فواید و خواص برگ انگور، ارزش غذایی و عوارض جانبی آن

فواید و خواص برگ مو (انگور)، ارزش غذایی و عوارض جانبی آن

برگ انگور (Vitis vinifera) که به دلیل استفاده در پختن غذاهایی نظیر دلمه و برگ انگور شکم پر شناخته شده است، سابقه مصرف طولانی در فرهنگ‌های مختلفی در سراسر جهان دارد. ورای جذابیت آشپزی، برگ‌ انگور به دلیل فواید بالقوه‌ای که برای سلامتی انسان دارد نیز بسیار ارزشمند است. با توجه به اهمیت و فواید ویژه برگ انگور، در این مقاله به بررسی خواص برگ انگور و مضرات آن می‌پردازیم و در انتهای مقاله نیز به نحوه تهیه چای برگ انگور و طریقه مصرف آن در غذاها و آشپزی می‌پردازیم.

فهرست مطالب

توجه : اگر به موضوع این مقاله علاقه‌مند هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقالات  فواید برگ چغندر و  فواید برگ گردو  را نیز مطالعه نمایید.

فواید و خواص برگ مو (برگ انگور)

برگ انگور حاوی مجموعه متنوعی از مواد شیمیایی گیاهی از جمله پلی‌فنول‌ها، فلاونوئیدها، تانن‌ها و ویتامین‌ها است. در این بخش به بررسی ترکیبات فیتوشیمیایی برگ‌ انگور می‌پردازیم و به مهمترین فواید و خواص برگ انگور برای ارتقاء سلامتی می‌پردازیم.

لیستی از فواید و خواص برگ مو (برگ انگور)

خواص آنتی‌اکسیدانی

برگ انگور حاوی انواع آنتی اکسیدان‌ها از جمله فلاونوئیدها، پلی فنول‌ها و تانن‌ها است. این آنتی‌اکسیدان‌ها به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد مضر در بدن، کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، و کاهش خطر بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلب و عروق، سرطان و اختلالات عصبی کمک می کنند (1، 2).

اثرات ضدالتهابی

ترکیبات موجود در برگ انگور دارای خواص ضدالتهابی هستند که به کاهش التهاب در سراسر بدن کمک می‌کند. التهاب مزمن با بیماری‌های مختلفی از جمله آرتروز، بیماری‌های قلبی و برخی سرطان‌ها مرتبط است (3).

مفید برای سلامت قلب

آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر ترکیبات فعال زیستی موجود در برگ مو با تقویت گردش خون، کاهش آسیب اکسیداتیو به عروق خونی و کاهش سطح کلسترول به سلامت قلب کمک می‌کنند. مصرف برگ انگور به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل به حفظ از عملکرد مناسب قلب و عروق و کاهش خطر بیماری قلبی کمک می‌کند (4).

سلامت دستگاه گوارش

برگ انگور منبع غنی از فیبر خوراکی است که برای سلامت دستگاه گوارش ضروری است. فیبر موجود در برگ مو حرکات منظم روده را تقویت می‌کند، از یبوست جلوگیری می‌کند و رشد باکتری‌های مفید روده را تقویت می‌کند. علاوه‌ بر این، وجود مواد شیمیایی گیاهی در برگ انگور به تسکین التهاب دستگاه گوارش و بهبود عملکرد گوارش کمک می‌کند (5).

درخت انگور

کنترل قند خون و دیابت

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که ترکیبات موجود در برگ انگور به تنظیم سطح قند خون و بهبود حساسیت به انسولین کمک می‌کنند. این می‌تواند برای افراد مبتلا به دیابت و یا کسانی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند مفید باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک کامل مکانیسم‌ اثرگذاری برگ انگور بر دیابت و قند خون، مورد نیاز است (6).

خواص ضدمیکروبی

برگ انگور حاوی ترکیبات خاصی است که فعالیت ضدمیکروبی در برابر باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها از خود نشان می‌دهند. این خواص ضدمیکروبی به محافظت در برابر عفونت‌ها و حمایت از عملکرد ایمنی کمک می‌کنند (7، 8).

مفید برای سلامت پوست

آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های موجود در برگ مو با محافظت در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش، کاهش التهاب و تقویت تولید کلاژن، به سلامت پوست کمک می‌کنند. گنجاندن برگ انگور در رژیم غذایی به حفظ سلامت کلی پوست کمک می‌کند (9).

حاوی مواد مغذی

با وجود این‌که برگ‌ انگور منبع اصلی تغذیه به حساب نمی‌آید، ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر خوراکی را تأمین می‌کند و به دریافت کلی مواد مغذی و ارتقای سلامت عمومی کمک می‌کند.

ارزش غذایی و مواد مغذی برگ انگور

برگ‌ مو یا همان برگ انگور، اگرچه معمولاً در مقادیر زیاد مصرف نمی‌شود، به دلیل ترکیبات فیتوشیمیایی غنی‌ آن، طیف وسیعی از خواص تغذیه‌ای را در برمی‌گیرد. در اینجا مروری بر مواد مغذی موجود در برگ انگور می‌نماییم (10).

ارزش غذایی برگ مو یا همان برگ انگور (گونه Chardonnay) (11)

اجزاء مقدار
رطوبت (%) 7/76
چربی (%) 1/81
پروتئین (%) 15/39
کاروتنوئید (g/gµ) 46/96
فنل کل (mg GAE/100 g) 1724/40
فلاونوئید کل (mg QE/100 g) 8421/43
فعالیت آنتی‌اکسیدانی (mmol TE/kg) 20/79
ماده معدنی مقدار (میلی گرم بر کیلوگرم)
فسفر 3527/58
پتاسیم 10174/34
کلسیم 13947/65
منیزیم 2615/49
سدیم 193/32
آهن 82/52
منگنز 84/12
نیکل 0/82
سرب 6/54
روی 34/43
بور 23/43
مس 22/26

مواد معدنی

برگ مو منبع خوبی از مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، آهن، پتاسیم و منگنز است. این مواد معدنی برای سلامت استخوان، عملکرد عضلات، انتقال عصبی و متابولیسم کلی بدن مهم هستند (12، 13).

فیبر

برگ انگور سرشار از فیبر خوراکی است که هر دو صورت محلول و نامحلول را شامل می‌شود. فیبر برای سلامت دستگاه گوارش، تقویت حرکات منظم روده، کاهش سطح کلسترول و کنترل سطح قند خون بسیار مهم است.

آنتی‌اکسیدان‌ها

برگ انگور حاوی انواع آنتی‌اکسیدان‌ها ازجمله فلاونوئیدها، پلی فنول‌ها و تانن‌ها است. این آنتی‌اکسیدان‌ها به خنثی‌کردن رادیکال‌های آزاد مضر در بدن کمک می‌کنند و در نتیجه از سلول‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کنند و خطر بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و اختلالات عصبی را کاهش می‌دهند.

میوه و برگ انگور

ترکیبات فیتوشیمیایی

برگ انگور علاوه بر ویتامین‌ها و مواد معدنی، حاوی مواد شیمیایی گیاهی مختلف با فواید بالقوه برای سلامتی است. مهم‌ترین آن‌ها شامل رسوراترول، کوئرستین و کاتکین‌ها هستند که دارای خواص ضد التهاب، ضد میکروبی و ضد سرطان هستند.

کالری پایین

برگ‌ انگور کالری نسبتاً کمی دارد که آن‌ را به یک رژیم غذایی متعادل برای کسانی تبدیل می‌کند که به میزان کالری دریافتی روزانه خود اهمیت می‌دهند.

آبرسانی

برگ انگور مانند سبزیجات برگ‌دار دارای محتوای آب بالایی است که به آبرسانی و تعادل کلی مایعات در بدن کمک می‌کند.

توجه به این نکته ضروری است که محتوای مواد مغذی برگ انگور بسته به عواملی مانند گونه، شرایط رشد و روش‌های آماده‌سازی ممکن است متفاوت باشد. درحالی‌که ترجیح بر آن است که از برگ‌ تازه انگور برای مصارف خوراکی استفاده شود، برگ‌های کنسرو شده، مانند آن‌هایی که در شیشه‌ها یافت می‌شوند، ممکن است هنوز مقداری ارزش غذایی خود را حفظ کرده باشند. اما به دلیل روش‌های نگهداری محصولات کنسروی،  ممکن است محتوای سدیم بیشتری داشته باشند.

به طوری کلی، گنجاندن برگ انگور در رژیم غذایی خود به عنوان بخشی از غذاهایی مانند دلمه یا سالاد می‌تواند باعث افزایش مواد مغذی موجود در غذا و دریافت انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها شود.

مضرات و عوارض جانبی برگ انگور

فواید و خواص برگ انگور برای مردان

برگ‌ مو خواص بالقوه‌ای برای سلامتی مردان ارائه می‌کند که به ترکیبات فیتوشیمیایی غنی و مواد مغذی آن نسبت داده می‌شود. یکی از این خواص و  فواید برگ انگور برای مردان در ادامه آورده شده است:

سلامت پروستات

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در برگ انگور، مانند پلی‌فنول‌ها و فلاونوئیدها، ممکن است اثرات محافظتی در برابر سرطان پروستات داشته باشند. این ترکیبات رشد سلول‌های سرطانی پروستات را مهار می‌کنند، التهاب غده پروستات را کاهش می‌دهند و به طور بالقوه خطر ابتلا به سرطان پروستات یا علائم مرتبط با هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات را کاهش می‌دهند (14).

فواید و خواص برگ انگور برای زنان

برگ‌ مو فواید مختلفی برای سلامتی زنان ارائه می‌کند که به ترکیبات فیتوشیمیایی غنی و محتوای مواد مغذی آن‌ نسبت داده می‌شوند. در اینجا برخی از مزایای خاص برگ انگور که به ویژه به زنان مرتبط است ذکر می‌شوند:

تعادل هورمونی

ترکیبات موجود در برگ انگور به حفظ تعادل هورمونی در زنان کمک می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهند که برخی از ترکیبات فیتوشیمیایی موجود در برگ‌ انگور، مانند رسوراترول، ممکن است اثرات استروژنی داشته باشند، که می‌تواند برای زنانی که نوسانات هورمونی مرتبط با یائسگی یا قاعدگی را تجربه می‌کنند، مفید باشد (15).

تخفیف ویژه دوره باغبانی کودک

شما می‌توانید تا پایان این ماه، دوره باغبانی کودک را با 20 درصد تخفیف تهیه نمایید.        

کد تخفیف : web251  

سلامت قاعدگی

برخی از زنان در دوران قاعدگی علائمی مانند نفخ، گرفتگی عضلات و نوسانات خلقی را تجربه می‌کنند. خاصیت ضدالتهابی برگ انگور می‌تواند به کاهش التهاب و ناراحتی مرتبط با قاعدگی کمک کند (16).

برگ های درخت انگور

عوارض جانبی و مضرات برگ مو (برگ انگور)

در حالی که مصرف برگ‌ انگور معمولا ‌خطری دربرندارد و فواید متعددی نیز برای سلامتی انسان دارد، برخی عوارض جانبی و ملاحظات بالقوه وجود دارند که باید از آن‌ها آگاه بود (17، 18).

واکنش‌های آلرژیک

برخی از افراد ممکن است به برگ انگور یا اجزای موجود در آن حساسیت داشته باشند. واکنش‌های آلرژیک می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و ممکن است شامل علائمی مانند خارش، تورم، کهیر، مشکل در تنفس یا آنافیلاکسی باشد. اگر به انگور یا سایر خوراکی‌های مرتبط با آن حساسیت دارید، هنگام مصرف برگ انگور احتیاط کنید و در صورت بروز هرگونه واکنش نامطلوب با یک پزشک متخصص مشورت کنید (19).

محتوای اگزالات

برگ مو مانند بسیاری از سبزی‌های برگ‌دار حاوی اگزالات است، ترکیباتی که می‌توانند در تشکیل سنگ کلیه در افراد مستعد نقش داشته باشند. اگر سابقه سنگ کلیه دارید یا مستعد ابتلا به آن هستید، توصیه می‌شود مصرف غذاهای سرشار از اگزالات از جمله برگ انگور را تعدیل کنید (20).

تداخلات دارویی

برخی از ترکیبات موجود در برگ مو، مانند رسوراترول، ممکن است با داروها تداخل داشته باشند یا بر متابولیسم آن‌ها در بدن تأثیر بگذارند. اگر داروهایی برای هر بیماری مصرف می‌کنید، به ویژه رقیق کننده‌های خون، داروهای ضد دیابت یا داروهای متابولیزه شده توسط کبد، قبل از وارد کردن برگ انگور به رژیم غذایی خود با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا از تداخلات احتمالی جلوگیری کنید.

نمایی از پشت برگ انگور

مشکلات گوارشی

برخی از افراد ممکن است پس از مصرف برگ مو دچار ناراحتی‌های گوارشی شوند، به خصوص اگر عادت به خوردن آن نداشته باشند یا به مقدار زیاد آن را مصرف کنند. این ممکن است شامل علائمی مانند نفخ، گاز یا اسهال باشد. با مقادیر کم برگ انگور شروع کنید تا میزان تحمل خود را بسنجید و به پاسخ بدن خود توجه کنید.

بقایای آفت‌کش‌ها

در حالت معمولی برگ انگور ممکن است حاوی بقایای آفت‌کش‌ها باشد که در صورت مصرف زیاد می‌تواند خطراتی برای سلامتی ایجاد کند. برای به حداقل رساندن قرارگرفتن در معرض آفت‌کش‌ها، در صورت امکان، برگ انگور ارگانیک یا بدون آفت‌کش انتخاب کنید، به خصوص اگر قصد دارید به طور منظم آن را مصرف کنید.

بارداری و شیردهی

درحالی‌که برگ‌ انگور عموماً برای اکثر افراد بی‌خطر تلقی می‌شود، زنان باردار یا شیرده باید احتیاط کنند و قبل از مصرف مقادیر زیاد آن‌ها با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنند، به‌ویژه اگر نگرانی‌هایی در مورد آلرژی، مصرف اگزالات یا تداخل با داروها دارند.

به‌طورکلی، برگ انگور یک خوراکی مغذی و چندمنظوره است که می‌توان از آن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل لذت برد. با این حال، توجه به عوارض جانبی بالقوه و ملاحظات مرتبط با آن ضروری است، به ویژه اگر نگرانی‌هایی در مورد سلامتی یا محدودیت‌های غذایی خاصی دارید. مانند هر تغییر رژیم غذایی، توصیه می‌شود برای مشاوره شخصی با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

دمنوش یا چای برگ انگور

چگونه چای برگ انگور درست کنیم؟

چای برگ مو یک نوشیدنی خوش طعم و سالم است که می‌توان آن را با استفاده از برگ انگور تازه یا خشک تهیه کرد. در اینجا یک دستورالعمل ساده برای تهیه چای برگ انگور ارائه می‌گردد (21، 22).

مواد لازم:

 • برگ انگور تازه یا خشک (در صورت استفاده از برگ‌های تازه مطمئن شوید که فاقد آفت‌کش هستند)
 • آب
 • شیرین کننده‌هایی مانند عسل یا شکر، برش‌های لیمو، یا گیاهانی مانند نعناع برای طعم بیشتر

دستورالعمل تهیه:

 1. اگر از برگ‌های انگور تازه استفاده می‌کنید، حتماً آن‌ها را به‌خوبی زیر آب جاری بشویید تا هرگونه کثیفی یا گرد و غبار از زدوده شود. اگر از برگ انگور خشک استفاده می‌کنید، نیازی به شستن آن نیست.
 2. یک قوری را پر از آب کنید و آن را به جوش آورید.
 3. وقتی آب به جوش آمد، برگ‌های انگور را به قوری اضافه کنید. 2 تا 3 برگ انگور برای هر فنجان آب استفاده کنید.
 4. اجازه دهید برگ‌های انگور حدود 5 تا 10 دقیقه در آب جوش دم بکشند. مراقب باشید که از جوشیدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.
 5. پس از دم کشیدن، قوری را از روی حرارت بردارید و بگذارید چای به مدت 5 تا 10 دقیقه دیگر دم بکشد. این باعث می‌شود که طعم برگ انگور به داخل آب داخل شود.
 6. چای را با استفاده از یک صافی مشبک صاف کنید تا برگ‌های انگور جدا شود. می‌توانید تفاله برگ انگور را دور بریزید یا برای استفاده مجدد نگه دارید.
 7. در صورت تمایل، چای را با عسل، شکر یا شیرین کننده دلخواه خود شیرین کنید. همچنین می‌توانید کمی آب لیمو یا یک شاخه نعناع تازه برای طعم بیشتر به آن اضافه کنید.
 8. چای را در فنجان بریزید و داغ سرو کنید. همچنین می‌توانید چای را در یخچال خنک کنید و آن را روی یخ به صورت یک نوشیدنی خنک سرو کنید.

در نهایت، از چای برگ انگور خانگی خود لذت ببرید!

دلمه برگ انگور

طریقه مصرف برگ مو (برگ انگور)

از برگ انگور می‌توان به روش‌های مختلف، چه به صورت خام و چه پخته استفاده کرد. در اینجا چند روش رایج برای تهیه غذا و لذت بردن از برگ انگور ذکر شده است:

دلمه

یکی از محبوب‌ترین روش‌های خوردن برگ انگور پر کردن آن با مخلوطی خوش‌طعم از برنج، سبزی و ادویه‌جات و تهیه دلمه است. برای تهیه دلمه، برگ‌های تازه انگور را چند ثانیه در آب جوش بریزید تا نرم شوند. سپس، یک قاشق از مخلوط برنج را روی هر برگ قرار دهید و کناره‌های آن را تا بزنید. برگ‌های پیچیده شده را در قابلمه‌ای بچینید و آن‌ها را روی هم بچینید و با آب یا آب گوشت بپوشانید. به آرامی بجوشانید تا برنج بپزد و برگ‌های انگور نرم شوند. دلمه‌ها را می‌توانید گرم یا سرد سرو کنید و با برش لیمو و سس ماست تزیین کنید.

رول برگ انگور

می‌توانید از برگ‌ تازه انگور به عنوان پوشش برای انواع مختلف غلات، سبزیجات یا گوشت استفاده کنید. برگ‌های انگور را بجوشانید تا نرم شوند، سپس داخل آن را با مواد ذکر شده پر کنید و سپس رول بپیچانید. این رول‌ها را می‌توانید به عنوان یک پیش غذا یا میان وعده سبک و سالم میل کنید.

سالاد برگ انگور

برگ‌های تازه انگور را می‌توان به صورت نازک برش داد و به سالاد اضافه کرد تا طعم و بافتی منحصر به فرد داشته باشید می‌توانید آن‌ها را با موادی مانند گوجه‌فرنگی، خیار، زیتون، پنیر فتا و سس روغن زیتون لیمویی ترکیب کنید و یک سالاد مدیترانه‌ای خوشمزه درست کنید (23).

طریقه مصرف برگ انگور

پِستو برگ انگور

برگ‌های جوشانده شده انگور را با سیر، انواع مغزها (مانند مغز گردو)، پنیر پارمزان، روغن زیتون و آب لیمو مخلوط کنید تا سس پستوی خوش طعمی داشته باشید. از پستوی برگ انگور به عنوان مایه ساندویچ استفاده کنید یا با پاستای پخته شده مخلوط کنید و یک پاستای خوشمزه تهیه کنید.

چاشنی غذاهای کبابی

ماهی، مرغ یا سایر مواد پروتئینی را قبل از کباب‌کردن در برگ‌ مو بپیچید تا طعم ملایمی به آن‌ها بدهد و آبدار نگه دارد. از برگ‌های تازه انگور به عنوان چاشنی برای این بشقاب‌ها استفاده کنید و به پذیرایی خود ظرافت ببخشید.

ترشی برگ انگور

برگ تازه انگور را به صورت ترشی در آب نمک، سرکه و ادویه‌ها نگهداری کنید. ترشی برگ انگور را می‌توان به عنوان یک افزودنی خوشمزه در ساندویچ، سالاد یا بشقاب مزه استفاده کرد (24).

برگ انگور به هر صورتی که مصرف شود، طعم و بافت منحصر به فردی به انواع غذاها اضافه می‌کند و به یک ماده غذایی چندمنظوره در غذاهای مدیترانه‌ای و خاورمیانه‌ای تبدیل شده است.

نتیجهگیری

برگ انگور منبعی غنی از ترکیبات زیست فعال با اثرات بالقوه برای ارتقاء سلامتی است. در حالی که برای درک کامل مکانیسم‌های عمل و کاربردهای درمانی آن‌ به تحقیقات بیشتری نیاز است، شواهد موجود نشان می‌دهند که برگ‌ مو می‌تواند فواید و خواص قابل‌توجهی برای سلامت انسان داشته باشد. گنجاندن برگ انگور در رژیم غذایی یا بررسی پتانسیل آن به عنوان عامل درمانی ممکن است نویدبخش ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها باشد.

منبع:

Grape Leaf Benefits, Nutrition, And Side-Effects

راستی می دونستی که باغبونی یکی از بهترین روش‌ها برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به میوه‌‌ و سبزیجاته؟ اگر میخوای بچه‌هات رو به مصرف غذاهای سالم تشویق کنی، حتما باغبونی رو با اونا تمرین کن. تازه باغبونی باعث افزایش صبر، اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری بچه ها هم میشه😋

 حالا که اینقدر باغبونی خوبه🥰، یادت نره به فروشگاهمون هم سر بزنیا😉. تو فروشگاه مریان، هر چیزی که برای یادگیری و انجام باغبانی کودک و نوجوان نیاز داری رو می‌تونی پیدا کنی 😍

1 در مورد “فواید و خواص برگ مو (انگور)، ارزش غذایی و عوارض جانبی آن”

 1. ابراهیم قائم مقام

  سلام.وقت بخیر. عالی بود متن زیبای شما در مورد برگ مو.موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا