فواید و خواص برگ گردو، ارزش غذایی و عوارض جانبی آن

فواید و خواص برگ گردو، ارزش غذایی و عوارض جانبی آن

درخت گردو (Juglans spp.) به خاطر میوه خوشمزه و مغذی خود شهرت زیادی دارد. اما جالب است که بدانید برگ‌ گردو نیز فواید و خواص بی‌شماری برای سلامتی انسان دارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود. برگ‌ گردو سرشار از مواد شیمیایی گیاهی، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی ضروری است و به دلیل داشتن خواص درمانی، قرن‌ها است که در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اهمیت و نقش برگ گردو در سلامتی، در این مقاله  ما به بررسی فواید و خواص برگ گردو، ارزش غذایی آن، نحوه مصرف و مضرات برگ گردو می‌پردازیم.

فهرست مطالب

توجه : اگر به موضوع این مقاله علاقه‌مند هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقالات  فواید برگ چغندر و  خواص برگ انگور را نیز مطالعه نمایید.

فواید و خواص برگ گردو

برخی از مهمترین خواص و فواید برگ گردو شامل موارد زیر می‌شود:

گردو بر روی درخت

غنی از آنتی‌اکسیدانها

برگ گردو سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر ترکیبات فنلی، فلاونوئیدها و تانن‌ها است که به محافظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب سلولی کمک می‌کنند. این آنتی‌اکسیدان‌ها رادیکال‌های آزاد مضر را از بین می‌برند و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی و اختلالات عصبی را کاهش می‌دهند. مصرف منظم برگ گردو می‌تواند به سلامت کلی بدن و طول عمر کمک کند (1، 2).

خواص ضدالتهابی

مطالعات نشان داده‌اند که عصاره‌ برگ‌ گردو به دلیل محتوای بالای ترکیبات زیست فعال مانند کوئرستین و اسید الاژیک، دارای خواص ضدالتهابی قوی است. این ترکیبات به کاهش التهاب در بدن، کاهش درد و تورم مرتبط با بیماری‌هایی مانند آرتروز، آسم و بیماری‌های التهاب روده کمک می‌کنند. استفاده از چای برگ گردو یا مکمل‌های آن در برنامه روزانه می‌تواند به کنترل التهاب مزمن و ارتقای سلامت بدن کمک کند (3).

حفظ سلامت قلب

برگ گردو حاوی ترکیباتی مانند ژوگلون و ژوگلاندین است که با سلامت قلب و عروق مرتبط هستند. تحقیقات نشان داده شده است که ژوگلون به ویژه فشار خون و سطح کلسترول و همچنین خطر لخته شدن خون را کاهش می‌دهد. در کل این ماده  عملکرد رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد. در نتیجه مصرف منظم عصاره برگ گردو می‌تواند به حفظ فشار خون و سطح کلسترول سالم کمک کرده و خطر بیماری قلبی و سکته را کاهش دهد (4، 5).

برگ درخت گردو

کنترل دیابت و قند خون

برگ گردو می‌تواند فواید بالقوه‌ای برای افراد مبتلا به دیابت داشته باشد. تحقیقات نشان داده شده است که ترکیبات موجود در برگ گردو، مانند ژوگلان‌ها، حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشند، سطح قند خون را تنظیم می‌کنند و جذب گلوکز را در روده‌ها مهار می‌کنند. قرار دادن مکمل‌ها یا چای برگ گردو در یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند تا وضعیت خود را بهتر مدیریت کرده و کنترل قند خون را بهبود بخشند (6).

حفظ سلامت پوست و بهبود زخم

عصاره برگ گردو به طور سنتی برای ارتقای سلامت پوست و تسریع بهبود زخم، به طور موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. خواص ضد میکروبی و قابض برگ گردو به جلوگیری از عفونت، کاهش التهاب و بازسازی بافت کمک می‌کند. استفاده از ضماد یا پماد برگ گردو برای بریدگی‌، سوختگی و تحریکات جزئی پوست می‌تواند به تسکین ناراحتی و بهبود سریع‌تر کمک کند (7).

فواید و خواص برگ گردو

ارزش غذایی برگ گردو

برگ گردو مانند بسیاری از قسمت‌های دیگر درخت گردو حاوی انواع مواد مغذی و ترکیبات زیست فعال است که به ارزش غذایی آن کمک می‌کند. درحال حاضر داده‌های گسترده‌ای وجود ندارد که به طور خاص بر ارزش غذایی برگ‌ گردو در مقایسه با خود میوه گردو متمرکز شده باشد. با این وجود، در بخش به برخی از مواد غذایی موجود در برگ گردو اشاره می‌کنیم:

مواد شیمیایی گیاهی

برگ گردو سرشار از مواد شیمیایی گیاهی از جمله ترکیبات فنلی مانند فلاونوئیدها و اسیدهای فنولیک است که دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هستند. این ترکیبات به خنثی‌کردن رادیکال‌های آزاد مضر در بدن کمک کرده و در نتیجه استرس اکسیداتیو و التهاب را کاهش می‌دهند (8).

ویتامین‌ها

برگ‌ گردو حاوی ویتامین C است که تقویت‌کننده سیستم ایمنی است. همچنین ویتامین A که برای سلامت بینایی و حفظ سلامت پوست ضروری است، در برگ گردو یافت می‌شود.

مواد معدنی

برگ گردو همچنین حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و پتاسیم است. کلسیم برای سلامت استخوان‌ها ضروری است، منیزیم در عملکرد ماهیچه‌ها و متابولیسم انرژی نقش دارد، درحالی‌که پتاسیم به تنظیم فشار خون و تعادل مایعات کمک می‌کند.

فیبر

مانند بسیاری از خوراکی‌های گیاهی، برگ گردو حاوی فیبر خوراکی است که نقشی اساسی در سلامت دستگاه گوارش، ایجاد حرکات منظم مواد غذایی در روده و جلوگیری از یبوست دارد.

اسانس

برگ گردو حاوی اسانس‌هایی است که به عطر و طعم آن کمک می‌کنند. این اسانس‌ها خواص ضد میکروبی دارند و به طور بالقوه می‌توانند برای سلامت انسان مفید باشند (9).

جدول 1. مقدار عناصر غذایی در برگ بالغ جوان درخت گردو (10)

ماده معدنی درشت مغذی میلی‌گرم در برگ
نیتروژن کل 87/3
فسفر 5/1
پتاسیم 48/7
کلسیم 103/1
منیزیم 11/5
ماده معدنی ریزمغذی میکروگرم در برگ
آهن 910
منگنز 389
مس 38
روی 158

فواید و خواص برگ گردو برای مردان

برگ‌ گردو، مانند بسیاری از قسمت‌های دیگر این درخت، دارای فواید خاصی است که ممکن است برای سلامت مردان مفید باشد. در اینجا یک خاصیت بالقوه برگ گردو برای مردان ذکر می‌شود:

تقویت میل جنسی و سلامت جنسی

اگرچه شواهد علمی مستقیم در این باره محدود است، برخی از روش‌های سنتی نشان می‌دهند که برگ گردو ممکن است دارای خواص تقویت‌کننده میل جنسی و عملکرد جنسی باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید این ادعاها موردنیاز است (11).

فواید و خواص برگ گردو برای زنان

باید توجه داشت که تحقیقات علمی محدودی در مورد فواید برگ گردو برای سلامت زنان وجود دارد. برگ گردو، مانند بسیاری از قسمت‌های دیگر این درخت، حاوی ترکیبات خاصی است که ممکن است مزایای بالقوه‌ای برای سلامتی داشته باشند. در اینجا یکی از مزایای بالقوه برگ گردو برای زنان ذکر می‌شود:

درمان سینه فیبروکیستیک

افزودن برگ گردو به ترکیبی از داروهای گیاهی برای درمان بیماری فیبروکیستیک پستان به طور قابل توجهی اثربخشی درمان را افزایش می‌دهد (12).

فواید برگ گردو برای مردان و زنان

تخفیف ویژه دوره باغبانی کودک

شما می‌توانید تا پایان این ماه، دوره باغبانی کودک را با 20 درصد تخفیف تهیه نمایید.        

کد تخفیف : web251  

عوارض جانبی و مضرات برگ گردو

اگرچه از برگ گردو اغلب در طب سنتی و داروهای گیاهی استفاده می‌شود ولی آگاهی از عوارض جانبی احتمالی آن حائز اهمیت است، به‌خصوص اگر به مقدار زیاد مصرف شود یا آلرژی به این برگ داشته باشید. در اینجا برخی از عوارض جانبی بالقوه  و مضرات برگ گردو ارائه می‌شوند (13، 14).

واکنش‌ آلرژیک

برخی از افراد ممکن است به برگ گردو آلرژی داشته باشند، همان‌طور که ممکن است به سایر قسمت‌های درخت گردو مانند میوه یا گرده آن نیز آلرژی داشته باشند. واکنش‌ آلرژیک می‌تواند از علائم خفیف مانند خارش، بثورات پوستی یا کهیر تا واکنش‌های شدیدتر مانند دشواری تنفس یا آنافیلاکسی (بیش‌دفاعی) در موارد نادر متغیر باشد.

تحریک پوست

تماس مستقیم با برگ گردو ممکن است باعث تحریک پوست در افراد حساس شود که می‌تواند به صورت قرمزی، خارش یا بثورات ظاهر شود. توصیه می‌گردد با احتیاط از برگ گردو استفاده کنید، به‌خصوص اگر پوست حساسی دارید.

ناراحتی‌های گوارشی

خوردن مقادیر زیاد برگ گردو، به ویژه به شکل چای یا عصاره، ممکن است منجر به مشکلات گوارشی مانند ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال شود. مصرف برگ گردو در حد اعتدال و قطع مصرف آن در صورت بروز علائم گوارشی ضروری است.

نحوه مصرف برگ گردو

تداخل با داروها

برگ گردو حاوی ترکیبات مختلفی است که ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد. اگر از داروها یا مکمل‌های تجویزی استفاده می‌کنید، قبل از استفاده دارویی از برگ گردو با پزشک خود مشورت کنید تا از تداخلات احتمالی جلوگیری کنید.

بارداری و شیردهی

اطلاعات محدودی در مورد بی‌خطر بودن مصرف برگ گردو در دوران بارداری و شیردهی وجود دارد. بهتر است در این مواقع از استفاده دارویی برگ گردو خودداری کنید مگر اینکه توسط یک متخصص تجویز شود.

سایر عوارض جانبی بالقوه

سایر عوارض جانبی بالقوه برگ گردو ممکن است شامل سردرد، سرگیجه یا تغییرات فشارخون باشد، اگرچه این موارد کمتر گزارش شده است. مانند هر داروی گیاهی یا مکمل غذایی دیگری، استفاده از برگ گردو با احتیاط و زیر نظر یک پزشک متخصص ضروری است، به‌ویژه اگر بیماری زمینه‌ای دارید یا دارو مصرف می‌کنید. اگر پس از مصرف برگ گردو علائم نگران‌کننده‌ای را تجربه کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

مضرات برگ گردو

طریقه مصرف برگ گردو

درحالی‌که برگ گردو معمولاً به عنوان یک ماده غذایی مصرف نمی‌شود، اغلب در داروهای گیاهی و طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اینجا چند روش مصرف برگ گردو ذکر شده است:

چای گیاهی یا جوشانده برگ گردو

  یکی از رایج‌ترین روش‌های استفاده از برگ‌ گردو، دم کردن آن‌ به صورت چای است. برای تهیه چای برگ گردو می‌توانید از برگ تازه یا خشک آن استفاده کنید. به سادگی چند برگ گردو را برای چند دقیقه در آب داغ دم کنید، سپس آن را صاف کنید و چای را بنوشید. در صورت تمایل می‌توانید چای را با عسل شیرین کنید یا گیاهان یا ادویه‌جات دیگر را برای طعم بهتر به آن اضافه کنید (15).

عصاره برگ گردو

عصاره برگ گردو، یک روش دیگر  برای مصرف این برگ پر فایده است. این عصاره غلیظ را می‌توان به آب یا آب میوه اضافه کرد و به صورت خوراکی مصرف نمود. قبل از مصرف عصاره برگ گردو، حتماً دستورالعمل و مقدار مصرف پیشنهادی درج شده روی برچسب محصول را مطالعه کنید یا برای دریافت راهنمایی بیشتر با یک پزشک متخصص مشورت کنید (16).

کاربردهای موضعی برگ گردو

از برگ گردو می‌توان به صورت موضعی برای بهبود بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس یا نیش حشرات نیز استفاده کرد. می‌توانید برگ‌های تازه گردو را خرد کنید و مستقیماً روی ناحیه آسیب‌دیده بمالید. همچنین می‌توانید با خیساندن برگ‌های خرد شده در آب داغ، پیچیدن آن‌ها در پارچه و قرار دادن کمپرس گرم روی پوست، ضماد درست کنید (17).

گردوی رسیده روی درخت

کپسول یا قرص برگ گردو

برخی از مکمل‌های گیاهی حاوی پودر برگ گردو هستند که برای مصرف راحت به صورت قرص یا کپسول عرضه می‌شوند که آن‌ها را می‌توان به صورت خوراکی با آب (با در نظر گرفتن مقدار توصیه شده) مصرف کرد (18).

مصارف آشپزی

برگ‌ گردو معمولاً به عنوان یک ماده غذایی مصرف نمی‌شود، اما می‌توان از آن در آشپزی برای طعم دادن به غذاها استفاده کرد. به عنوان مثال، می‌توانید از برگ تازه گردو برای پیچیدن برخی مواد غذایی و سپس کباب کردن یا بخارپز نمودن آن استفاده کنید (مانند برگ انگور در غذاهای مدیترانه‌ای). با این حال، به خاطر داشته باشید که برگ گردو حاوی ترکیباتی است که ممکن است باعث تلخی آن شود، بنابراین معمولاً در مصارف آشپزی استفاده نمی‌شود.

اگر هر گونه بیماری یا نگرانی دارید، قبل از گنجاندن برگ گردو در رژیم غذایی خود با یک پزشک متخصص مشورت کنید. علاوه بر این، همیشه مطمئن شوید که برگ گردویی که استفاده می‌کنید از یک منبع معتبر تهیه شده باشد و به آفت‌کش‌ها یا مواد شیمیایی دیگر آغشته نباشد.

نتیجهگیری

برگ گردو یک داروی گیاهی همه کاره با طیف وسیعی از خواص بالقوه برای سلامتی است. از دمنوش غنی از آنتی‌اکسیدان تا پمادهای موضعی برای بهبود بیماری‌های پوستی، استفاده از برگ گردو یک روش طبیعی و مؤثر برای حفظ سلامت و تندرستی کلی بدن به شمار می‌رود. باوجود این‌که برای درک کامل مکانیسم‌ عملکرد و پتانسیل درمانی آن‌ به تحقیقات بیشتری نیاز است، گنجاندن برگ‌ گردو در برنامه روزانه‌تان می‌تواند روشی ساده و در عین حال قدرتمند برای استفاده از خواص درمانی طبیعت باشد.

منبع:

Health benefits and side-effects of walnut leaves

راستی می دونستی که باغبونی یکی از بهترین روش‌ها برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به میوه‌‌ و سبزیجاته؟ اگر میخوای بچه‌هات رو به مصرف غذاهای سالم تشویق کنی، حتما باغبونی رو با اونا تمرین کن. تازه باغبونی باعث افزایش صبر، اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری بچه ها هم میشه😋

 حالا که اینقدر باغبونی خوبه🥰، یادت نره به فروشگاهمون هم سر بزنیا😉. تو فروشگاه مریان، هر چیزی که برای یادگیری و انجام باغبانی کودک و نوجوان نیاز داری رو می‌تونی پیدا کنی 😍

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا