8 مورد شگفت انگیز از فواید و خواص کاکتوس در خانه

 هشت مورد شگفت انگیز  از فواید و خواص کاکتوس در خانه

کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها دو مورد از گیاهان منحصر به فردی هستند که می‌توانید آن‌ها را در داخل خانه خود پرورش دهید. این گیاهان به دلیل تحمل و مقاومت بالایی دارند و به همین دلیل نگهداری از آنها نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی، راحت‌تر است. همین ویژگی یکی از دلایل مهم محبوبیت و شهرت این گیاهان است. گیاه کاکتوس علاوه بر ظاهری خیره‌کننده، دارای چندین مزیت است که شما را متقاعد می‌کند تا حداقل یکی از آنها در اتاق خود داشته باشید. با توجه به مزایای بی‌شمار گیاه کاکتوس، در این مقاله به بررسی هشت مورد از مهمترین فواید و خواص کاکتوس در خانه می‌پردازیم.

فهرست مطالب

آشنایی با گیاه کاکتوس  و فواید کاکتوس در خانه

درباره گیاه کاکتوس

گونه‌های زیادی از کاکتوس را می‌توان در طبیعت یافت. دو زیرگروه اصلی از گیاهان کاکتوس که معمولاً به عنوان گیاهان آپارتمانی نگهداری می‌شوند، کاکتوس‌های صحرایی و کاکتوس‌های جنگلی هستند. هر دو دسته از این کاکتوس‌ها را می‌توان در داخل خانه پرورش داد و هر دو نسبتاً نگهداری آسانی دارند.

کاکتوس‌های صحرایی معمولاً خار یا مو دارند و به فرم پارو، توپ‌ یا ستون هرمی درمی‌آیند. محل رشد کاکتوس‌های جنگلی مناطق نیمه‌گرمسیری است. آن‌ها شبیه سایر ساکولنت‌ها مثل بروملیادها هستند و در مناطق معتدل جنگلی و همچنین مناطق نیمه‌گرمسیری و گرمسیری رشد می‌کنند. این نوع کاکتوس‌‌‌‌‌ها گیاهان بالارونده یا اپی‌فیتی هستند که به طور طبیعی به درختان می‌چسبند و هنگامی که در داخل خانه پرورش می‌یابند، گیاهان آپارتمانی آویزان بسیار زیبایی را ایجاد می‌کنند.

شناخته شده‌ترین کاکتوس زینتی جنگلی کاکتوس کریسمس است که بومی برزیل است و دارای گل‌های قرمز، صورتی، بنفش و زرد است. کاکتوس‌های صحرایی و جنگلی هر دو در شرایط مناسب، گل‌های زیبا و جذابی می‌دهند و جزو مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شوند (1).

کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس

خواص و فواید کاکتوس‌ در خانه

گیاه کاکتوس یک گزینه‌ی دوست داشتنی برای چیدمان گیاهان در داخل خانه است. اما آیا به راستی این گیاه در کنار زیبایی می‌تواند فایده هم داشته باشد؟ مطمئناً نگهداری کاکتوس‌ها در داخل خانه مزایای روحی و جسمی زیادی دارد. این فواید شامل بهبود کیفیت هوا، خلق و خوی بهتر، عملکرد بالاتر، فواید درمانی، و ایجاد احساس مسئولیت پذیری در کودکان است.

در پاراگراف‌های بعدی، فواید نگه‌داری کاکتوس در خانه برای سلامتی را بررسی خواهیم کرد.

لیست فواید و خواص کاکتوس در خانه

بهبود کیفیت هوای داخل خانه

یکی از مزایای داشتن کاکتوس و ساکولنت در خانه این است که می‌تواند میزان اکسیژن هوا را بهبود بخشد و برخی ترکیبات آلوده کننده هوا را از آن حذف کند. درنتیجه حضور کاکتوس در خانه، به تمیزشدن هوای آن کمک می‌کند.

گیاهان در طول فرایند فتوسنتز اکسیژن آزاد می‌کنند، اما در شب، بیشتر گیاهان مانند انسان تنفس می‌کنند و دی‌اکسید کربن آزاد می‌کنند. با این حال، برخی از گیاهان، مانند ساکولنت‌ها، ارکیده و نخل آرکا، در طول شب به تولید اکسیژن ادامه می‌دهند. این بدان معنی است که نگهداری این گیاهان در اتاق خواب، می‌تواند به تنفس هوای تازه بیشتر در هنگام خواب و داشتن خواب بهتر کمک نماید.

ساکولنت‌ها مانند گیاه آلوئه‌ورا برای تصفیه هوا و خلاص شدن از شر آلاینده‌ها مفید هستند. استفاده از این گیاهان در کتابخانه‌ها و اتاق‌های مطالعه مناسب است زیرا آلاینده‌هایی مانند بنزن و فرمالدئید که در موارد مختلف مانند دود سیگار، کیسه‌های مواد غذایی، فرش، کتاب و جوهر فراوان هستند، توسط این گیاهان تا حدی تصفیه می‌شوند.

کاکتوس خرگوشی

خلق و خوی شادتر

یکی دیگر از فواید حضور کاکتوس‌ ها در خانه این است که این گیاهان می‌توانند خلق و خوی شما را بهبود بخشیده و به شما احساس آرامش دهند. این موضوع در مطالعات مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

کاکتوس‌ها می‌توانند خلق و خوی شما و رابطه شما با همسر و خانواده را بهبود بخشند. آن‌ها همچنین می‌توانند باعث ایجاد حس شادی در زندگی شما شوند. این به آن علت است که به طور کلی مراقبت از هر گیاهی به طور طبیعی سبب می‌گردد که ما نسبت به اطرافیان خود دلسوزتر و با ملاحظه‌تر باشیم.

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

تخفیف ویژه دوره باغبانی کودک

شما می‌توانید تا پایان زمان تایمر، دوره باغبانی کودک را با 35 درصد تخفیف تهیه نمایید.        

کد تخفیف : web251  

کاهش استرس

کاکتوس به دلیل کاهش سطح دی‌اکسید کربن که از عوامل اصلی اضطراب و استرس است، باعث کاهش سطح استرس می‌شود. علاوه بر این، وجود کاکتوس در محیط باعث آرامش می‌شود که این امر آن را به یک انتخاب فوق‌العاده برای خانه‌ها و دفاتر کار تبدیل می‌کند.

با مراقبت مستمر از کاکتوس‌ها و دیدن ظاهر زیبا و رنگارنگ کاکتوس‌ها، حالت افسردگی مرتبط با اضطراب و استرس کاهش‌یافته و ما می‌توانیم آرامش بیشتری در زندگی داشته باشیم.

کاکتوس برای دکوراسیون خانه

کاهش صدا در محیط

کاکتوس‌ها می‌توانند میزان صدای محیط را که هنگام استراحت در خانه می‌شنوید، کاهش دهند. این مسئله به دلیل سطح خارجی این گیاهان است که منعکس‌کننده صدا هستند. کاکتوس‌ها وقتی نزدیک در، پنجره، محل کار یا اتاق‌های استراحت قرار می‌گیرند، می‌توانند به کاهش سر و صدا کمک کرده و فضایی آرام ایجاد کنند.

مناسب برای دکوراسیون اتاق

یکی از مزایا و خواص هیجان‌انگیز نگه‌داری کاکتوس‌ها در داخل خانه این است که این گیاهان می‌توانند به عنوان یک دکور یا تزیینات داخلی جذاب مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از کاکتوس به عنوان دکور فضا را دوست داشتنی‌تر، تازه و منحصر به فرد می‌سازد. با این روش می‌توانید فضای خود را دلپذیرتر کنید.

تکثیر آسان کاکتوس

افزایش تمرکز و عملکرد

کاکتوس یک گیاه جذاب برای کارمندان ادارات یا دانشجویان است. ناتوانی در تمرکز حین کار یا انجام کارهای خانه، آزاردهنده است. آوردن کاکتوس به داخل خانه می‌تواند تمرکز شما را بهبود داده و به شما کمک کند تا از این وضعیت عبور کنید.

این موضوع به دلیل رنگ طبیعی کاکتوس و شکل دوست داشتنی آن است که فضای اتاق شما را آرام می‌کند. زمانی که آرامش در اطراف شما وجود داشته باشد، سازنده‌تر و متمرکزتر خواهید بود.

تکثیر آسان

کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها را می‌توان به راحتی تکثیر کرد. بنابراین برای داشتن تعداد زیادی از آن‌ها در خانه نیازی به صرف هزینه اضافه ندارید. ساکولنت‌ها را اغلب با گرفتن قلمه و قرار دادن آن‌ها در خاک تکثیر می‌کنند. شما همچنین می‌توانید آن‌ها را از طریق بذر نیز تکثیر کنید (البته باید توجه داشت که تکثیر ساکولنت ‌ها و کاکتوس ها از طریق بذر کمی سخت است).

کاکتوس برای باغبانی کودکان

تجربه خوب برای باغبانی کودکان

موارد فوق تنها مزایای نگه‌داری کاکتوس در خانه نیستند. پرورش یک کاکتوس در داخل خانه تجربه باغبانی بسیار عالی برای یادگیری است و می‌تواند به شما یا فرزندتان احساس موفقیت را القا نماید.

یکی از مزایای باغبانی با کودکان این است که کودکان با مراقبت از گیاهان و مشاهده رشد آن‌ها، مسئولیت‌پذیری را یاد می‌گیرند. از آنجایی که کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها به مراقبت بسیار کمی نیاز دارند، نگه‌داری از آن‌ها در داخل خانه یکی از بهترین راه‌ها برای علاقه‌مند کردن کودکان به باغبانی است.

فعالیت‌هایی مانند آبیاری کاکتوس و اطمینان از دریافت نور کافی خورشید می‌تواند شخصیت فرد را از سنین پایین شکل دهد. کاکتوس‌ها گزینه‌ای عالی برای شروع ایجاد احساس مسئولیت در کودکان خردسال هستند، زیرا مراقبت از آن‌ها چندان سخت نیست.

توجه: سعی کنید کاکتوس‌ها و ساکولنت‌های بدون خار را برای خانه خود انتخاب کنید تا کودکان و حیوانات خانگی‌تان از خطر در امان باشند.

راستی می دونستی که باغبونی یکی از بهترین روش‌ها برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به میوه‌‌ و سبزیجاته؟ اگر میخوای بچه‌هات رو به مصرف غذاهای سالم تشویق کنی، حتما باغبونی رو با اونا تمرین کن. تازه باغبونی باعث افزایش صبر، اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری بچه ها هم میشه😋

 حالا که اینقدر باغبونی خوبه🥰، یادت نره به فروشگاهمون هم سر بزنیا😉. تو فروشگاه مریان، هر چیزی که برای یادگیری و انجام باغبانی کودک و نوجوان نیاز داری رو می‌تونی پیدا کنی 😍

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا