آغاز دوره جامع باغبانی، کشاورزی و گیاهشناسی کودک ویژه مدارس مقطع دبستان

خوشحالیم و مفتخریم که پس از 2 سال تلاش برای طراحی یک دوره کامل و جامع باغبانی، کشاورزی و گیاهشناسی برای مدارس مقطع دبستان، توانستیم با همکاری مدرسه علامه طباطبایی و مدرسه ایران زمین اولین دوره جامع باغبانی، کشاورزی و گیاهشناسی را از مهرماه 1397 برای پایه‌های پیش دبستان تا سوم دبستان آغاز نمائیم. دوره امسال به صورت آزمایشی برگزار می‌شود. در نظر داریم به تدریج دوره های باغبانی کودک را در پایه‌ها و مدارس بیشتری برگزار نمائیم.

طی این دوره مباحث مختلف تئوری و عملی نظیر: کاشت انواع گیاهان، آشنایی با گیاهان آپارتمانی سمی و غیر سمی، آشنایی با ساختار گیاهان، آشنایی با لوازم و ابزارهای باغبانی و کشاورزی، قلمه زدن، نشاءکاری و …  در طول یک سال تحصیلی طی 28 جلسه ( هر هفته یک جلسه) آموزش داده می‌شود.

متاسفانه در ایران برخلاف کشورهای دیگر، در مدارس چنین موضوعاتی با بچه‌ها کار نمی‌شود و بچه ها از لذت و مزایای داشتن چنین دوره‌هایی محروم هستند. تجربه ما طی برگزاری چنین دوره‌هایی نشان داده است که وجود چنین کلاس‌هایی علاوه بر ایجاد شادی و نشاط در بین بچه‌ها، تاثیرات بسیار مثبتی بر روی روح، روان و جسم آنها دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ضرورت برگزاری دوره‌های باغبانی و کشاورزی کودک می‌توانید مقالاتی نظیر: اهمیت باغبانی کودکان  و  دلیل برای بازی در نقش کشاورز کوچولو را در بخش مقالات سایت مریان مطالعه نمائید. همچنین مطالعه مقاله: مدرسه‌ی ‌باغبانی کودک و نوجوان  قسمت اول  و  مدرسه کشاورزی کودک قسمت دوم  و همچنین سایر مقالات مرتبط در این بخش نیز بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

 

اولین کارگاه باغبانی کوچولو مریان

گروه مریان برگزار می کند:

کارگاه دو جلسه ای باغبان کوچولو

مدت زمان کارگاه: 2 جلسه یک ساعته به مدت 2 هفته- جمعه ها: 4 و 11 خرداد ساعت 11 صبح

مکان کارگاه: آلاچیق باغبانی پارک لاله

آنچه باغبانان کوچک در این کارگاه می‌آموزند: شرایط کاشت گیاهان، کاشت سبزیجات و گل‌ها، ساختمان گیاهان و اصول باغبانی در گلدان

ابزار کار: به هر کودک یک پکیج ویژه کارگاه باغبان کوچولو شامل : 1 عدد بیلچه پلاستیکی، 1 عدد آبپاش مریان، 3 بسته بذر سبزیجات: شاهی، ریحان و شنبلیله، 1 بسته بذر گل آفتابگردان، 1 بسته خاک بهداشتی، 3 عدد گلدان رنگی به همراه زیرگلدانی و یک راهنمای کاشت به ارزش 23 هزارتومان داده می‌شود.

هزینه کارگاه (2 جلسه): 58 هزار تومان

ظرفیت کارگاه باغبان کوچولو: 7 نفر- مناسب برای سنین 4 الی 7 سال

جهت ثبت نام با شماره: 36619801 تماس حاصل فرمایید.

 

 

حضور در دومین نمایشگاه تکنولوژی آموزشی

دومین نمایشگاه تکنولوژی آموزشی در تاریخ 6 الی 9 آبان ماه 1396 در مرکز نمایشگاهی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهران واقع در خیابان حجاب برگزار گردید. محورهای این نمایشگاه شامل موارد زیر بود:

  • مکمل های آموزشی
  • تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاه
  • تجهیزات هوشمندسازی مدارس
  • انواع ابزار نوشتاری و لوازم تحریر
  • انواع بازی های نرم افزاری و سخت افزاری
  • مبلمان مدرسه و بهینه سازی فضاهای آموزشی
  • تجارب ناب و فاخر مدارس سرآمد و برتر
  • محتوای الکترونیکی، نرم افزارهای آموزشی و کمک آموزشی و سامانه های آموزش الکترونیکی
  • دستاوردهای سازمان ها و موسسات آموزشی، پژوهشی وتحقیقاتی دولتی و غیردولتی
  • پارک های فناوری، پژوهش سراها، مدارس، دانشگاه ها و نهادهای حوزه آموزش و پرورش

با توجه به اهمیت این نمایشگاه و فرصتی که برای معرفی محصولات مریان به مدارس، مهدها و مراکز آموزشی وجود داشت، گروه باغبانی کودک مریان تصمیم گرفت تا در دومین نمایشگاه تکنولوژی آموزشی شرکت کند و محصولات و خدمات خود را ارائه دهد.

در این نمایشگاه، برای اولین بار از مداد کاشتنی مریان رو نمایی گردید. مدیران، مربیان مدارس و همچنین دانش‌آموزان بازدید‌کننده از نمایشگاه، استقبال خیلی خوبی از این محصول داشتند. بسیاری از مهدها و مدارس علاقه‌مند بودند که این محصول را برای دانش‌آموزان خود تهیه کنند و حتی برخی از آن‌ها در نمایشگاه این مداد را به تعداد بالا تهیه کردند و در روز 13 آبان (که مصادف با روزدانش‌آموز بود) به دانش‌آموزان خود هدیه دادند. برخی دیگر از مربیان و مدیران نیز آمادگی خود را برای تهیه این محصول برای روز درختکاری اعلام کردند.

در کنار بحث مداد کاشتنی، بسته باغبانی میشا و سایر محصولات مریان نیز به مدارس و مراکز آموزشی معرفی گردید و به شدت مورد استقبال قرار گرفت. بسیاری از بازدیدکنندگان از شروع این حرکت زیبا در راستای افزایش ارتباط کودکان با طبیعت از طریق فعالیت باغبانی، قدردانی کردند و برای داشتن دوره‌های باغبانی کودکان در مدارس و مراکز آموزشی خود ابراز تمایل کردند.

 به طور کلی شرکت در دومین نمایشگاه تکنولوژی آموزشی بستر مناسبی را برای برقراری ارتباط گروه باغبانی کودک مریان با مراکز آموزشی و همچنین معرفی بحث باغبانی کودکان فراهم آورد. یکی از زیباترین لحظات این نمایشگاه حضور دانش‌آموزان بازدیدکننده در نمایشگاه بود. دانش آموزانی که همگی در غرفه مریان جمع شده بودند و در حال شمارش پول‌های تو جیبی خود برای خرید مداد کاشتنی بودند. آن‌ها نشان دادند که شاید پول زیادی نداشته باشند اما حاضرند همان پول کم را نیز برای برقراری ارتباط با گیاهان و طبیعت خرج نمایند. امید است که با شرکت در چنین نمایشگاه‌هایی فرهنگ باغبانی کودکان در کشور نهادینه شود و این فعالیت ارزشمند در کل کشور ایران فراگیر گردد.

حضور در سومین جشنواره ملی اسباب بازی

سومین جشنواره ملی اسباب بازی در تاریخ 24 الی 28 مرداد در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری شهر تهران واقع در خیابان حجاب برگزار گردید. در این جشنواره علاوه بربرپایی نمایشگاه عرضه و فروش اسباب‌بازی‌ها، به ارزیابی طرح‌های ثبت شده در سال 1395 ، برگزاری همایش یک روزه، کارگاه‌های آموزشی و همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی در حوزه اسباب‌بازی و سرگرمی کودکان پرداخته شد.

با توجه به اهمیت این جشنواره و فرصتی که برای معرفی محصولات مریان به کودکان و خانواده‌ها وجود داشت، گروه مریان تصمیم گرفت تا در این نمایشگاه شرکت کند و محصولات و خدمات خود را در فضایی دوستانه و تعاملی ارائه دهد. در همین راستا با تدابیر که در نظر گرفته شد که یک فضای کاملا دوستانه و تعاملی در غرفه مریان ایجاد گردید که موجب شد خاطره ای زیبا از فعالیت باغبانی برای کودکان و خانواده‌ها ایجاد گردد.
به منظور ایجاد چنین فضایی، وسایل رنگ آمیزی و همچنین یک گاری پر از خاک تزئین گردید و گلدان‌های سفالی کوچکی به صورت رایگان در اختیار کودکان بازدید کننده قرار گرفت. کودکان در غرفه مریان پس از رنگ آمیزی گلدان‌هایشان، به کمک مربیان حاضر در غرفه درون گلدان‌هایشان بذر شاهی یا تربچه می‌کاشتند و گلدان را همراه با خود می‌بردند. هدف از انجام این پروژه آشنایی بیشتر خانواده‌ها با مبحث باغبانی کودکان و اهمیت آن بود که به طور فوق‌العاده‌ای مورد استقبال خانواده‌ها و به ویژه کودکان بازدید کننده قرار گرفت. به طوریکه مربیان حاضر در غرفه لحظه ای هر چند کوتاه برای استراحت پیدا نمی کردند. 

در این نمایشگاه انواع محصولات مریان و بالاخص بسته باغبانی میشا به طور کامل معرفی گردیدند.خانواده‌ها و به ویژه مدارس و مهدکودک‌ها استقبال خیلی خوبی از این بسته باغبانی داشتند. بسیاری از مهدها و مدارس علاقه‌مند بودند که این محصول را به عنوان ابزار کار کلاس‌های باغبانی در نظر بگیرند و درس باغبانی را نیز به سیلابس درسی مهد یا مدرسه خود بیافزایند. یکی دیگر از محصولاتی که در این نمایشگاه معرفی گردید و مورد استقبال قرار گرفت، نمونه اولیه مداد کاشتنی مریان بود. با وجود آنکه طراحی این مداد هنوز نهایی نشده بود و نمونه ارائه شده در نمایشگاه کامل نبود، استقبال فراوانی از مداد کاشتنی صورت گرفت به طوری که در روزهای دو م وسوم نمایشگاه مجبور به تولید دوباره این مدادها برای ارائه در نمایشگاه شدیم.

به طور کلی سومین جشنواره ملی اسباب بازی تجربه ی بسیاری زیبایی برای مریان بود. این جشنواره بستر بسیار خوبی برای معرفی مبحث باغبانی خانگی فراهم گردید که موجب آشنایی هر چه بیشتر خانواده‌ها با مبحث باغبانی کودکان و همچنین آشنایی آنها با گروه مریان شد.

اسکرول به بالا