مهمترین نکات کوددهی در فصل بهار

مهمترین نکات کوددهی در فصل بهار

استفاده از کود کشاورزی برای کوددهی گل‌ها و سبزیجات لازم است و شما می‌توانید بذر سبزیجات و بذر گل‌ها را خریداری کنید و سپس کوددهی آن‌ها را به بهترین شکل انجام دهید. توجه داشته باشید که کوددهی باید با برنامه انجام شود تا شما بتوانید محصولات بهتر و پربارتری را برداشت کنید. در ادامه مطلب با ما باشید تا اطلاعات بیشتری را در مورد نکات کوددهی در فصل بهار اختیارتان قرار دهیم.

مهمترین نکات کوددهی فصل بهار

۱۰ نکته کوددهی در فصل بهار

زمانی که کشاورزان در فصل بهار محصولاتی را می‌کارند، برای تقویت آن‌ها به کوددهی می‌پردازند. آن‌ها برای کوددهی در فصل بهار، باید یک سری نکات را رعایت کنند. این نکات عبارت‌اند از:

 • کوددهی گیاهان و گل‌ها باید با اولین آبیاری و پس از ریختن شکوفه‌ها آغاز شود.
 • کشاورزان باید برای کوددهی گل و سبزیجات، از کودهای محرک آلی و کودهای شیمیایی استفاده کنند.
 • کشاورزان می‌بایست از کودهایی استفاده کنند که عملکرد گیاهان را افزایش دهند.
 • کودهایی باید برای سبزیجات استفاده شوند که بتوانند دو فاز زایشی و رویشی گیاهان را به صورت همزمان، دچار یکسری تغییرات کنند.
 • شما عزیزان باید کوددهی گیاهان را در فصل رشد آن‌ها انجام دهید تا گیاهان بتوانند به خوبی از کودها تغذیه کنند.
 • در فصل بهار از عناصر ریز مغذی و محلول پاشی در کنار عناصری که پر مصرف هستند، مانند فسفر، ازت و پتاسیم استفاده کنید.
 • به گل‌ها و سبزیجات در فصل بهار به صورت سطحی کود ندهید و سعی کنید که از روش چال کود برای کوددهی استفاده کنید.
 • به نهال‌هایی که تازه کاشته‌اید، در سال اول رشد آن‌ها کود ندهید؛ زیرا ریشه‌های نهال‌های تازه کاشته شده حساس هستند و کوددهی به آن‌ها، باعث سوختگی نهال‌ها می‌شود.
 • برای این که بتوانید بهترین زمان را برای کوددهی به گل‌ها و سبزیجات تعیین کنید، باید وضعیت آن‌ها را بررسی کنید و اگر مشکلاتی مانند رنگ پریدگی، ضعیف‌بودن رشد و غیره را در آن‌ها مشاهده کردید، اقدام به کوددهی آن‌ها کنید.
 • قبل از کوددهی به سن درخت مورد نظرتان و همین‌طور درصد نیتروژن کود توجه داشته باشید و به صورت بی‌رویه و بیش از حد، از کود استفاده نکنید.

نحوه کوددهی به بذرهای گل و سبزیجات

در مورد آشنایی با نحوه کوددهی به بذرهای گل و سبزیجات، باید بگوییم برای این که شما بتوانید به گل‌ها کود بدهید، می‌توانید پیش از کاشت بذر آن‌ها، باغچه خود را شخم بزنید و کود کشاورزی مناسب گلدهی را با توجه به دستورالعملی که دارد، به باغچه بدهید. کار بعدی شما این است که می‌توانید بستر موردنظر را خیس کنید و بذرهای گل را در فاصله بین ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر بکارید. برای این که بتوانید بذرها را تقویت کنید، می‌توانید روی آن‌ها را با استفاده از یک کود مناسب پوشش دهید. در نهایت زمانی که به مرحله آبیاری می‌رسید، باید این عمل را به شکلی انجام دهید که باعث جابه‌جایی بذرها نشود.

کوددهی به انواع بذر سبزیجات

 • کاکتوس

کاکتوس به میزان متعادلی به عناصر فسفر، نیتروژن و پتاسیم نیاز دارد. به همین جهت کوددهی با کودهای NPK می‌تواند تأثیر چشمگیری بر رویش کاکتوس داشته باشد.

اما در مورد نحوه کوددهی به بذرهای سبزیجات، باید بگوییم که شما می‌توانید از کودهای آلی برای کوددهی سبزیجات استفاده کنید. استفاده از کودهای حیوانی، کمپوست و کودهای گیاهی آلی، از جمله روش‌های خیلی خوب برای کوددهی سبزیجات است. این کودها می‌توانند عناصر غذایی که گیاهان به آن نیاز دارند را به آن‌ها برسانند و همین‌طور خاک‌ها می‌توانند با استفاده از این نوع کودها، برای رشد سبزیجات بهتر عمل کنند. همین‌طور استفاده از کودهای نیتروژنی نیز، می‌تواند برای کوددهی سبزیجات مناسب باشد. استفاده از کودهای نیتروژنی برای سبزیجات، باعث می‌شود که آن‌ها رشد بهتری داشته باشند.

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

تخفیف ویژه دوره باغبانی کودک

شما می‌توانید تا پایان زمان تایمر، دوره باغبانی کودک را با 35 درصد تخفیف تهیه نمایید.        

کد تخفیف : web251  

 • بذر کاهو

از جمله نکات کوددهی برای کاهو، این است که شما عناصری مانند فسفر، پتاسیم و نیتروژن را برای تغذیه این گیاه در نظر بگیرید و همین‌طور برای این که نیتروژن را تأمین کنید، می‌توانید در آبیاری قطره‌ای از کودهای سولفات آمونیوم، نیترات و اوره استفاده نمایید.

به‌طورکلی سه عنصر پتاسیم، فسفر و نیتروژن از عناصر واجبی هستند که ترکیب این سه می‌تواند موجب رویش و تقویت همه جانبه سبزیجات و گل‌های بهاری شود. بنابراین در صدر تمامی کودها که می‌توان برای گیاهان بهاری مورد استفاده قرارداد، کودی دارای اولویت است که این سه عنصر مغذی را داشته باشد.

با کوددهی اصولی، سلامت خود و گیاهان را تضمین کنید

در اوایل بهار پیشنهاد می‌شود درختان و گیاهان خود را با سولفات مس و سولفات آهن کوددهی کنید زیرا به کنترل آفات کمک می‌کند. برای جلوگیری از تأثیر منفی سموم بر روی بدن خود، حتماً از وسایل حفاظت فردی پلاستیکی مانند دستکش استفاده کنید، زیرا لباس‌های پارچه و چرم ممکن است به سموم حساس باشند.

برای سمپاشی درختان باید از سمپاش مناسب استفاده کنید و در هر مرحله از سمپاشی، به تمام قسمت‌های درخت سم را بپاشید. برای سمپاشی چند درخت می‌توانید از سمپاش دستی باغچه استفاده کنید، اما برای سمپاشی باغچه، توصیه می‌شود از سمپاش‌های شارژی باغچه یا سمپاش‌های کوله‌پشتی دستی استفاده کنید. قبل از انجام سمپاشی، مطمئن شوید که به خوبی باغ یا درختان خود را آبیاری کرده‌اید و برای حفاظت از خودتان، از تجهیزات محافظ شخصی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که سمپاشی باید در دمای زیر ۳۵ درجه سانتیگراد و در حالی که هوا آرام است صورت گیرد.

در فصل بهار، بهتر است سم‌ها را با روغن‌های خاص مخلوط کنید. این روش جلوی شستشوی سموم کشاورزی از روی برگ‌ها یا ساقه‌ها را به دلیل رطوبت یا باران بهاری می‌گیرد. حتماً به مقدار ترکیب سم با آب یا روغن‌ها طبق بروشور توضیحات مربوطه توجه کنید. برای سمپاشی درختان، توصیه می‌شود از سمپاش‌های موتوری استفاده کنید تا بتوانید به قسمت‌های بالایی درختان دسترسی داشته باشید. در صورت نیاز، برای راهنمایی بیشتر، به کارشناس کشاورزی مراجعه کنید تا مشکلی پیش نیاید.کوددهی به بذرهای گل

سخن پایانی

ما در این مقاله به شما عزیزان آموزش دادیم که استفاده از کود کشاورزی، چگونه می‌تواند به تقویت گیاهان و گل‌ها کمک کند. کودهای کشاورزی دارای انواع مختلفی هستند و شما برای کوددهی گل‌ها و سبزیجات در فصل بهار، باید از کودهای مخصوص این فصل استفاده کنید. مجموعه دشت سبز شما در زمینه خرید بذر گل و بذر سبزیجات کمک می‌کند و همین‌طور می‌توانید با انجام مشاوره‌های لازم، بهترین کودها و بذرها را خریداری کنید.

راستی می دونستی که باغبونی یکی از بهترین روش‌ها برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به میوه‌‌ و سبزیجاته؟ اگر میخوای بچه‌هات رو به مصرف غذاهای سالم تشویق کنی، حتما باغبونی رو با اونا تمرین کن. تازه باغبونی باعث افزایش صبر، اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری بچه ها هم میشه😋

 حالا که اینقدر باغبونی خوبه🥰، یادت نره به فروشگاهمون هم سر بزنیا😉. تو فروشگاه مریان، هر چیزی که برای یادگیری و انجام باغبانی کودک و نوجوان نیاز داری رو می‌تونی پیدا کنی 😍

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا