قدرتمند هم بهره مند می شوید که هر لحظه آماده کمک رسانی به شما هستند. برای این از این مزایا نهایت لذت را ببرید باید ۲ کار انجام دهید:

۱. نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری خود را بشناسید و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

۲. از یک شرکت معتبر خرید کنید.

با این که شرکت های متنوعی در زمینه فروش سرور مجازی فعالیت می کنند و پلن های متنوعی را ارائه می دهند ولی شما نباید به همه آنها اعتماد کنید. شما قرار است با خرید سرور مجازی یک موتور قدرتمند برای وبسایت خود ایجاد کنید که اگر در این مورد سهل انگاری کنید، تمام زحمات خود را به باد خواهید داد.

اگر به دنبال یک شرکت معتبر هستید، می توانید با خیال راحت به آسام سرور اعتماد کنید. این شرکت نه تنها در ارائه پلن ها و قیمت گذاری آنها منصفانه عمل می کند بلکه تیم پشتیبانی هم هر لحظه آماده راهنمایی یا رفع خطاهایی هستند که مانع مسیر شما هستند. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا