باغبانی شهری و کشاورزی شهری

باغبانی شهری یا کشاورزی شهری چیست؟

کشاورزی شهری یا باغبانی شهری پدیده‌ای است که می‌کوشد انواع سبزی‌ها و میوه‌ها را در محیط شهر عمل آورد. این پدیده‌ی نوظهور بانام‌های، City farming، urban farming و urban agriculture شناخته می‌شود. 

پر واضح است که کشاورزی شهری مؤلفه‌های منحصر و مخصوص به خود را دارد و از این منظر کاملاً متفاوت است ازآنچه به طور سنتی “کشاورزی” نامیده می‌شود. به بیان دقیق‌تر کشاورزی شهری خود متدهای ویژه‌ای برای کاشت، داشت و برداشت محصول دارد. کشتِ عمودی، container gardening، hydroponics و aquaponics تنها بخشی از متدهای آن به حساب می‌آیند. بد نیست بدانید که کشاورزی شهری در بعضی حوزه‌ها به مفاهیم نگهداری از حیوانات هم ورود پیدا می‌کند.

درصورتی‌که به کشت و برداشت محصول در محیط شهری خود علاقه دارید، این متن را به عنوان نوعی راهنما یا دستورالعمل در دستور کار خود قرار دهید، متن‌های پیش رو حاصل گرداوری خیل عظیم داده‌های علمی و تبدیل آن‌ها به یک مقاله‌ی کوتاه در رابطه با مسئله مهم باغبانی شهری یا همان کشاورزی شهری است.

فهرست مطالب

توجه : این مقاله توسط گروه باغبانی مریان تالیف شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر  در زمینه خدمات و محصولات باغبانی مریان می‌توانید به بخش فروشگاه و یا صفحه اصلی مراجعه نمایید.

حداکثر بهره‌وری در کشاورزی شهری هم اصل محسوب می‌شود

به طور معمول واژه‌های “شهری” و “کشاورزی” را توأمان نمی‌بینیم. اما به عنوان یک حقیقت باید پذیرفت که ترکیب این دو واژه در واقعیت نمود عملی دارد و از قضا کشاورزی شهری روز به روز در سراسر دنیا فراگیرتر می‌شود. باغبانی شهری را البته نباید با انواع گلخانه‌ای اشتباه گرفت، وقتی می‌گوییم کشاورزی شهری منظور استفاده از مزارع کشت عمودی، بهره گرفتن از سقف منزل، مزارع متحرک و این قسم از پدیده‌ها است.

فوایدی که برای باغبانی شهری بر شمرده می‌شود بی‌شمار است، اما اگر بخواهیم کوتاه چکیده و عصاره‌ی همه‌ی آن‌ها را در یک جمله بگوییم می‌شود ایجاد ارتباط سالم آدمی با محیط زندگی، به واسطه‌ی تهیه‌ی مواد خوراکی از آن محیط. در مقیاس بزرگ‌تر، منفعتی که توسعه‌ی کشاورزی شهری می‌تواند برای یک جامعه داشته باشد عموماً ارتقای بهره‌وری و بهبود شرایط اقتصادی است. درصورتی‌که هر ساختمان بتواند حداقل محصولات ضروری و کوچک خود را به‌صورت مستقل تهیه کند، دیگر نه زمین‌های زراعی زیر کشت غیر استراتژیک می‌روند و نه حمل و نقل و باروری ظرفیت خود را تحت اشغال محصولات غیرضروری می‌بیند.

کشاورزی شهری

باغبانی شهری، انتخابی اجتناب ناپذیر

ما فراوان در باب فواید هم‌نشینی با گیاه و کشت و باغبانی برای انسان سخن گفته‌ایم (در تمامی مقالات سایت می‌توانید به دستاوردهای حاصله دسترسی داشته باشید)، اگر موافق باشید لختی به جنبه‌های دیگر موضوع بپردازیم. فرض را بر این قرار می‌دهیم که باغبانی شهری هیچ فایده‌ی اقتصادی و سلامتی در هیچ‌کدام از زمینه‌های روحی و جسمانی ندارد، با این توصیفات بازهم باید اغراق کرد که کشاورزی شهری به‌مرورزمان نه یک انتخاب که التزامی غیر اجتناب خواهد بود.

تخفیف ویژه دوره باغبانی کودک

شما می‌توانید تا پایان این ماه، دوره باغبانی کودک را با 20 درصد تخفیف تهیه نمایید.        

کد تخفیف : web251  

با مهاجرت روزافزون افراد از مناطق روستایی و شبه روستایی به شهر، تشدید تنش‌های آبی، چالش‌های اقتصادی و فربه‌شدن نیازهای شهری، بشر امروز ناگریز خواهد بود که خود دست‌به‌کار شده و بخشی از نیازهایش را برآورده سازد. اینجاست که کشاورزی شهری وارد میدان می‌شود و مزیت نسبی و برتری بهره‌وری اقتصادی خود را به رخ می‌کشد.

به عنوان حسن ختام روی یک نکته‌ی حیاتی دست می‌گذاریم، اطمینان داشته باشید در سال‌های آینده مزارع شهری جای خود را پیدا خواهند کرد و نه تنها در مقیاس یک منزل برای مصارف خانوادگی، بلکه در قد و قامتی اقتصادی و صنعتی محصولات مزارع شهری را خواهیم دید و شاهد رشد روزافزون مسئله باغبانی شهری خواهیم بود.

باغبانی شهری

منابع:

https://www.maximumyield.com/definition/2139/city-farming

http://www.lighting.philips.com/main/products/horticulture/city-farming

راستی می دونستی که باغبونی یکی از بهترین روش‌ها برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به میوه‌‌ و سبزیجاته؟ اگر میخوای بچه‌هات رو به مصرف غذاهای سالم تشویق کنی، حتما باغبونی رو با اونا تمرین کن. تازه باغبونی باعث افزایش صبر، اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری بچه ها هم میشه😋

 حالا که اینقدر باغبونی خوبه🥰، یادت نره به فروشگاهمون هم سر بزنیا😉. تو فروشگاه مریان، هر چیزی که برای یادگیری و انجام باغبانی کودک و نوجوان نیاز داری رو می‌تونی پیدا کنی 😍

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا