باغبانی نوجوانان در قالب باغبانی شهری

  • توسط : پرهام ملک محمدی
  • دسته بندی : مقاله علمی
  • تعداد دیدگاه ها : 0
باغبانی نوجوانان در قالب باغبانی شهری

به احتمال زیاد با ما هم عقیده باشید که تجربه ای مشابه مشاهده‌ی سر برآوردن گیاه از دل خاک نیست. دانه‌ای در خاک فشرده می شود و چندی بعد یک گل چیدنی یا سبزی خوردنی متولد می‌شود. نوشته حاضر را به باغبانی نوجوانان، به ویژه آن‌هایی که از محیط‌های طبیعی دور هستند و در شهرهای دود و دم گرفته رشد می‌کنند، اختصاص داده‌ایم. این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که مطالعات علمی نشان می‌دهند که باغبانی نوجوانان سه دستاورد برجسته دارد:

 ♦ این عمل نوجوانان برای فراگیری آموزش های آینده(چه علمی و چه عملی) آماده می کند؛

 ♦ طی فرایند باغبانی، ترس نوجوان از شکست محو می‌شود و حس تلاش و تکاپو برای رسیدن به اهداف در او برانگیخته می‌شود؛

 ♦ و در آخر اینکه باغبانی، نوجوانان را در مسیر مسئولیت پذیری سوق می‌دهد.

توجه: این مقاله توسط گروه باغبانی کودک مریان تهیه و تنظیم گردیده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر  در زمینه کارگاه‌ها و محصولات باغبانی کودک مریان می‌توانید به بخش خدمات و یا صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

باغبانی نوجوان، پژوهشگران چه می گویند؟

برای مقدمه و شناخت اهمیت باغبانی نوجوان، سراغ تحقیقِ Dame Gillian Pugh یکی از برجسته ترین اعضای Cambridge Primary Review and the National Children’s Bureau رفته‌ایم. این پژوهش حاصل تحقیقی است که بر روی 12 هزار مدرسه ی انگلیسی انجام شده است. پراکندگی مدارس این تحقیق از لندن تا دوردست ترین روستاهای بریتانیا (Yorkshire) را در بر می‌گیرد. از همین رو، نتایج و ثمراتِ "باغبانی نوجوان" و هرآنچه ارائه می شود، محدود به باغبانی شهری یا روستایی نیست، بلکه به طور جامع تاثیر باغبانی بر روی نوجوانان را هدف قرار داده است.

در قسمت زیر چکیده‌وار یافته‌های پژوهش فوق را بیان می‌کنیم:

  باغبانی نوجوان، سبب ایجاد شخصیت مستقل در او می‌شود. به بیان دقیق تر نوجوان یاد می‌گیرد چگونه متناسب با چالش های پیش رویش خود را آماده سازد و مهارت‌های مورد نیاز را فرا گیرد.

  این که یک نوجوان بتواند از خود اعتماد به نفس نشان دهد و مسئولیت کارهای خود را به عهده گیرد موضوع کمی نیست. باغبانی نوجوان ثمره‌ی مهمی دارد و آن ساختن شخصیتی مستقل و هدفمند است. نوجوان یاد می‌گیرد برای رسیدن به هدفش، باید تلاش کند و باید بهای تصمیم و عملکرد خود را بپذیرد.

  کمتر کسی به این موضوع اشاره می کند که باغبانی نوجوان چه اثراتی روی موفقیت های کاری آینده او دارد. باغبانی در سنین نوجوانی(حتی کودکی) مهارت های اساسی از قیبل قدرت ارائه، ارتباط و روابط عمومی، کار تیمی و از همه مهم تر کارآفرینی را در نوجوانان به وجود می آورد.

  باغبانی نوجوان به خصوص در نواحی شهری(باغبانی شهری) می تواند فردی پر انرژی، فعال و سالم بسازد.

  در آخر باید افزود که باغبانی نوجوان از همان سنین، قدرت همکاری با طیف وسیعی از افراد را برای او به ارمغان آورده و تعمیق می‌دهد. این امر می‌تواند به عنوان مولفه‌ای موثر در موفقیت و آینده‌ی روشن کاری نوجوان عمل نماید.

 

باغبانی نوجوان

 

باغبانی نوجوان، باغبانی شهری، چگونه؟

آن چه در بالا ارائه دادیم بیشتر تکیه بر فواید باغبانی نوجوانان داشت. اما چگونگی عملی ساختن و در اختیار گرفتن این دست از حسنات، موضوعی چالش برانگیز است. به عنوان مثال در مدارس انگلیس که موضوعِ پژوهش فوق بود، برنامه ی باغبانی نوجوان به صورت جامع اجرا می‌گردد و خانواده ها فرزندان خود را در چنین دوره‌هایی ثبت نام می‌کنند. در ایران اما آن طور که باید و شاید به چنین رفتارهایی اهمیت نمی دهند، در نتیجه خانواده ها شخصا باید دست به کار شوند. درباره ی افرادی که در روستاها یا منازل ویلایی سکونت دارند، کار با سهولت بیشتری پیش می رود اما آپارتمان نشین ها باید با چالش هایی دست و پنجه نرم کنند.

به همین خاطر حوزه ای پدید آمده به نام باغبانی شهری، خود ما در بعضی از مقاله هایمان به چگونگی باغبانی شهری و دستورالعمل‌های اجرایی آن پرداخته‌ایم. اما اگر بخواهیم اشاره‌ی دیگری داشته باشیم، به شرح پیش رو بیان می‌کنیم :

 کافی است که یک بالکن داشته باشید، یا پنجره و اگر هیچ کدام از این ها نبود، دیوار و در(می توانید گلدان های کوچک را به صورت آویز کار کنید) برای تحقق دادن به تئوری باغبانی شهری کافی است. مهم سامانه‌ای است که در نهایت به رشد و تولد گیاه(چه گل، چه سبزی خوراکی) منجر شود. در واقع آن چه اهمیت دارد، کاشت است: یعنی آماده سازی گلدان یا بطری یا چیزی که ساخته اید تا خاک نگه دارد و سپس قرار دادن دانه در خاک. پس از این مرحله داشت اهمیت پیدا می‌کند. داشت یعنی نور رسانی به گیاه چه خورشید و چه چراغ، آب دادن و به طور کلی نگهداری از گیاه مورد نظر. در مرحله آخر آنچه که باقی می‌ماند، برداشت محصول مورد نظر است. این "روندی" است که اگر به درستی صورت نگیرد شکست می‌خورد و محصول به دست نمی آید(یا کمتر از آن چیزی است که مد نظر بوده) و اگر خوب اجرا گردد موفقیت آمیز است و طعم خوش پیروزی را به نوجوان می‌چشاند.

اگر به این موضوع علاقه دارید، با ما تماس بگیرید تا بشتر راجع به آن صحبت کنیم.

منبع:

http://www.growingschools.org.uk/Resources/Downloads/RHS-Gardening-in-Schools.pdf

 

 یک سوال:

ابزار و لوازم مناسب برای باغبانی نوجوانان را از کجا تهیه نمائیم؟

یکی از بهترین راهکارها برای تهیه لوازم و ابزارهای مناسب برای نوجوانان، استفاده از بسته‌های باغبانی و کشاورزی آماده‌ی کاشت است. بکارگیری این گونه پکیج‌ها می تواند تضمین گر یک باغبانی سالم و هدفمند برای نوجوانان در محیط شهری باشد.

با توجه به اهمیت این موضوع، گروه باغبانی مریان به عنوان یکی از شرکت‌های متخصص در زمینه باغبانی نوجوانان، بسته‌هایی نظیر: بسته باغبانی میشا و پکیج سبزیکاری را عرضه می‌نماید. نوجوانان می‌توانند با استفاده از این بسته‌ها به راحتی  لذت کشاورزی و باغبانی را در محیط شهری تجربه نمایند.

در نهایت، اگر سوالی داشتید و یا نیاز کسب اطلاعات بیشتری داشتید، خوشحال می‌شویم که آنها را با در میان بگذارید. پس حتما با ما تماس بگیرید.

               

 

نظر دهید

نظرات